yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İlginç Bir Karadelik Keşfedildi

Dünya'dan 12 milyon ışık yılı uzaklıkta, püskürttüğü parçacıklarla olağanüstü hızla bir gaz balonu şişiren karadelik belirlendi.

Yeni keşfedilen küçük bir karadelik, 1.000 ışık yılı uzunlukta parçacık fıskiyeleri püskürtürken gözlemlendi. Bu parçacıklar, dev bir gaz balonunun hızla büyümesine yol açıyor. Karadeliklerin ters yönde püskürttükleri bu parçacık fıskiyelerine gökbilim dilinde jet deniyor.

Tabii karadelikler kendilerine ''olay ufku'' denen kritik bir mesafeden daha çok yaklaşan tüm maddeyi, hatta ışığı bile bir daha dışarı çıkmamak üzere hapsettiklerinden, bu jetler, karadeliğin kendisinden çıkmıyor.Çevrelerinde bulunan (ör. yakındaki bir yıldızdan çaldıkları) madde, güçlü kütleçekimine kapıldığı karadeliğe düşmeden önce çevresinde hızla dönen bir disk oluşturuyor ve disk içinde muazzam hızlara ve sıcaklıklara ulaşan madde, X-ışınları yayarak karadeliğin varlığını belli ediyor. Disk içinde hızla dolanan gaz ve toz zerreciklerinin bir kısmı karadelik tarafından yutulmak üzere olay ufkundan içeri düşerken, bir kısmı da içeri düşmeden karadeliğin muazzam manyetik alanının kutuplarından uzaya püskürerek gözlenen bu jetleri oluşturuyor. Ancak bu jetler genellikle gökadaların merkezlerinde bulunan milyonlarca, hatta milyarlarca Güneş kütlesinde dev karadeliklerce püskürtülüyor.

Bu dev kütleli karadeliklerin bazıları çevrelerinde çok yoğun ''gıda'' bulunduğu için öylesine faaller ki, yaydıkları ışınım, içinde yeraldıkları yüzmilyarlarca yıldız içeren gökadanın toplam ışığını bile bastırıyor. Böylesine yoğun ortamlara genellikle evrenin gençlik yıllarında rastlandığı için, ''kuasar'' denen bu dev karadelikler çok ötelerde, milyarlarca ışık yılı uzaklıklarda gözleniyor. Oysa gökbilimcilerin Şili'deki Avrupa Güney Gözlemevi'ndeki(ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT) ile NASA'nın Chandra X-ışını Uzay Teleskobu ile gözlemledikleri karadelik yalnızca birkaç Güneş kütlesinde. Bunlar, Güneş'in en az sekiz katı kütlesinde büyük yıldızların kısa ömürleri sonunda merkezlerinin çökmesiyle oluşuyor. Birkaç Güneş kütlesindeki merkez çökerek boyutsuz bir nokta büyüklüğünde bir karadeliğe dönüşürken, yıldızın dış katmanları da çöküşün tetiklediği bir süpernova patlamasıyla uzaya saçılıyor. Bu tür karadeliklere gökbilim jargonunda ''yıldız kütleli karadelik'' deniyor. Kuasarlar gibi kutuplarından parçacık jetleri püskürten ve çok ender görülen bu tür karadelikler gökbilim dilinde ''mikro kuasar'' diye adlandırılıyor.

Dünya'dan 12 milyon yıl uzaklıkta NGC 7793 adlı sarmal gökadada belirlenen mikrokuasarın daha da şaşırtıcı tarafı, görece küçük kütlesine karşın sahip olduğu muazzam güç. Bu jetler, yıldızlar arası ortamda bulunan gaza çarparak ısıtıyor ve genişliyor, sonuçta topak biçimli gaz balonları oluşturuyor. Yeni keşfedilen mikrokuasarın şişirdiği sıcak gaz balonların 1.000 ışıkyılı uzunlukta olduğu belirtiliyor.

Gökbilimcilere göre bu karadeliğin olay ufku zihinde bir futbol topu büyüklüğünde canlandırılacak olsa, aksi yönlerde fışkıran jetler Dünya'dan, Plüton'un yörüngesinden daha ötede bir noktaya kadar uzanır. Mikrokuasardan çıkan jetlerin ortamdaki gaza çarptıkları noktaları belirleyen gözlemciler, gaz topaklarının saatte yaklaşık 1 milyon km hızla genişlediğini hesaplamışlar. Topakların büyüklüğü ve hızlarından da jetlerin en az 200 bin yıldır püskürmekte olduğu belirlendi.

Güncelleme: 13/07/2010
ntvmsnbc, 12/07/2010


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat