yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Pasifikte: 8.8'lik Deprem, Tsunami Korkusu ve Artçılar

Güney Amerika'nın Pasifik Okyanusu kıyısında bulunan ülkelerinden, Sismik raporlara göre "Ateş Çemberi" denilen ve dünyanın en tehlikeli fay hatlarından birinin üzerinde bulunan Şili'de Cumartesi günü Türkiye saatiyle 08.30'da 8.8 şiddetinde depremmeydana geldi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, 1.5 dakika süren depremin büyüklüğünü önce 8.3, ardından 8.5 olarak açıkladı. Günün ilerleyen saatlerinde şiddetinin  8.8 olduğu duyuruldu. Depremin merkez üssünün, Concepcion'un 115 kilometre kuzeydoğusu ve başkent Santiago'nun 317 km güneybatısı olduğu kaydedildi.

Deprem sonrası en az 300 kişi hayatını kaybetti. Depremin ağır bilançosu da yavaş yavaş ortaya çıkıyor. 2 milyon kişinin depremden zarar gördüğü belirtiliyor. Depremin vurduğu Concepcion kentinde mağazalar yağmalandı. Bugün 6.1 büyüklüğünde bir artçı meydana geldi. Amerikan Yerbilimleri Enstitüsü, Şili'deki depremin ardından en şiddetlisi 6.9 olmak üzere çok sayıda artçı şok kaydettiğini duyurdu. Deprem sonrası 60 tane artçı meydana geldi. Deprem Arjantin'den de hissedilmişti.

Şili Devlet Başkanı Michele Bachelet, televizyonda halka seslenirken, doğa güçlerinin Şili ulusunu bir sınavdan geçirdiğini söyledi. Dünyada görülen en şiddetli depremlerden biri olarak değerlendirilen son felakette Pasific Okyanusu'nda tsunamileri tetiklerken dalgaların ilk başta olduğu gibi yıkıcı olmadığı anlaşıldı. Bugün de 6.1 büyüklüğünde bir artçı meydana geldi.

Depremden sonra oluşan tsunami ise ülkenin güney kesimindeki Talcahuano limanını vurdu. Limandaki tekne ve konteynerlerin çevreye dağıldığı ve limana açılan caddelerin sular altında kaldığı belirtiliyor.

Tsunami tehlikesi nedeniyle kıyı bölgelerinde yaşayanlardan evlerini terk etmeleri istendi. Tsunami korkusu Japonya'da da yaşandı. Japonya'nın kuzey kıyısına bir buçuk metreye varan dalgaların vurduğu belirtildi.

Japonya Meteoroloji Kurumu, 90 santimetrelik ilk gelgitten sonra, Kuji limanına 120 santimetre büyüklüğünde dalgaların ulaştığını duyurdu. Yetkililer, kuzeydeki 320 bin kişinin tahliyesini istedi. Dev dalgalar Yeni Zelenda'yı da vurdu. Yetkililer bir buçuk metre yüksekliğindeki dalgaların Yeni Zelenda kıyılarına ulaştığını kaydetti. Ayrıca Rusya kıyılarında da büyük dalgalar oluştu.

PAKİSTAN DA 6,2 İLE SALLANDI!

Depremin ardından, Japonya'da 6.9 ve Pakistan'da da 6.2 şiddetinde deprem meydana geldi! Pakistan Meteoroloji Dairesi (MET), 6.2 büyüklüğünde olan depremin TSİ 07.40'ta meydana geldiği belirtildi.

Merkez üssü ülkenin kuzeyindeki Hindukuş dağları olduğu belirtilen sarsıntının Svat, Novşera, Malakant ve İslamabad çevresinde hissedildiği açıklandı. Hindukuş dağlarındaki şiddetli deprem, Afganistan'ın başkenti Kabil'de de hissedildi. Depremde ölen, yaralanan ya da maddi hasar olup olmadığına ilişkin henüz bilgi verilmedi.

Şili: Arjantin'in batısında, And Dağları ile Büyük Okyanus arasında kalan, kuzeyden güneye 4300 km boyunca uzanan bir Güney Amerika ülkesidir. Kuzeyinde Peru, kuzeydoğusunda Bolivya ve doğusunda Arjantin bulunur. Başkenti Santiago olup 2005 yılı rakamlarına göre ülkede yaklaşık 16 milyon insan yaşamaktadır. İsmi, Aymara dilinde "dünyanın bitimi" anlamına gelen chilli kelimesinden gelir.

Şili'de 22 Mayıs 1960'da aynı bölgede meydana gelen 9.5 büyüklüğündeki depremde 1655 kişi hayatını kaybederken, 2 milyon kişi evsiz kalmıştı. Depremden sonra çıkan tsunamide; Hawaii, Japonya ve Filipinler'de ölenler olmuş, ABD'nin batı kıyıları zarar görmüştü.

YÜZ YILIN EN KORKUNÇ SARSINTILARI

2005 ENDONEZYA: Sumatra açıklarındaki Nias Adası yakınlarında 8.6 büyüklüğündeki depremde 900 kişi öldü, 6 bin kişi yaralandı.

2004 ASYA: Endonezya'ya bağlı Sumatra Adası açıklarında 9.1 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunami, 10 kadar komşu ülkeyi etkiledi, 270 bin kadar insan öldü ya da kayboldu.
1965 ALASKA: 8.7 büyüklüğündeki depremin neden olduğu tsunami Aleoutiennes Adalarını etkiledi.
1964 ALASKA: 9.2 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunami yüzden fazla kişinin ölümüne yol açtı.
1960 ŞİLİ: 9.5 büyüklüğündeki depremde 5 bin 700 kişi öldü.
1957 ALASKA: Andreanof Adaları'nı vuran 8.6 büyüklüğündeki deprem önemli bir tsunami faciasına yol açtı.
1952 SSCB: Kamçatka Yarımadası'nda 9 büyüklüğünde meydana gelen deprem ve sonrasındaki tsunami Şili ve Peru'yu da etkiledi. Deprem 2 bin 300 kişinin ölümüne yol açtı.
1906 EKVADOR: Kolombiya ve Ekvador kıyıları açıklarında 8.8 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan tsunami bin kadar kişinin ölümüne yol açtı.

 

yaklasansaat.com, 28/02/2010


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat