yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Bir Zamanlar Antarktika Tropikal Bir Bölgeydi

Antarktika, dünyanın en soğuk ve en vahşi bölgesidir. Burada oldukça verimsiz dağlar bulunur ve bu dağlar, 3 kilometrelik buz parçalarının altındadır. Ancak yeni edinilen bilgilere göre bu bölge, 100 milyon önce tropik bir cennetti.

Leeds Üniversitesi Çevre Bölümünden Prof. Jane Francis şunları söyledi:

"Antarktika oldukça yeşil ve güzel bir yerdi. Birçok kürklü memeli ki bunlara sıçan ve kunduz dahil, burada yaşadı. İklim tropikaldi. Soğuma ise sadece yakın jeolojik geçmişte gerçekleşti."

Prof. Francis, Edinburgh'da gerçekleşen Uluslararası Antarktik Dünya Bilimleri Sempozyumu'nda konuştu. Konuyla ilgili dünyanın geleceğini çok yakından ilgilendiren 500'den fazla araştırma, en ince detaylarına kadar tartışılmak üzere bir araya getirildi. Dünya çapında yapılan uydu araştırmaları ve yapılan kazı çalışmaları neticesinde ulaşılan bilgilere göre, atmosferdeki karbondioksit miktarındaki değişimden kaynaklanan sıcaklık artışlarından, sadece Antarktika değil bütün dünya etkilendi ve bütün bu artışlar birbiriyle yakından ilişkiliydi. New York Üniversitesinden Profesör Stephan Pekar şöyle söyledi:

"Bundan 55 milyon yıl önce atmosferde milyonda 1000 molekül karbondioksit vardı. Bu, dünyayı üzerindeki bütün buz kütlelerini eritebilecek kadar ısıttı. Deniz seviyesi bugünkünden 6 metre yaha yüksekti."

Şu anda atmosferde milyonda 390 molekül karbondioksit bulunmaktadır. Normalde 280 olması gereken bu oran, araçlar, fabrikalar yüzünden daha yüksek bir seviyede. Ancak yine de bu oranın 1000'e ulaşması uzun bir zaman alacak.

Sempozyumda paylaşılan bilgilere göre Doğu Antarktika'da Wilkes bölgesinin altında şu an sadece tropik bölgelerde yetişen çiçeklerin polenleri bulundu. Buna ek olarak araştırmacıların aktardıklarına göre, Arktik bölgesinde de aynı materyallerin bulunması bu bölgenin bir zamanlar Ekvador gibi olduğunu gösteriyor.

Bizim atmosferimizdeki karbondioksit miktarının neden aşırı dalgalı bir seyir izlediğini tam anlamıyla kavramak, bilim adamları için anlaşılması hep zor bir konu oldu. Birçok ortak görüşe göre, tektonik plakaların hareketleri sonucunda karbon kayaları ve çökeltilerinden bol miktarda karbondioksit açığa çıktı ve yayıldı. Böylece dünya ısındı. Devam eden dönemde ise, karbondioksit doğal işlemlere uğradı ve dünya tekrar soğumaya başladı. Sempozyumdaki araştırmacılardan Prof. Brinkhus şunları söyledi:

"Jeolojik zamanlardaki karbondioksit miktarı ve atmosferin sıcaklığı birbiriyle yakından ilişkili. Eskiden bir yükseliş olduğunda, ikincisi hemen ardından onu takip ederdi. Bu değişimler milyonlarca yıl alırdı. Ancak, biz şimdi benzer değişimleri 15-20 sene içinde gerçekleştiriyoruz ve bunu düzenlemek için çok küçük bir şansımız var. Yani gezegenin önünde kara günler var."

Bu nokta Prof. Pekar tarafından desteklendi. Pekar şunları söyledi:

"Antarktika'nın geçmişine baktığımız zaman, bizim gezegenimizin bir kaç yüzyıl içinde nasıl bir hale gelebileceği hakkında fikir edinmeye başlıyoruz: Sıcak ve boğuk bir dünya."

Güncelleme: 12/08/2011
Kaynak
: Robin McKie, "When Antarctica was a Tropical Paradise?", guardian.co.uk, Çev. Furkan Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 17/07/2011.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat