yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Şiddetli Sıcaklık Dalgaları ve Daha Güçlü Fırtınalar Geliyor

Ulusal İklim Değişikliği Organizasyonu öncüsü tarafından hazırlanan rapora göre, gelecek 10 yıl içerisinde durumun daha da kötüleşmesini bekleyebiliriz.

18 Kasımda yayınlanan bir özet rapor; 1950'den beri, sıcak günler ile şiddetli yağışların küresel çapta daha sık görülmesiyle birlikte, soğuk gün ve gecelerin sayısının azaldığını belirtiyor. Hükümetler Arası İklim Değişimi Paneli; birçok yerde kıtlık artarken, diğerlerinde ise azaldığına ait kanıt bulunduğunu söylüyor. Bu bilimsel değerlendirmeye göre, yüzyılın geri kalanı daha birçok büyük değişiklikler getirecek. Bu bilimsel değerlendirmenin tahminleri;

* En az %99 olasılıkla, nadir günlük sıcaklık düşüşleri ile birlikte daha sık ve şiddetli günlük sıcaklık artışları.
* Daha sık ve uzun olmasıyla birlikte daha şiddetli sıcaklık dalgaları.
* Özellikle yüksek enlemlerde, tropikal bölgelerde ve kış aylarında kuzeydeki orta enlemlerde şiddetli yağışlarda artışlar.
* Bazı yerlerde şiddetli kuraklık.
* Bazı yerlerde, kasırgaları da içeren tropik siklonların rüzgar hızlarının artışı bekleniyor fakat siklonların sayısı azalabilir veya hiç değişim olmayabilir.
* Deniz seviyesinin artmasına bağlı olarak aşırı yüksek kıyı suları.
* Yüksek dağlarla bağlantılı, daha fazla toprak kayması ve diğer olayların meydana gelmesi.

Bu tarz tahminler; 2003'teki Avrupa sıcak hava dalgası, 2010'da Rus tarımını felce uğratan ve bu yaz da Amerika'yı vuran kıtlık ve eylülde Pakistan'da su baskınına neden olan şiddetli yağışlar gibi felaketleri akla getiriyor.

Ancak iklim değişikliği, bu olayları oluşturmadı. Aksine, doğal oluşumlu olağanüstü hava şartlarının, daha şiddetli hale gelmelerine zemin oluşturuyor. Böylece iklim değişikliğinin etkileri, ancak uzun vadede görülebiliyor.

Kolorado'nun, Boulder eyaletindeki Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezinden kıdemli bilim adamı Gerald Meehl, durumu steroit kullanan bir beysbol oyuncusuna benzetiyor. Meehl:

''Eğer bu oyuncu sayı yaparsa, oyuncunun başarısının steroitlerden kaynaklandığı kesin değildir. Steroitlerin oyuncuyu nasıl etkilediğini görmek için, oyuncunun steroid kullandığı sezonki performansı ile steroid kullanmadığı bir önceki sezondaki performansı karşılaştırılmalıdır'' diyor.

İklim Değişimi Raporu'nda eleştirmen olarak yer alan Meehl:

"Sera gazları, iklim sisteminin steroidleridir. Sera gazları, geçmişe göre iklimin durumunu öyle değiştirdi ki, tespit edilen sıcaklık rekorları, soğuk rekorlarına göre çok daha fazla'' diyor.

Amerika kıtasında, 50 yıl önceye yönelik sıcaklık kayıtlarına bakıldığında, Meehl ve meslektaşları; o günden bu yana sıcaklıkların rekor seviyeleri aştığı günler ile sıcaklığın rekor soğukların altına düştüğü günler oranlandığında, sonucun rekor ısınmalar yönünde kaydığını buldular. 2000 ile 2010 yılları arasında, rekor sıcakların-rekor soğuklara oranı; 2'ye 1'e değerine karşılık geliyor.

Bilgisayarlarında yaptıkları modele göre; bu kayma gelecekte devam edecek ve bu yüzyılın sonuna kadar, sıcak günlerin sayısının, soğuk olanlara oranı, 50'ye 1 değerine kadar yükselecek. Meehl, aşırı soğuk günlerin çekip gitmeyeceğine dikkat çekiyor. Sezgisel olarak, küresel ısınmanın daha fazla aşırı sıcaklara yol açması beklenirken, rapor; %66 ya da daha fazla olasılıkla, birçok yerde daha şiddetli yağmur ve kar yağışlarına sebep olacağını öne sürüyor. Meehl:

''Çünkü küresel ısınma, havanın bazı yerlerde daha sıcak olacağı anlamına geliyor. Isınan havanın tutacağı nem artarak, fırtınanın yağdırması için daha fazla su sağlayacak'' diyerek açıkladı.

Özet rapor, kasırgaları da içeren tropik siklonlar hakkında tahminler sunarken, bu tip olaylarda ileriyi tahmin etmek aldatıcı olabilir.

Kasırgalar, tartışmaya açıktır. Çünkü ideal olarak küresel okyanus atmosferli modellere gereksinim duyulur ki bunu ancak günümüz bilgisayarları yapabilmektedir. Ayrıca uyduların takip etmeye başladığı 1970'lerin öncesine ait Gözlemsel Kasırga Kaydı düzensiz. Bu nedenle, daha öncesine ait tarihsel kayıtlar daha da belirsiz.

Ayrıca Hükümetler Arası İklim Değişimi Paneli raporu olan, ''İklim Değişikliğine Uyum Göstermek İçin Şiddetli Olay ve Felaketlerin Risklerini Yönetmek''; durumun insan boyutunu irdeleyerek, şiddetli hava olaylarının neden olduğu felaketlerin etkilerinin, risk ve kayıpların nasıl azaltılabileceğini tartışıyor.

Güncelleme: 16/12/2011
Kaynak:
Wynne Parry, ''Fierce Heat Waves & Stronger Storms Coming, Climate Report Warns'', livescience.com, çev. Ayşe Alp, yaklasansaat.com, 18/11/2011.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat