yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Haiti'de 7 Şiddetinde Deprem: 100.000'den Fazla Ölü Bekleniyor!

Atlas Okyanusu'nda bulunan Karayip ülkelerinden Haiti'de salı günü 16.53'te 7.0 büyüklüğünde meydana gelen depremde; aralarında bir hastane, oteller, cumhurbaşkanlığı sarayı ve BM temsilciliğinin de bulunduğu çok sayıda bina yerle bir oldu. Deprem nedeniyle elektrik ve telefon şebekesi tamamen çöktü.

Depremden 7 dakika sonra meydana gelen ilk artçı sarsıntının şiddeti 5.9 olarak ölçüldü. Meydana gelen 30 artçı sarsıntıdan 13'ünün 5 şiddetinde olduğunu belirten Amerikan Jeoloji Kurumu, önümüzdeki günlerde 5.5-6 şiddetinde sarsıntılar yaşanacağını açıkladı. Amerikan Jeoloji Dairesi, bu depremin bölgede şimdiye kadar kaydedilen en büyük yer sarsıntısı olduğunu duyurdu. Başkent Port-au-Prince'in yanı sıra 50 bin nüfuslu Jacmel kentinde de büyük hasar olduğu bildiriliyor. İngiltere'deki Durham Üniversitesi Yer Araştırmaları Merkezi'nden Prof. Roger Searle, depremde yarım megaton civarında bir enerjinin açığa çıktığını söyledi. Nükleer başlıkların bir megaton civarında enerji açığa çıkardıkları biliniyor.

Enkazdan çıkarılan cesetlerin sokaklara dizildiği kentte, enkaz altından yardım çağrıları yükselmeye devam ediyor. Haiti Cumhurbaşkanı Rene Preval, depremin yol açtığı hasarı "akıl almaz" diye niteledi. Kendisine ulaşan bilgilere göre, depremde can kaybının 30- 50 bin arasında olduğunu, ancak yüz binlerce kişinin ölmüş olmasından endişe ettiğini söyleyen cumhurbaşkanı, kendisinin de cesetlerin üzerinden atladığını, meclisin enkazında mahsur kalanların yardım çağrılarını işittiğini belirtti:

"Tasavvur edilebilecek gibi değil. Gözleriyle görmeyen, inanamaz. Evler, hastaneler, okullar yerle bir olmuş. Sokaklar ceset almıyor. Bu afetin boyutlarını kestirmekte ve şimdi ne yapmamız gerektiğine karar vermekte zorlanıyorum. Hekime ve ilaca ihtiyacımız var. Ayakta kalan hastanelerde yer kalmadı, ağır yaralılar yerde tedavi görüyor. Daha fazla binanın yıkılmasından ve salgın hastalıkların patlak vermesinden korkuyorum."

Tüm Haiti'de ve komşu ülkelerde hissedilen deprem bir dakikadan uzun sürdü. Bölgede 200 yılı aşkın bir süredir ciddi deprem olmadığını belirten uzmanlar, Haiti'den geçen fay hattının tek ve büyük bir sarsıntıyla kırıldığını söylüyor. Merkez üssü başkentin 15 kilometre güneybatısında olan depremin, yerin 8 kilometre altında meydana geldiği belirtiliyor. Deprem merkezinin yeryüzüne nisbeten yakın olması, yıkımı artırdı.

Haiti Başbakanı Jean Max Bellerive, Amerikan CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesini vuran şiddetli depremin 100 binden fazla insanın ölümüne yol açmasından endişe ettiğini söyledi. Korkunç depremde ölenlerin sayısını kesin olarak tahmin etmenin zor olduğunu söyleyen Başbakan Bellerive:

"Öyle çok bina, öyle çok inşaat yıkıldı ki, içindekilerle birlikte ölenlerin sayısının 100 binin üzerinde olduğunu düşünüyorum" dedi.

Hala bir yıl önceki kasırga felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Haiti, Batı yarıkürenin en yoksul ülkesi. Uluslararası Kızılhaç Örgütü, felaketten 3 milyondan fazla kişinin etkilendiğini bildirdi. Haiti'nin BM elçisi de depremin yol açtığı hasarın maliyetinin milyarlarca doları bulabileceğini ifade etti. Bir görgü tanığı, BBC'ye yaptığı açıklamada yaşadığı bölgede resmi bir yardım ekibi göremediğini, halkın gece boyunca karanlıkta otomobil farlarının yardımıyla enkazdakileri kurtarmaya çalıştığını anlattı.

Deprem sonrası sokaklarda yağma başladı. Yetkililer, depremden en büyük zararı yoksul bölgelerin gördüğünü belirtiyor.

Fransız Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Fransız Milli Meclisi'nde yaptığı açıklamada, Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'in aşağı kesiminin tamamen yerle bir olduğunu belirterek, başkentin yüksek kesimlerinin depremden daha az etkilendiğini söyledi.

Amerikan Jeoloji Kurumu(USGS) uzmanlarından Kristin Marano, bu büyüklükteki bir depremin Haiti'de 1770'lerden bu yana görülmediğini söyledi. Sarsıntı Haiti'nin sınır komşusu Dominik Cumhuriyeti ile Küba'da da hissedildi, ancak bu ülkelerde belirgin bir zarar meydana gelmedi. BM Barışı Koruma bölümü şefi Alain Le Roy:

"Yıkıcı depremin ülkedeki BM karargahına ciddi düzeyde zarar verdiği, burada görevli BM personelinin çoğunun akıbetinin henüz bilinmediğini" söylemişti. Le Roy, halen karargahın uğradığı zararın belirlenmesi ve 'kayıp' personelin durumunu öğrenme konusunda çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Haiti'de 2004 yılından bu yana bulunan BM Barış Gücü'nün (MINUSTAH-BM Haiti İstikrar Misyonu) bugünkü personel sayısı 9 bin civarında.

Yaklaşansaat, 14/01/2010

 ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat