yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İslam'ın Kutsal Şehri Mekke: Las Vegas'a Dönüştürülüyor!

Tarihi ve kültürel olarak öneme sahip olan alanlar, lüks oteller ve alışveriş merkezleri yapmak uğruna bir bir yok ediliyor.

Mekke'de din polisinin dinleme yapamadığı yerlerde, şehir sakinleri kendi şehirlerinden ikinci bir Las Vegas gibi bahsetmeye başladılar. Yapılan benzetme ise hiç de abartılı değil. Geçen 10 yıl içinde, İslam'ın en kutsal şehri olan Mekke, muazzam bir değişime uğradı.

Önceden ıssız bir çöl kasabası olan Mekke, Dünya'nın çeşitli yerlerinden haccetmek için buraya gelen insanların giderek artan sayılarıyla başa çıkabilmek için şimdilerde gökdelenler, lüks oteller ve alışveriş merkezlerinin göz alıcı ışıltısıyla çevreleniyor. Suud Monarşisi, gurur duydukları muazzam petrol zenginliğini, Mekke'yi çelik ve betondan mamül bir metropol haline getirmek için kullanmaya devam ediyor.

Özellikle Mekke ve Medine gibi iki kutsal şehirde sayıları giderek artan vatandaşlar, kendi miraslarının korunmasına karşı din adamlarının yaptıkları vaazlardan etkilenerek, ulusal miraslarının bir inşaat hastalığı neticesinde ayaklar altına alınmasını korkulu gözlerle seyrediyorlar. Mekke bir zamanlar Hz. Muhammed (s.a.v.)'in bütün müslümanları eşit ilan ettiği yer iken, şimdi zenginlerin oyun ve eğlence mekanı haline geldi. İnsanlar bu kutsal şehrin maneviyatının ve var olma sebebinin kapitalizm tarafından gasp edildiğini söylüyorlar.

Otoriter krallığının kendi resmi politikasını eleştiren insanlarla ilişkili riskler nedeniyle çok az insan korkularını açık bir şekilde tartışmak için gönüllü oluyor. Hac yolculuğu için vatandaşlara vize veren Suudi Arabistan Krallığı ile olan diplomatik ilişkilerin bozulma korkusuyla Türkiye ve İran gibi ülkeler ise dillerini tutuyorlar.

Batılı arkeologlar ise sadece birkaç arkeolojik sitenin erişiminin kapatılmasıyla ilgili endişe duyuyorlar. Ama Suud arkeolog ve tarihçilerin önemli bir kısmı, tarihsel bölgeleri korumak ve gittikçe azalan zamanlarını değerlendirmek için fırsatlarını kullanıyor ve inançları gereğince konuşuyorlar.
İslami Miraslar Araştırma Komisyonu direktörü Dr. Irfan al-Alawi konuyla ilgili şunları söyledi:

"Kimse bu kültür katliamını kınamaya cesaret edemiyor. Şimdiden 400-500 tarihi bölgeyi kaybettik. Umarım işleri tersine çevirmek için henüz çok geç değildir."

İslami mimari üzerine uzman olan Sami Angawi ise benzer olarak bir kültür katliamından bahsetti; "Bu kesinlikle Mekke'nin doğası ve Allah'ın eviyle ters düşen bir durum" diyen Angawi Reuters haber ajansına geçen sene verdiği demeçte şunları söyledi:

"Mekke de Medine de tarihi anlamda neredeyse çökertildi. Buralarda bulabileceğiniz tek şey gökdelenler."

Dr. Alawi'nin üzerinde durduğu en önemli konu ise içinde Kabe'nin de bulunduğu Harem-i Şerif'in genişletilme çabaları ile ilgili. İnşaat projesi yapılacak olan binaların müslümanlar için çok önemli ve kutsal olduğunu dile getirerek bu ayın başında Adalet Bakanı Muhammed el-Eissa tarafından başlatıldı. Bu planlara göre her yıl 12 milyon hacı ağarlayan şehrin 2025 yılına kadar 25 milyon hacı ağarlaması bekleniyor.

400.000 metrekare alana yapılacak olan inşaat, ekstradan yılda 1.2 milyon hacı ağarlayabilecek ve Harem-i Şerif'in son haliyle dünyadaki en büyük ibadet mekanı olması bekleniyor. Bütün bunlara rağmen İslami Miras Kuruluşu tarihi anlamda çok büyük öneme sahip olan, Hz. Peygamber'in evi, Hz. Hamza'nın büyüdüğü ev, eski Osmanlı ve Abbasi zamanından kalmış olan bazı yapıların, Mekke'nin gelişen inşaat sistemi içinde tehlikede olduklarını belirttiler.

Washington merkezli Körfez Enstitüsü, Mekke'deki geçen binyılın eski binalarının %95 oranında yıkılmış olduğunu ve kalan binaların sadece son yirmi yıl içinde yapılanlar olduğunu tahmin ediyor. Suud Krallığının resmi inanışı olan Vahhabilik sayesinde bu yıkımlar kolayca yapılabiliyor.

1920'li yıllarda Mekke'ye giren Vahhabilerin ilk yaptığı iş, sahabelerin mezarlarını dümdüz etmek olmuştu. Suudlar, sadece 3 tarihi bölgede araştırma yapmaları için BM yetkililerine izin verdiler ve hiçbirinin İslami bir geçmişi yok.

Suud Monarşisi'nin gözü doymaz mimari lüksünün son örneğini görmek için Kabe'nin çevresine bakmak yeterli olacaktır. 650 metre yüksekliğe sahip olan Saat Kulesi bu senenin başında faaliyete geçti ve bunun ardından 5 yıldızlı otel inşaatları çok büyük gelişmeler kaydediyor. Gökdelenden bir şehir inşa etmek için Osmanlı zamanında yapılmış olan ve üzerinde Ecyad Kalesi bulunan bütün bir dağ kütlesi dinamitle yerle bir edildi. Mescid-i Haram'ın civarında bulunan Hz. Peygamber'in eşi Hatice'nin evi ise tuvalet olarak kullanılıyor. Hz. Muhammed'in doğduğu evin akıbeti ise kesin değil. Bunlara ek olarak da sahabenin isimlerini içeren Osmanlı yapımı sütunların da, Vahhabilerin nefretlerinden nasiplerini alıp yok edilmeleri planlanıyor.

Gayri müslimler, Mekke ve Medine'yi ziyaret edemezler. Ancak "The Independent" kendi değişen şehirleriyle ilgili hoşnutsuzluğunu dile getiren birçok vatandaşla görüşebildi. Evleri henüz dümdüz edilmiş olan genç bir kadın, ailesinin nasıl hala tazminat beklediğini şöyle anlattı: "Sadece ufak bir uyarı yaptılar ve ardından gelip evin dümdüz olacağını söylediler."

Başka bir Mekkeli şunları ekledi: "Eğer kraliyet ailesinden biri arazisini genişletmek isterse sormaz, sadece gelir yapar. Halkdan da kimse bu konu hakkında konuşma hakkına sahip değildir. Kısacası her yere korku hakim."

Dr. Alawi, uluslararası komitenin İslam'ın beşiğinde neler olup bittiğinin farkına varıp harekete geçeceğini umuyor: "Biz kimsenin piramitleri yok etmesine izin vermeyiz, öyleyse neden bunun İslam'ın tarihi için görmezden gelinmesine izin verelim."

TEHDİT ALTINDAKİ YERLER

Hz. Peygamber'in doğduğu ev:
Vahhabiler 1920'lerde Mekke'ye girdikleri zaman Hz. Peygamber'in doğduğu evin kubbesini tahrip etmişlerdi. Önceleri bir büyükbaş hayvan pazarı olarak kullanılan ev, halkın gayretleriyle kütüphane haline getirildi. Harem'in genişletme çabalarından dolayı evin ortadan kaldırılması gündemde.

Harem'deki Osmanlı ve Abbasi sütunları:
Yıkım için planlanan yapının ayakta kalan en eski bölümlerinden olan sütunların tarihi 17. yy'a kadar uzanmaktadır. Sahabenin isimlerini taşıyan bu sütunlar Vahhabiler'in oldukça canını sıkıyor. Osmanlı'ın Mekke'si artık yok oluyor.

Mescid-i Nebevi:
İslam'ın en kutsal ikinci mekanı olan Mescid'in yeşil kubbesinin altında Hz. Peygamber, Ebu Bekir ve Ömer'in mezarları bulunmaktadır. Mezar ziyaretini puta tapıcılık olarak gören Vahhabiler, yeşil kubbeyi yıkıp basık şekilde bir mezar bırakmayı düşünüyor. 

Nur Dağı:
İlk vahyin geldiği mağaranın bulunduğu dağ, Güney Asya'dan gelen hacılar için oldukça popüler bir yer. İçindeki resimler ve çizimler de onların eserleri. Hacıları dağa çıkmaktan soğutmak için çabalayan Vahhabiler'in planları arasında dağı yok etmek bile var.

Güncelleme: 19/10/2011
Kaynak:
Jerome Taylor, "Mecca for the Rich: Islam's Holiest Site 'Turning into Vegas'", independent.co.uk, Çev. Furkan Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 24/09/2011.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat