yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Güneş Döngüleri Dünya'yı Yakından Etkiliyor

Dünya üzerindeki yaşam Güneş'e bağlıdır. Ve Güneş'te meydana gelen aktiviteler Dünya'yı etkileyen iklim değişikliğinin nedenini gösterebilir.

Bu döngü halihazırda maksimum noktaya doğru ilerliyor. Acaba bu insanoğlu için probleme neden olacak mı? Bilim adamlarına göre bu durum felakete yol açmayacak çünkü 400 yıllık gözlemlere göre böyle bir şey hiç gerçekleşmedi.

Güneş döngüsü, Güneş'in üzerindeki lekelerden kaynaklanır. Bu lekelerin sayısı zaman zaman maksimuma ulaşıp zaman içinde tekrar minimum noktasına dönebilir. Tarihte ilk kez bu lekeler 1611 yılında keşfedildi. Bu keşif astronomlar için sürpriz bir gelişme olarak kaydedildi, çünkü onlar daha önceden Güneş'in değişime uğrayabileceğini zannetmiyorlardı.

Güneş döngüsü yoğunluk açısından kendi içlerinde farklılık gösterebilirler. Bazen, bir döngünün maksimum noktasını, minimum noktasından ayırt etmek oldukça zordur. "Maunder Minimum" olarak adlandırılan bu durum 1645-1715 yılları arasında gözlemlendi. Güneş bu lekelerin sayısını oldukça fazla bir oranda azaltmıştı: 40-50 bin lekeden sadece 50 lekeye kadar düşüş yaşandı. Bu lekelerde aslan payı Güneş'in güney yarımküresinde konumlanmıştır.

Bu gözlemle çakışacak biçimde "Mini Buz Çağı" olarak adlandırılan süreç 14. yy'dan 19. yy'a kadar devam etti. Bu süreç boyunca Avrupa ve Amerika kıtaları olağandışı biçimde soğuktu. 2000 yılın ortalamasının en düşük seviyesinde idi. İklim 10. ve 13. yy'lar arasında oldukça yumuşak ve sıcaktı, ılıman kışlar vardı ve kuraklık yoktu. 1310 yılı boyunca, ağır yağmurlar ve ciddi kışlar İngiltere, İskoçya, Fransa ve Almanya'daki ekinleri ve meyve bahçelerini tahrip etti. Avrupa'nın güneyinde sıklıkla toprak kaymaları ve çığlar meydana geldi. Amerika'nın doğu yakasındaki iklim şartları ise iç kesimlerdeki oldukça kuru olan havanın ve meydana gelen kum fırtınalarının aksine bir miktar daha soğudu.

16. yy boyunca, ortalama sıcaklıklar yükseldi ve kışlar daha ılıman bir hal aldı. 17. yy'da sıcaklıklarda global olarak 1-2 derece düşüş yaşandı. İngiltere'de Thames, Orta Avrupa'da Danube nehirleri, Adriyatik Denizi ve İstanbul Boğazı dondu.

Mini Buzul Çağı, Maunder Minimum sürecinden daha uzun sürdü, ancak yine de buzul çağı büyük ihtimalle Güneş'te meydana gelen aktiviteler nedeniyle oldu. Bu teori buzullarda ve ağaçlarda yapılan karbon-14 testi ve diğer izotopların analiziyle (berilyum-10 gibi) doğrulandı. Daha enteresan olan durum ise Maunder Minimum süreci zamanında kral olan 14. Louis'in lakabı: Güneş Kralı.

Sonuç olarak, bilim adamlarına göre, 8000 yıl boyunca 18 minimum Güneş aktivitesi meydana geldi. Spoerer Minimum'u(1450-1540) ve Dalton Minimum'u(1790-1820) en önemli olanlarındandır. Güneş'te meydana gelen bu lekelerin açığa çıkmasına yol açan sebepler 20. yy'ın ilk yarısında keşfedildi: Bu lekeler manyetik doğanın bir parçasıydı. Güneş'in içindeki manyetik kuvvet kararlı değil: Bu bazen hareket eder, bazense kutupların yer değiştirmesine yol açabilecek olan yıldızların üstüne gelebilir. Tam döngü ise, kutuplar yerlerine dönerken 22 yıl sürdü. Bu döngünün 11 yılı bilim tarafından biliniyor çünkü hesaplamalar ve gözlemlerin yardımıyla bunları taramak kolaydı.

Bugünlerde, Güneş döngüsü maksimum noktaya doğru hareket ediyor. Bu döngü 2013 yılının sonu ve 2014 yılının başı itibarıyla maksimum noktaya ulaşacak. Ardından tekrar minimum noktasına dönmeye başlayacak olan döngü, 2020 yılında tekrar eski haline yani minimum noktasına ulaşacak.
Şu an ki döngü çok özel. Çünkü tarih boyunca elde edilen gözlemlere nazaran en yavaş gerçekleşen döngü. Bilim adamlarına göre, önümüzdeki Güneş döngüsü periyodunda nispeten daha küçük oranlarda lekeler oluşacak.

Güncelleme: 11/12/2011
Kaynak:
Irina Shlionskaya, "Solar Cycle to Cause Global Natural Disasters?", english.pravda.ru, çev. Furkan Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 03/11/2011.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat