yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 ABD'nin Güneyindeki Kuraklık Devam Edecek

2011-2012 kış sezonu için beklenen yağış modeli.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresindeki(NOAA) bilim adamlarının dediğine göre; okyanus sıcaklığının normalden 0,6-1,1°C az olmasıyla birlikte Pasifik Okyanusu'nda La Nina koşullarının yeniden gelişmesi, bu seneki kış koşulları üzerinde büyük bir etkiye sebep olacak. NOAA İklim Tahmin Merkezinde müdür yardımcısı olan Mike Halpert, şunları söyledi:

"Bu kışı, gelişmekte olan La Nina şekillendirecek."

Suların ortalamadan daha soğuk olması La Nina'nın küresel çapta iklim modelleri üzerinde etkisi olduğunu, Pasifik sularının ortalamadan daha sıcak olması ise El Nino'nun etkili olduğunu göstermekte. NOAA, Ağustosta geri dönerek gittikçe güçlenen ve yaklaşan kışta sürecek olan La Nina'yı bekliyor. Halpert, yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

"La Nina, bir yere gitmedi ve kış boyunca bizimle olacağından büsbütün eminiz. La Nina'nın devam etmesi sebebiyle, Teksas, Oklohoma, New Mexico ve çevre eyaletlerde daha şiddetli bir kuraklığın olması öngörülüyor."

Teksas, yıkıcı ve tarihe geçmiş kuraklıkların merkezinde bulunuyor. Eyalet, Ekim 2010'dan, Eylül 2011'e kadar en kurak 12 ay periyodunu yaşadı. Teksas'ın %91'i kurak koşulların en yüksek iki sınıflandırması olan, aşırı derece ve ender bir kuraklık içindeydi. Güney Bölgeleri İklim Hizmetleri Müdürü David Brown, şunları söyledi:

"Oklohoma'nın yaklaşık %81'i ve New Mexico'nun %63'ü, bu kategorilerde yer alıyor. Bu durum, Arizona'dan Louisana'ya kadarki komşu eyaletlerde de daha küçük, fakat kayda değer oranlarda gerçekleşiyor. Bence Teksas ve Oklohoma'nın bu sıralamada kuraklığın merkezinde olduğunu söylemek doğru olur."

Yetkililer ve tahminciler, öngörülen aktif Atlantik kasırga sezonunun, bu bölgeye önemli yağmurlar getireceğini ve bir çare olacağını umuyorlardı. Körfez kıyısı merkezindeki bazı eyaletler, bu fırtınaların getirdiği yağmuru görürken, yağmura daha çok ihtiyacı olan bölgeler ise yağmurlardan aslında hiç etkilenmedi. Brown, yaptığı açıklamada şunları da söyledi:

"Bazı ön sistemler bu kavrulmuş bölgelerden geçtiler, fakat bunlar, az miktarda yağmuru çok sınırlı alanlara bıraktıkları için sadece ufak etkiler oluşturdular. Kuraklıkta etki oluşturmak için, yaklaşık 25-38 cm yağmur yağması gerekir. Normal yağış seviyelerinden daha aşağıda olan Teksas'ın güneydoğusundaki bazı bölgelerde ise, 76 cm'den daha fazla yağış gerekiyor. La Nina'nın etkisinin sürmesi ve kış boyunca yapılan öngörülere bakılırsa, bu tarz bir rahatlamanın görülme olasılığı oldukça az görünüyor."

Kuraklığın sürmesi aynı zamanda, bu sene Teksas topraklarını kasıp kavuran yangınlar gibi diğer ekstrem olaylarda da büyük bir risk olabileceği anlamına geliyor. Kuraklığın büyük çevresel ve ekonomik etkileri olacak. Hayvanların azalması ve ürün kaybı, yüksek vergilendirilmiş kaynak suyu sistemlerinde sıkıntılar ve turistlerin getireceği dolarların kaybedilmesi bunlar arasında sayılabilir.

Brown, yanı başlarındaki Travis Gölü'nün normal seviyesinin 9 m altına inmesi dolayısıyla önemli kazançlarını kaybeden Austin halkını buna örnek verdi. Bölgede, turizm ve dinlenme tesisleri de oldukça azaldı. Hâlihazırda kuraklık yaşayan bölgelerin yanı sıra, son tahminlerde Körfez kıyısı ve Florida'nın bazı bölgelerinde de bu kış kuraklık koşullarının gelişmesi ön görülüyor.

Yapılan tahminlerin yanı sıra, daha şiddetli bir tabloyu oluşturabilecek, daha az bilinen ve daha az ön görülen iklim fenomeni ise, Arktik salınımın gerçekleşmesi. Arktik salınımın etkisiyle, geçmişte de olduğu gibi kış sıcaklıklarında kısa dönemli dramatik sapmalar olabilir. Halpert, şunları ilave etti:

"Düzensiz Arktik salınım, La Nina'nın tipik etkilerini bastıracak veya artıracak şekilde iklim modellerinde güçlü değişimler meydana getirebilir."

Güncelleme: 06/12/2011
Kaynak:
 Andrea Thompson, "Southern Drought to Continue This Winter (Thank La Niña)", Livescience, çev. Hatice Öztürk, yaklaşansaat.com, 20/10/2011.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat