yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Dünya'nın Kuzey Manyetik Kutbu": Rusya'ya Doğru Hızla Kayıyor!

Mavi çizgiler, Yer'in Kuzey Manyetik Alanı'nı göstermektedir. (Stefan Maus, NOAA NGDC)

Yeni bir araştırmaya göre; Dünya'nın Kuzey Manyetik Kutbu, gezegenin çekirdeğindeki manyetik değişikliklere bağlı olarak, yaklaşık yılda 64 km Rusya’ya doğru hareket ediyor.

Bilim adamlarının, manyetik alanı doğrudan saptayabilmeleri için, "çekirdek" çok derinlerdedir. Ancak araştırmacılar, Dünya'nın manyetik alanının, yüzeyde ve uzayda nasıl değiştiğini takip ederek "manyetik alanın hareketleri"ni anlayabiliyorlar.

Şimdi, yeni analiz edilmiş veriler, çekirdeğin yüzeyinde hızlı bir şekilde değişen bir manyetizma bölgesi olduğunu ortaya koymaktadır. Muhtemelen bu manyetizma bölgesi, "çekirdeğin derinliklerinden yükselen gizemli bir manyetizma akışı" tarafından oluşturulmuştur.

Paris'teki "Physique du Globe Enstitüsü"nden jeofizikçi Arnaud Chulliat; bu bölgenin, manyetik kutbu, Kuzey Kanada'daki uzun süreli bölgeden uzaklaştırdığını belirtiyor.

KUZEYİ BULMA

Pusulanın iğnesinin gerçekten gösterdiği yer olan Manyetik Kuzey, coğrafik Kuzey Kutbu'na yakın ama tam olarak aynı yer değildir. Şimdi ise Manyetik Kuzey, Kanada'nın Ellesmere Adası'na daha yakındır.
Gemiciler, tanıdıkları topraklardan uzaklaştıklarında yollarını doğrultmak için yüzyıllardır manyetik kuzeyi kullandılar. Her ne kadar küresel konumlandırma sistemleri, çoğunlukla geleneksel tekniklerin yerine geçtiyse de, çoğu insan sualtında dolaşırken veya GPS uydularının çalışmadığı yeraltında pusula kullanmayı faydalı bulmaktadır.  

Manyetik Kuzey Kutbu,
bilim adamlarının 1831'de yerini ilk belirledikleri tarihten, çok az hareket etti. Daha sonra 1904'te, kutup tekrar kuzeydoğuya doğru yılda 15 km civarında sabit bir hızda kaymaya başladı. 1989'da tekrar hızlanmaya başladı ve 2007'de bilim adamları, şuan kutbun Sibirya'ya doğru yılda 55-60 km hızla süratle ilerlediğini doğruluyorlar. Manyetik kutbun, çok hızlı bir şekilde değişmesi, manyetik alan haritalarının; pusula kullanıcılarının "manyetik kuzey"den, "gerçek kuzey"e kritik ayarlamalar yapabilmeleri için daha sık güncellenmesi gerekmektedir.

KUTUP DOLAŞMASI

Jeologlar, Dünya'nın bir manyetik alanı olduğunu düşünüyorlar çünkü çekirdek, "katı bir demir merkez" ve etrafı hızla dönen "sıvı metal"den oluşmaktadır. Bu bir dinamo etkisi oluşturarak manyetik alanımızı sürdürür.

Bilim adamları, erimiş çekirdeğin daimi olarak hareket ettiğinden, onun manyetizmasındaki değişikliklerin, manyetik kuzeyin yüzey lokasyonunu etkiliyor olabileceğini uzun zamandan beri düşünmekteydiler. Her ne kadar, yeni araştırmalar, bu fikri destekler gibi görünse de, Chulliat manyetik kuzeyin nihayetinde Rusya'ya geçip geçmeyeceğini söylemeye hazır değil. Chulliat:

"Bunu tahmin etmak çok zor" diyor.

Ayrıca, hiç kimse, çekirdekteki bir değişimin, başka bir yerde, ne zaman ortaya çıkacağını bilemez.

Güncelleme: 02/01/2010
Kaynak:
Richard A. Lovett, "North Magnetic Pole Moving Due to Core Flux", news.nationalgeographic, çev. Kader Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 24/12/2009.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat