yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İnsanlığın Dünya'ya Yayılışı Arabistan'a Odaklanıyor

Araştırmacılar, yeni bulunan insan yapımı taş aletlerin incelenmesinin ardından, uzun süredir inanılanın aksine insanoğlunun Arabistan Yarımadası'nın körfezinden geçerek değil de yarımadanın içinden yolculuk ederek Afrika'dan göç ettiklerini iddia ediyor.

Modern insanlar yaklaşık 200.000 yıl önce ilk defa Afrika'da ortaya çıktı. Kökenlerimizin ne zaman ve nasıl dağıldığı tartışmalı bir konu olsa da, genetik bilimciler bu göçlerin 40.000 ila 70.000 yıl öncesinde başladığını iddia ediyor.

Günümüzde kabul edilen teori ise; Afrika'dan göçlerin, Arabistan'ın şimdiki kurak iç bölgelerinden değil de kıyısı boyunca yapıldığıdır. Fakat 2011 yılının Ocak ayında Arabistan Çölü'nde ortaya çıkan en az 100.000 yıllık taş aletler, modern insanların önceden zannedilenden çok daha eski zamanlarda karşıya geçtiklerini gösteriyor.

Umman Sultanlığı'nda 100'den fazla yeni bulunan bölge genetik kanıtların işaret ettiğinden daha uzun süre önce Afrika'dan göçün Arabistan içlerinden olduğunu doğruluyor. İlginç bir şekilde yeni bulunan bu bölgeler, kıyılardan çok uzak, iç bölgelerde yer alıyor.

İngiltere'deki Birmingham Üniversitesinden çalışmanın lideri araştırmacı paleolitik(yontma taş devri) arkeoloğu Jeffrey Rose, şunları söyledi:

"On yıldır Güney Arabistan'da ilk insan yayılışını anlamamıza yardımcı olacak deliller aramamızdan sonra, nihayet Afrika'dan çıkışla ilgili açık deliller bulduk. Bunu heyecanlı yapan ise, bu senaryonun daha önce hiç düşünülmemiş olmasıydı."

ARABİSTAN'DA İNSAN YAPIMI ESERLER

Uluslararası ekipteki arkeolog ve jeologlar, araştırmalarını Arabistan Yarımadası'nda bulunan, Güney Umman'ın güneydoğu köşesinde bulunan Dhofar dağlarında yaptı. Southern Methodist Üniversitesinden araştırmacı Antony Marks, kıyı boyunca toplu göçe işaret ederek kıyılardan geçen birinin deniz ürünlerini kullanmasının, çölün içinden geçmesine göre daha fazla anlam ifade edeceğini belirterek şunları söyledi:

"Kıyıdan göç hipotezi bir taraftan makul gözükse de bunu doğrulayacak arkeolojik hiçbir kanıt yok."

Araştırma ekibi 2010 sezonu bitiminde planladıkları son yer olan, sıcak, rüzgarlı, nehir kanalının yakınlarında birçok taş aletin dağınık halde bulunduğu kuru bir platoya gitti. Bu tarz taş aletler Arabistan'da yaygın olarak bulunuyordu ancak bu zamana kadar bulunanların hepsi nispeten daha geç zamanlarda yapılmıştı. Yakın incelemelerden sonra Rose; "Bunlar Nübyelilere(Kuzey Afrika'da yaşayan etnik bir gruba) ait taşlar. Burada ne işleri var." diyerek arkadaşlarının dikkatini çekti.

Nübyelilerin Orta Çağ Devrine ait 100 ila 200 arasında yapay taş bulundu. Bu taşların 74.000 ila 128.000 yıl öncesinden beri Nil Vadisi'nde bulundukları biliniyor. Bilim adamları, eskiden ustaların bu taş aletleri pul pul dökerek, üçgen şeklinde parçalar halinde göz alıcı şekiller verdiklerini düşünüyor. Bunlar Afrika dışında ilk kez bulunan yapay taşlardır.

Sonraki çalışma alanında da onlarca benzer yapay taş ortaya çıktı. Uzun süredir saklı kalmış nesnelerin, dakikada ne kadar ışık emebildiğini ölçen bir yöntem olan optik uyarılmış ışıldama tarihlendirmesi yöntemi ile taşların 106.000 yıldır gömülü olduklarını hesapladılar. Bu tarihler, Nübyelilerin Orta Taş Devrinin yapay taşlarıyla özleşiyor ve Afrika'dan toplu göçün geleneksel tarihlerinden daha eskiye dayanıyor. Rose, bu durumu "inanılmaz heyecan verici" olarak tanımlıyor.

ARABİSTAN BAHARI MI?

Araştırmacılara göre, bu çorak çöllerde bulunan birçok kanıt, çalışma alanının önemini vurguluyor. Marks:

"Bu bölgede, teorik modellerle, gerçek kanıtlar arasındaki bağları kopartacak örneklerimiz var." diyor.

Nasılsa bu taş aletlerin yapıldığı zamanda Arabistan kuş uçmaz, kervan geçmez, viran ve ıssız bir yer değildi. Kıyıya düşen bereketli yağmurlar, Arabistan'ın çorak arazilerini verimli yapıyordu. Araştırmacıların açıklamalarına göre, bu otlaklıklarda avlanabilecek birçok hayvan bulunuyordu. Rose:

"Belli bir süreliğine Güney Arabistan, iri av hayvanları, bolca akan taze sular ve taştan araçlar yapmaya yarayan yüksek kalitede çakmak taşları gibi zengin kaynaklara sahip yeşil bir alandı." diyor.

Araştırmacıların iddia ettiğine göre, modern insanların Afrika'dan ilk göçü Arabistan'ın kıyısından değil; günümüzde otoyol olarak kullandığımız nehir bağlantıları boyunca yapılmıştır. Buralarda ilk modern insanların Afrika savanalarında avlamaya çalıştıkları ceylanlar, antiloplar ve dağ keçileri gibi cazip hediyeler olduğu düşünülüyor. Rose, LiveScience ekibine şu açıklamada bulundu:

"70.000 yıl önce yapılan toplu göçün genetik işaretlerine baktığımızda, çıkışın Afrika'dan değil Arabistan'dan yapılmış olabileceğini  gördük."

Bu zamana kadar araştırmacılar bu bölgelerde ne bir insan kalıntısına ne de bir hayvan kalıntısına rastlamamıştı.

Rose, Sina Yarımadası boyunca kuzeyden, Arabistan Yarımadası'na göçe dair bulgular olmadığından, modern insanların Afrika'dan Kızıl Deniz boyunca ilk göçlerinin nasıl olduğu konusunun gizemini koruyacağını belirtti:

"O dönemlerde Arabistan'ın güneyinde köprü yoktu ama belki de deniz suyu seviyesi günümüzdekinden daha alçaktı."

Arkeologlar, Güney Arabistan çölleri boyunca "taş kalıntılarının yolları" olarak adlandırılan kanıtlardan daha fazla bulmak için taramaya devam edecekler.

Güncelleme: 24/12/2011
Kaynak:
Charles Choi, "Arabian Artifacts May Rewrite 'Out of Africa' Theory", LiveScience, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 30/11/2011.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat