yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İblis'in Adamları: "Tarihi Paganizmi" Canlandırıyor

Mayıs ayının sonlarına doğru Londra'nın merkezi ve bir adam, ağaç gibi giyinmiş; kadife elbise içinde ve uzun siyah gagası ile karga taklidi yapan bir kadın cadı, Holborn sokaklarında, yüzlerce diğer kişilerle birlikte dans ediyorlar, bir düzine davulun ritmiyle hareket ediyorlar. Gürültüleriyle Tanrı'nın gazabını üzerlerine çekebilirler, ancak bir sorun yok. Palaları ve kalkanları ile geriden gelen insanlar Thor'un takipçileri. Bu, paganizmi kutlayan bir geçit töreni. Devasa boynuzlarını sağa sola sallayan liderleri:

"Yeni bir zamana doğru yaklaşıyoruz, bizler daha çok kabul göreceğiz. Paganizm, kendisini tekrar kabul ettiriyor" diyor.

Kim tartışacak ki? Onun adı Jeanette Ellis. 10 yıldan fazla zamandır geçit törenini organize ediyor:

"Seçtiğimiz bu yolda, çok belirgin değişiklikler var" diyor.

Paganizm, şu anda, modern çağdan önceki zamanlardan bile daha çok insanı büyülüyor. İngiltere'de çeyrek milyon kadar paganizm takipçisi olduğu söyleniyor, yani 10 sene öncesinin iki katı kadar.
Bu, onları Budistler'den bile sayıca daha çok yapıyor. 2001'de nüfus sayımına göre 144,500 kadarlar ve hemen hemen sayıları Yahudiler'in sayıları (259.000) ile aynı.

Arkadaşım Kath gibi bunu içgüdüsel yaşayan paganlar, dün erken saatlerde; tan ağarırken, bahçelerine çıkıp, sadece konsantre olarak, yaz gündönümü kutlamayı planladılar. Stonehenge'de, kendilerini Hıristiyanlık öncesi Britanya'nın eski dininin takipçileri olarak gören Kelt rahip ve büyücüleri eşliğinde Güneş'in doğuşunu izlemek üzere en az 30.000 kişi bekleniyordu. Onlar için Güneş, "Dünya'nın içinden akıp geçen ve bizim de içimizden geçmesi için cesaretlendirilebilen evrensel enerjinin bir simgesidir."(*)

Pagan rahip ve büyücüler(druidler), şaşkınlık uyandıran bir düzine gelenek veya "yol" ile kuşatılmış modern paganizmin sadece küçük bir parçasıdırlar, ancak onların hepsi için temel olan, doğaya özgü ilahi bir güç fikridir.

Stonehenge'den uzakta, daha küçük insan grupları, Güneş doğmadan önce, bahçe veya ormanlarda, sahillerde, ülke boyunca tepelerde, bazıları Cath gibi sadece kendi spritüel anlayışına göre karşılık vererek, bazıları da organize edilmiş ritüeller yaparak bir araya gelip yaz gün dönümünü kutlamaktadırlar. Cath'e inanışını sorduğunuzda, size direkt olarak "Pagan" diyecektir.

Paganların sayısındaki artış oldukça dramatik. 2001 yılındaki nüfus sayımında 40.000 pagan kayıtlara geçmiş, ancak gerçek rakamlar daha fazla olabilir. Ellis; "Paganlar, devlete neye inandıklarını söylemeyi sevmiyorlar" diyor. Bristol Üniversitesi'nde tarih profesörü olan Ronald Hutton, 10 sene önce, münazara adı verilen ve genellikle birahanelerde yapılan toplantı veya ritüellere giden 120.000 kişinin olduğunu hesaplamıştı. Ancak bu, Harry Potter, Buffy the Vampire Slayer (Vampir Avcısı Buffy), Yüzüklerin Efendisi, Charmed, Genç Cadı Sabrina gibi dizi ve filmlerin pagan spritüelliğini ve mitolojiyi günümüz popüler kültürünün bir parçası haline getirmeden önceki rakamlardır.

Doğaya tapınan çok tanrılı panteistik bir dinin takipçilerinin hepsini temsil etmeyi amaçlayan Pagan Federasyonu, yandaşlarının sayısının en az üç katına çıktığını iddia ediyor. Bu da pagan dinine uyan 360.000 kişi olduğu, bunların Sih dinine mensup olanların (329.000) önüne geçtiği ve 1 milyon Müslüman, 42 milyon Hıristiyan ve 552.000 Hindu'dan sonra dördüncü sıraya yerleştiği anlamına geliyor.
Hutton, toplumda pagan fikirlerine çok büyük bir katılımın olduğunu da ekliyor.

Pagan Federasyonun üye listesi içinde, modern cadılığı uygulayan Wiccalar, Kelt rahip ve büyücüleri, yeryüzü ruhları ile bağlantıda olan şamanlar, Kuzey Avrupa kabilelerinin tanrılarına (İskandinav mitolojisinin en güçlü tanrısı Thor da dahil) tapan putperestler yer almaktadır.

Federasyona göre hepiniz pagan olmaya inanmalısınız, her birimizin kendi yolunda gitmeye hakkı olduğuna (hiç kimseye zarar vermediği müddetçe); daha yüksek güç veya güçlerin var olduğuna, doğanın kutsallığına inanmalısınız. Eğer İngiltere'de herkese bu üç maddeye katılıp katılmadığını sorsaydınız, milyonlarca kişi ellerini havaya kaldırırdı. Kabaca paganizm, İngiltere'nin yeni ulusal dini gibi görünüyor.

Wiccalar, tanrı ve tanrıçayı(bunlar erkek ve dişi şeytanlardır), bedenlerine girmesi için çağırarak, kutsal güç ile doğrudan iletişim kurma yeteneğinde olduklarına inanırlar. Bedene girme durumunda, transa girme ve onların sizle konuşmasına izin verme durumu yaşanmaktadır. En yaygın wicca sembolü, pentagramdır (beş köşeli yıldız), her bir köşesi hayat için temel olan elementleri sembolize eder: hava, ateş, su, toprak ve ruh, tüm bunlar pentagramla birbirlerine bağlanırlar. Wiccalar kendilerini, daha önceki çağlarda yakılan kadın ve erkeklere rehberlik eden "bilgelik sanatı"nın(bunlar İblis öğretileridir) mirasçıları olarak görmektedirler.

Jeanette Ellis, bir wicca değil ancak "geleneksel" bir cadı. Batı İrlanda'daki aile kökleri arasında bulduğu yolu takip ediyor. "Ben, Kelt tanrıçası Morrigan ile çalışıyorum." Sonradan bu tanrının ölüm ve savaşla ilgili olduğunu keşfettim. "Biz büyülerimizle insanları hedef almayız" diye ısrar ediyor. Londra'nın doğusundaki evini "covenstead" yani "cadıların yeri" diye adlandırıyor. Dolunay olduğunda, 13 kişiden oluşan üyeler bir araya geliyorlar. "İnsanlar, büyü fikirleri getiriyorlar, örneğin eğer birisi erkek arkadaşından ayrılmışsa bizler, onun daha çekici ve rahat olması için bir aşk büyüsü yapıyoruz."(**)

Bazı özenti büyücüler, Harry Potter'ı okuduktan sonra yetişkin bakış açısı ile büyücülüğe ilgi duymuşlardı. Ancak bu büyücü çocuğun (Harry Potter) ana akım olarak pagan fikirlerini benimsenmesinde, büyük katkıları oldu. Raven ve Merlin (karakarga ve büyücü Merlin) gibi çocuk dizilerinde veya Cumartesi çay saatinde yayınlanan ve izlenme rekorları kıran Robin Hood ve Doctor Who gibi programlarda, BBC; pagan ruhçuluğunu ilham kaynağı olarak kullanıyor.

Paganlığın yükselişi arkasında yatan ana güçlerden bir diğeri olan "çevrecilik" de "cadılık"la popüler kültür içinde buluşuyor. James Lovelock, yeryüzünü tek, yaşayan bir organizma olarak tanımladığı 1979 yılındaki etkileyici tarifinde; yeryüzüne, Yunan tanrıçası Gaia adını vererek, çevre ve paganlık arasında aleni bir bağlantı kurmuştu.. Çevreci olmak için elbette bir pagan olmanıza gerek yok. Birbirinden ayrı şeyler. Ancak bu iki hareket de, büyüdükçe birbirlerine güç verdiler.

(*): İblis'in kendisini eski kavimlerden beri Güneş tanrısı olarak simgelemesi ve Güneş'in doğuşu ve batışını arkasına alarak kendisini bir vizyon olarak göstermesi, bugün daha iyi anlaşılmaktadır. Bu nedenledir ki Peygamberimiz; Güneş tam doğarken ve tam batarken namaz kılmayın der.

(**): Cin-şeytanları tanrı, tanrıça edinen çağdaş "putperestler"in, bu cahil ve zavallı halleri, insanlık adına utanç verici. Çünkü Allah'ın şerefli olarak yarattığı insan, amansız düşmanı olan İblis ve yandaşlarının oyuncağı olma zilletini göremiyor.

Güncelleme: 18/01/2010
Kaynak:
Cole Moreton, "Everyone's a Pagan Now", guardian.co.uk, çev. Kader Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 22/06/2009.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat