yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Manyetik Kutup Tersinmesi Yaşamı Yok Etmez

Kuzey-güney doğrultusu
Tersinme süreci

Bilim adamlarına göre manyetik kutuplar defalarca yer değiştirdi. Diğer bir deyişle, eğer bundan 800.000 sene önce hayatta olsaydınız, pusulanızın kuzey diye gösterdiği aslında güney olacaktı, çünkü pusulalar Dünya'nın manyetik kutuplarına göre yön gösterirler.

Eğer bugün bir manyetik kutup tersinmesi olursa pusulanın Kuzey-Güney göstergesi 180 derece yanılmış olur. Birçok Kıyamet senaristi, bir kutup tersinmesinin Dünya'yı mahvedeceğini iddia etmektedir. Peki, bu doğru mu? Geçmişte olmuş olan yüzlerce kutup tersinmesine ait jeolojik ve fosil kayıtları bu soruya "hayır" diyor.

Tersinmeler aslında bir istisna değil bir kuraldır. Dünya 20 milyon yıl içerisinde yaklaşık 200.000-300.000 senelik periyotlarla kutup tersinmeleri yaşadı. Ancak son tersinmeden bu yana bu periyodun iki katı kadar süre geçti. Bir tersinme yüzlerce veya binlerce yıl boyunca gerçekleşir ve tamı tamına bir tersinme değildir. Manyetik kutuplar biçim değiştirir birbirlerini iter, çeker ve işlem sürerken farklı bölgelerde çoklu kutuplar oluşur. Bilim adamlarına göre günümüzden önceki 3 milyar yılda yüzlerce tersinme oldu. Yakın zamanlarda tersinme periyotları daha küçük olsa da eski zamanlarda dinazorlar hayattayken tersinmeler yaklaşık 1 milyon yılda bir oluyordu.

Manyetik kutup tersinmelerini anlamak için okyanusların dip çökeltileri incelenmektedir. Dünya'nın manyetik alanı donmuş lav birikintilerinin manyetizasyonunu belirler. Kuzey Amerika ve Avrupa kıtalarının birleşimindeki Orta Atlantik çatlağının okyanus altındaki lav çökeltileri aynen sesi kaydeden bir teyp kaseti gibi geçmişte olan tersinmelerin kaydını tutuyorlar.

Dünya'nın yaşadığı Brunhes-Matuyama ismi verilmiş olan son tersinme, bundan yaklaşık 780.000 yıl önce oldu. Fosil kayıtları, bu tersinmenin ne bitki ne de hayvan yaşamında büyük değişimlere yol açmadığını gösteriyor. Derin okyanus çökeltilerinde bulunan oksijen izotopları aynı zamanda buzulsal aktivitede de bir değişim olmadığını gösteriyor. Bu aynı zamanda kutup tersinmesinin Dünya'nın dönme eksenini değiştirmediğinin bir kanıtı, çünkü Gezegenin dönme ekseninin eğimi, gerek iklimsel gerekse de buzul aktiviteleri üzerinde çarpıcı etkilere sahip ve ondaki herhangi bir değişim olsa bu, buzul aktivitesinde bir değişime yol açardı. 

Dünya'nın polaritesi sabit değildir. Klasik bir mıknatıstan farklı olarak Dünya'nın manyetik kutupları sürekli hareket halindedir. Jeofizikçiler bu manyetik alana sebep olan şeyin, merkezdeki katı demir çekirdek etrafında dönen sıcak, sıvı metal okyanusu olduğu konusunda oldukça eminler.

Bu süper bilgisayarlar tarafından da modellenmektedir. Dünya'nın çekirdeğindeki sıvı demirin akışı elektrik akımını meydana getirir ve sonuçta Dünya'nın manyetik alanını doğurur. Dünya'nın dış çekirdeğindeki bazı bölümler bilim adamlarının hesaplayamayacağı kadar derinken, Dünya'nın çekirdeğindeki hareketi manyetik alanı gözleyerek anlayabiliriz. Manyetik Kuzey Kutbu, kaşiflerin ilk yerini tespit ettikleri 19. yüzyıldan beri kuzeye doğru kaymaktadır –1100 km'den fazla kaymıştır-. Şu andaki kayış hızı ise eskiye oranla çok daha fazladır. 20. yüzyılda yılda 10 mil olan hızı şu anda 40 mil olmuştur.

Kutupların tersinmesi ile ilgili başka bir Kıyamet hipotezi, gelen solar aktivite hakkındaki korkuları arttırmaktadır. Bu varsayım hatalı olarak tersinmenin anlık olarak Dünya'yı Güneş'ten gelen solar aktiviteden koruyan manyetik alandan yoksun bırakacağını tahmin etmektedir. Fakat, Dünya'nın manyetik alanının azalıp arttığına dair bulgular varken tamamen kaybolduğuna dair hiçbir bulgu yoktur. Daha zayıf bir manyetik alan solar radyasyonda artışa sebep olacaktır – aynı zamanda düşük enlemlerde güzel aura görüntüleri oluşturur – ama ölümcül bir sonuç doğurmaz. Dahası zayıf bir manyetik alan olduğunda dahi Dünya'nın kalın atmosferi, Güneş'ten gelen parçalara karşı koruma sağlayacaktır.

Bilim gösteriyor ki; manyetik kutup tersinmesi kademe kademe binlerce yıl içerisinde gerçekleşen bir fenomendir. Manyetik kutup tersinmesine sebep olan şartlar tam olarak bilinemese de – Kuzey manyetik kutbunun hareketi yön değiştirebilir mesela – jeolojik kayıtlarda geçtiğimiz milyonlarca yıl içerisinde manyetik kutup tersinmesi yüzünden 2012 kıyamet senaryolarında öngörülen şeylerin gerçekleştiğine dair hiçbir bulgu yoktur.

Güncelleme: 26/12/2011
Kaynak:
NASA/Goddard Space Flight Center, "Magnetic Pole Reversal Happens All the (Geologic) Time" sciencedaily, çev. Dr. Alp Bayraktar, yaklasansaat.com, 30/11/ 2011.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat