yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Hawking'in Uzaylı Korkusu: ''Uzaylılarla Karşılaşmamalıyız!''

Stephen Hawking

Stephen Hawking, yeni belgeselinde uzaylı konusunu ele alıyor. Hawking'e göre uzaylıların varlığı neredeyse kesin, ancak onlarla karşılaşmamız felaketle sonuçlanabilir. Bu yüzden, "insanlık onlarla karşılaşmamak için elinden geleni yapmalı" diyor.

Hawking'in bu konudaki teorisi ise kendinden beklenmeyecek kadar basit:

"100 milyar galaksi ve her galakside milyonlarca yıldız var. Böyle büyük bir uzayda; Dünya'nın, hayatın yeşerdiği tek gezegen olması pek olası gözükmüyor. Hayat, sadece gezegenlerde değil, yıldızların merkezinde, hatta gezegenler arası boşlukta salınan şekilde var olabilir. Benim beynim sadece bu sayılar üzerinde düşündüğünde bile, uzaylı varlığının tamamen rasyonel olduğunu söylüyor."

Uzaydaki diğer yaşam türlerinin çoğunun, mikrop gibi ya da Dünya'nın geçmişinde var olan basit hayvanlar gibi olacağını kaydeden Hawking, az da olsa insan gibi zeki türlerin de var olacağını söylüyor:

"Ancak böyle zeki bir türle karşılaşmamız, insanlık açısından hiç iyi olmaz. Çünkü bunlar, yaşadıkları gezegeni tüketmiş; kendilerine, ele geçirip kaynaklarını kullanacakları yeni bir gezegen arayışında olan türler olacaktır. Bu durum aynen Kristof Colomb'un Amerika'yı keşfine benzetilebilir. Bilindiği gibi Amerika'nın yerlileri için bu keşif felaket olmuştu."

Hawking, uzaylı varlığına daha önceden de dikkat çekmişti. Ancak o günden bugüne bulunan 450 yeni gezegen, evrende gezegen varlığının yaygın bir durum olduğunu gösterdi. Bir başka delil ise Dünya'da en ağır şartlarda bile yaşayabilen canlıların keşfi oldu.

Hawking'in uzaylıları kabul etmesi, ona iyi bir bilimsel arkadaş çevresi kazandırıyor. Bunlardan biri olan Astronom Lord Rees, bir konuşmasında şöyle diyor:

"Şüphem o ki, bizim algılayamadığımız formlarda zeka ve hayat formları var olabilir. Aynen bir şempanzenin kuantum teorisini anlamaması gibi. Gerçekliğin bizim beynimizin alamayacağı yönleri olabilir."

Güncelleme: 26/04/2010
Kaynak: "Don't talk to Aliens, Warns Stephen Hawking", timesonline.co.uk, çev. Alp Bayraktar, yaklasansaat.com, 25/04/2010.

Not: "Discovery Channel"
da gösterilecek olan belgeselin ismi "Stephen Hawking'in Evreni".

Yaklaşan Saat:

1- "Bu evrende bizim dışımızda başka varlıklar olabilir"; hipotezi, elbette bir ihtimali belirtir. Doğrulanabilir, ancak elbette yalanlanmasını sağlayacak bir bilim dalı şimdilik yok. Evrimci bilimcilere göre; bizim dışımızda uzaylılar veya başka varlıklar; evrim gereği olmalıdır.

Bize göre; En başta evrenlerin(alemlerin) yaratıcısı-yöneticisi Sonsuz Yüce Allah ve O'nun yarattığı, "melek hiyerarşisi" vardır. Ve yine Yüce Allah'ın yarattığı; bizim gibi nefis sahibi-sorumlu cinler, cin-şeytanlar vardır. Bunlar, Mars dahil bazı gezegenlerde yaşadılar ve şimdi ise bizimle dünya gezegenini paylaşmaktadırlar. Onlar istemediği sürece, onları göremiyoruz. Onlar, bizden önce bu gezegendeydiler, halen kendilerini uzaylı diye yutturmaya çalışsalar da; burada yaşıyorlar ve dünyalıdırlar.

2- Dün bilim çevrelerinin, uzaya yönelerek uzaylı araştırmaları, sonuç olarak şimdilik bir fiyasko. Ancak nedense bu çevreler; gözlerini şimdi dünyaya çevirdiler ve yine her nedense uzaylı aşkı, korkuya dönüşmüş görünüyor. Hem yetkili uzmanlar, hem de sayın Hawking, uzaylı korkusuna kapılmış bulunuyorlar. Özellikle saygın Astro-fizikçi Hawking'in korkuları ve çözüm olarak ileri sürdüğü; "uzaylılarla karşılaşmayalım" mantığı anlaşılır gibi değil. Dünya insanlığı başını deve kuşu gibi kuma sokarak; uzaylılardan(!) mı korunacaktır? Yahut uzayın bir köşesine kaçıp saklanalım mı? Sayın fizikçi daha öncede Mars'a gitmeyi bunun için mi öneriyordu?

3- "Ziyaretçiler" filmi, daha şimdiden amacına ulaşmış görünüyor. Bu korkutmaların arkasında; Dünya insanlığını korku sendromuna sokarak; kurtarıcı uzaylılarla birlikte dünyayı kurtarıyormuş gibi yaparak; ele geçirmek gibi bir "Küresel Efendiler" planı olmasın sakın! Bilim çevrelerinde bu kadar açık çelişkiler; çocukça kuru mantıklar; hedef şaşırtmalar; uzayda, uzaylı sevecen dostlar ararken, korkunç uzaylı edebiyatları ve korkularını birileri üflüyor olmasın sakın!

Hawking'e tavsiyemiz; korkunç uzaylı filmlerini ve özellikle de Ziyaretçiler dizisini seyretmesin!ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat