yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 ABD'nin Afganistan'daki Çirkin Yüzü

Julian Assange

ABD ve müttefiklerinin Afganistan'daki kirli çamaşırlarını 90 bin sayfalık gizli belge yayınlayarak ortaya döken Wikileaks Genel Yayın Yönetmeni Julian Assange, Beyaz Saray'ın büyük tepkisini çekti.

Der Spiegel'e röportaj veren Avustralyalı bilgisayar programcısı ve gazeteci Assange, ''Niye Silikon Vadisi'nde bir işe girip havuzlu bir villada yaşamaktansa böyle bir işe soyundunuz'' şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

''Dünyaya bir kez geliyoruz. Bu nedenle anlamlı ve tatminkâr işler yapmalıyız. Bu benim anlamlı ve tatminkar bulduğum bir iş. Büyük çaplı bir sistem kurdum, savunmasız kişilere yardım ediyorum. Piçleri ezmekten zevk alıyorum. Bu nedenle keyifli bir iş.''

İşte 90 bin küsür belgenin Wikileaks tarafından sızdırılacağını önceden öğrenen bu nedenle savunma stratejisi geliştiren Beyaz Saray, en çok bu sözlere takıldı. Amerikalı yetkililer, durumu pek büyütmemeye çalışırken, muhabirlere Assange'nin bu röportajını yollayarak, özellikle bu sözlerin altını çizdiler. Washington Post Gazetesi'ne göre anlaşılan en kırıcı buldukları bölüm buydu.

AFGANİSTAN SAVAŞI DEĞİŞİR

Assange, ''Niye bu belgeleri yayınladığı, amacının ne olduğu sorulduğunda'', belgelerin sadece Afganistan savaşıyla ilgili değil, tüm modern savaşlarla ilgili algılamayı değiştireceğini öne sürdü. Julian Assange, belgelerle, Afganistan'daki uluslararası gücü ve muhbirleri tehlikeye soktuğu iddialarını da reddetti. Vietnam karşıtı bir anne, babanın oğlu olan, kendisini haksızlığa karşı bir aktivist olarak tanımlayan Avustralyalı Assange, sitenin sunucularını İsveç'te gizli bir yerde tutuyor. Assange, ''En tehlikeli adam mısınız, yoksa en tehlikede olan adam mısınız'' sözlerine şu yanıtı verdi:

''En tehlikeli adamlar, savaşın başındaki kişiler. Bunların durdurulması gerekiyor. Bu beni, onların gözünde tehlikeli kılıyorsa, bırakın öyle olsun.''

OBAMA'NIN VİETNAM'I OLUR MU?

Wikileaks'in Afganistan savaşının kirli çamaşırlarını 90 bin belgeyle ortaya dökmesinin ardından Obama'nın savaş planlarının büyük darbe yediği yorumları yapılıyor. Hatta Vietnam savaşıyla parallellik kuranlar bile var. Başkan Jimmy Carter döneminde Ulusal Güvenlik Danışmanı olan Zbigniew Brzezinski, Vietnam yalanlarıyla ilgili gizli belgelerin ABD'de Vietnam Savaşı ile ilgili havayı değiştirdiğine dikkat çekerek, aynısının şimdi Afganistan için yaşanabileceği yorumunda bulundu. ''Obama ekibi, savaş stratejisi üzerindeki kontrolü yitirebilir'' dedi.

OBAMA: ''YENİ BİR ŞEY YOK''

Bu arada Başkan Barack Obama, Wikileaks depremiyle ilgili suskunluğunu bozdu. Afganistan savaşına ait gizli belgelerin basına sızmasını, ''kaygı verici bir durum'' olarak niteleyen Obama, ''Bu belgelerde, daha önce kamuoyuyla paylaşılmamış yeni bir şey yok'' dedi. Selefi George W. Bush’u isim vermeden eleştiren Obama, bölgede 7 yıl boyunca sağlıklı bir strateji uygulanmadığını; bu nedenle de Afganistan konusuna ağırlık verdiklerini söyledi.

SAVAŞIN EN KİRLİ YÜZÜ
Görev gücü 373

ABD'li komondolarından oluşan ve direkt olarak Pentagon'a bağlı bulunan bu güç, Taliban liderlerinin peşinde operasyon düzenleyip yargısız infaz düzenlemekle suçlanıyor. Üniformalarında adları yazılmayan Task Force 373, yerel komuta zincirine bağlı kalmadan hareket ediyor, operasyon alanları ''kara kutu'' ilan ediliyor, müttefik güçler bile bu bölgeye giremiyor.

Güncelleme: 29/07/2010
hurriyet, 28/07/2010

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat