yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Ağrı Kesiciler Kalp Hastaları İçin Tehlikeli Olabilir

NSAID grubu ağrı kesiciler, kalp krizinden ölüm riskini artırmasından veya nüksettirmesinden sorumlu tutuluyor. Bunların arasında Diclofenac en yüksek riske sahip (yaklaşık 3 kat).

''Journal of the American Heart Association'' dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, bazı ağrı kesicilerin kısa süreli kullanımı, kalp krizi geçiren hastalar için riskli olabilir.

Araştırmacılar, bir grup Danimarkalı hastalar üzerinde kalp krizi öncesi reçeteyle verilmiş non-steroidal anti-inflamatuar yatıştırıcıların (NSAID) tedavi süresini ve kardiyovasküler riskini analiz ettiler. Analiz sonuçları gösteriyor ki; NSAID'nin en az bir hafta kullanımı, %45 oranında kalp krizinden ölüm riskini artırıyor veya nüksettiriyor. Eğer tedavi 3 ay gibi uzun bir süreye yayılmışsa, risk %55 oranında artıyor.

Araştırmacılar, bu çalışmanın gözleme dayalı olup, klinik parametrelerden de yoksun olduğunu söylüyorlar. Genel popülasyon tarafından yaygın olarak kullanılan NSAID grubu ağrı kesiciler, kalp hastaları ve yüksek risk taşıyanlarda kardiyovasküler tehlikeyi artırıyor.

Amerikan Kalp Birliği'nin 2007 raporunda, NSAID grubu ağrı kesicilerin kalp hastaları üzerindeki riskleri ile ilgili olarak doktorlara tavsiyeler yapılmış. Ayrıca, ekstra uyarılar da var. Uygun alternatiflerin bulunmadığı hastalarda, NSAID grubu ağrı kesiciler sınırlı olmak kaydıyla, en düşük dozda ve en kısa süreli kullanılabilir. 

Bu çalışmada, araştırmacılar reçeteyle verilmiş NSAID grubu ağrı kesicilerin kullanım süresinin, kalp hastaları arasında kardiyovasküler riski etkilediğini ortaya koydular. 83.697 kalp krizi vakasından hayatta kalanlar arasında (ortalama yaş 68; % 63'ü erkek) %42.3'ü, en az bir NSAID reçetesine sahip.

Danimarka Copenhagen Üniversitesi'nden araştırmacı ve çalışmanın lideri Marie Schjerning Olsen, NSAID tedavisi hakkında şu açıklamada bulundu:
"Tamamen NSAID'ye dayalı tedavi, istatistiksel olarak ölüm riskini önemli derecede artırıyor. Sonuçlarımız, kalp krizi öncesinde hastalara verilen NSAID grubu ağrı kesicilerin, güvenilir tedavi edici bir yöntem olmadığını gösteriyor."

İbuprofen (%23) ve diclofenac (%13.4), en yaygın kullanılan NSAID arasındadır. Seçici COX-2 inhibitörleri (rofecoxib, %4.7; celecoxib, %4.8) de en yaygın kullanılan ağrı kesicilerdir. Seçici olmayan NSAID diclofenac, seçici COX-2 inhibitör rofecoxibe benzer risk taşıyor.

NSAID arasında naproxenin, kalp krizinden ölüm riskini artırdığına veya hastalığı nüksettirdiğine dair herhangi bir bulgu yok. Bununla birlikte, daha önceki çalışmalar naproxenin mide-bağırsak kanamalarını artırdığını göstermiştir.

Olsen, kalp krizi öncesinde hastaların NSAID grubu ağrı kesicileri kullanmasının çok koruyucu bir yaklaşım olduğunun desteklendiğini söylüyor:
"Eğer NSAID terapisi, bilinen kalp hastaları için gerekli görülüyorsa, bu durumda doktorlar NSAID arasında seçici COX-2'den, en az ve minimum en kısa periyot seçmelidirler."

Bazı ülkelerde, ağrı kesici olarak diclofenac, potansiyel yan etkilerine bakılmaksızın reçetesiz olarak kullanılıyor. Geçtiğimiz günlerde, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu, diclofenacın, kalp ameliyatından sonra iyileşme amacıyla hastalar tarafından kullanılmamalıdır uyarısında bulundu.
Araştırmacılar şunları söylüyor:
"Yığınla kanıt gösteriyor ki; biz sınırlı olarak NSAID grubu ağrı kesicileri, kardiyovasküler hastalarda minimum düzeyde kesinlikle kullanmak zorundayız. Bir sonraki çalışma NSAID grubu ağrı kesicilerin kardiyovasküler güvenliğini belirlemeye yönelik."

2007 NSAIDs danışmanı Elliott Antman, çalışma hakkında şunları söylüyor:
"Amerikan Kalp Birliği, bu araştırmayı koroner arter hastalarında NSAID grubu ağrı kesicilerin yan etkileri ile ilgili bilgimizi artırdığı için takdir ediyor. Araştırma, daha önceden yapılmış olan önerileri de fazlasıyla doğruluyor. Bu öneriler; NSAID kullanımından kaçınılmalıdır, fakat kaçınılmaz hallerde en küçük dozlarda ve en kısa süreli olarak kullanılmalıdır. Naproxennin  kardiyovasküler riski artırdığına dair herhangi bir sonuç gösterilmemiştir ve bu nedenle diğer NSAID grubu ağrı kesiciler arasında daha güvenli olabilir."

Güncelleme: 17/06/2011
Kaynak: "Short Term Use of Painkillers Could Be Dangerous to Heart Patients",
sciencedaily, çev, Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 10/05/2011.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat