yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Bilim İnsanları: "Mısır'ı Vuran 10 Felaketi" Anlamaya Yanaşmıyor!

Araştırmacılar, Mısır'daki 10 musibetle ilgili olarak gerçek doğal afet kanıtlarını bulduklarına inanıyorlar.

Bilim insanları, Eski Ahit'te yer alan Antik Mısır'ı mahveden felaketlere, küresel ısınma ve volkanik patlamaların sebep olduğunu iddia ediyor. Tevrat'taki Çıkış kitabında Musa, İsrailoğulları'nı bu felaketlerin yardımıyla esartten kurtarmıştır. Ancak bilim insanları bu belaları, İntikam sahibi Allah'ın azabı olarak açıklamaktansa şunu iddia ediyor:

"Bu felaketler, yüzlerce mil uzakta olmuş çevresel felaketler ve iklimdeki değişikliklerinin tetiklediği doğal olaylar silsilesine bağlı olabilir."

Araştırmacılar, Tevrat'taki belalarla ilgili yeni açıklamalar sunan ikna edici kanıtları National Geographic kanalında yayınlanmak üzere derlediler. Arkeologlar, felaketlerin geniş çapta, Firavun 2. Ramses'in hüküm sürdüğü sırada, Mısır'ın başkenti olan Nil Deltasında Pi-Ramses şehrinde meydana geldiğine inanıyorlar. Firavun 2. Ramses, MÖ 1279-1213'de hüküm sürdü.

Şehir, yaklaşık 3000 yıl önce terkedilmiş-mahvolmuş görünüyor. Bilim insanları bunu felaketlerin açıklayabileceğini söylüyor. O zamanki iklimi inceleyen iklim bilimciler, 2. Ramses'in hükümranlığının sonuna doğru, iklimde dramatik bir değişiklik olduğunu farkettiler. Mısır mağaralarındaki dikitleri inceleyen bilim adamları, kaya içindeki radyoaktif minerallerin izlerini kullanarak, hava modellerinin kayıtlarını yeniden çıkarmayı başardılar. Ramses'in hükümranlık yıllarının ılık ve yağışlı bir iklime denk geldiğini ancak sonra kuru bir iklim peryoduna geçildiğini buldular. Heidelberg Üniversitesinden Paleo İklim Bilimci Prof. Augusto Magini, durumu şöyle açıklıyor:

"Firavun 2. Ramses, çok elverişli bir iklim peryodunda hükümranlık sürdü. Bol miktarda yağmur vardı, ülkesi refah ve zenginlik içerisindeydi. Ancak bu yağışlı peryot bir kaç on yıl içinde sona erdi.. Ramses'in hükümranlığından sonra, iklim eğrisi keskin bir şekilde aşağıya döndü. Bu kesinlikle çok ciddi sonuçları olan kuru bir iklim peryoduydu."

Bilim insanları, iklimdeki bu dönüşümün, felaketlerin ilkini başlattığına inanıyor. Araştırmacılara göre; yükselen sıcaklıklar, Nil nehrinin kurumasına sebep olmuştu. Mısır'ın hızla akan hayat kaynağı, yavaş hareket eden çamurlu bir su yoluna dönmüştü. Bu koşullar, Tevrat'ta Nil'in kana dönüşmesi olarak tanımlanan ilk musibetin oluşması için çok uygundu. Leibniz Enstitüsü'nden, Biyolog Dr. Stephan Pflugmacher, şuna inanıyor:

"Bu tanımlama, zehirli bir tatlı su yosununun neden olduğu bir durum olabilir. Burgundy Blood yosunu veya Oscillatoria rubescens olarak bilinen bakterinin 3000 yıl önce var olduğu ve hala benzer etkilere sebep olduğu bilinmektedir. Bu bakteri, besin değeri yüksek ve yavaş hareket eden ılık sularda kitlesel olarak çoğalır ve öldüğünde suyu kırmızıya boyar."

Bilim insanları, bu alg oluşumunun, ikinci, üçüncü ve dördüncü felaketlere neden olayları harekete geçirdiğini iddia ediyor: Kurbağalar, bitler, sinekler..

Kurbağalar, iribaşlardan tamamen yetişkinliğe geçişi hormonlar tarafından kontrol edilir. Stres zamanlarında bu hormonlar büyümelerini hızlandırabilir.

Toksik alg oluşumu, böyle bir transformasyona ve kurbağaları yaşadıkları suları terketmeye zorlamış olabilir. Kurbağalar öldüğünde, ki bunun anlamı şudur; Sivri sinekler, sinekler ve diğer böcekler, sayılarını kontrol altında tutan avcılar olmaksızın büyümüşlerdir. Bilim insanlarına göre bu, beşinci ve altıncı felaketlere neden olmuştur. Haşarat ve çıban. Leibniz Enstitüsü'nden Biyolog Prof. Werner Kloas:

"Böceklerin genelde sıtma gibi hastalıkları yaydığını biliyoruz. Zincirleme reaksiyonda bundan sonraki adım, insan populasyonunu hastalandıran salgınların patlak vermesidir." diyor.

Kızıl Denizi'nde boğulup kenara atılan Firavun 2. Ramses, Mısırlılar tarafından bulunarak mumyalanmış ve korunmuştur.

Bugün, 400 milden çok daha uzakta meydana gelen önemli bir diğer doğal felaketin, Mısır'a, dolu, çekirge ve karanlık getiren yedinci, sekizinci ve dokuzuncu felaketlerden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

İnsanlık tarihindeki en büyük volkanik patlamalardan biri olan Thera(Santorini) volkanı, yaklaşık 3500 yıl önce patladı ve atmosfere milyarlarca ton volkanik kül püskürttü. Almanya'nın Atmosferik Fizik Enstitüsü'nden Nadine von Blohm, dolu fırtınasının nasıl oluştuğuyla ilgili deneyleri yürütüyor. Volkanik küllerin Mısır'ın üstünde sağanak fırtınalarla çarpışarak, dramatik dolu fırtınasına neden olduğuna inanıyor. Musibetlerle ilgili kitap yazan Kanadalı Biyolog Dr. Siro Trevisanato, çekirgelerin, volkanik kül dökülmesiyle açıklanabileceğini söylüyor ve ekliyor:

"Dökülen küller, daha yüksek yağışlara ve neme dönüşen hava anomalilerine sebep olmuştur. Ve çekirgelerin varoluşunu arttıran şey tam da budur.. Volkanik kül, Güneş ışınını kapatarak karanlık veba hikayelerine sebep olur."

Bilim insanları, Mısır kazılarında, Mısır'da herhangi bir volkan olmamasına karşın, volkanik lavların soğuması sonucu oluşan sünger taşı buldular. Kayanın analizi, bunun Santorini volkanından geldiğini gösteriyor. Bu da Santorini patlamasından dökülen küllerin, Mısır kıyılarına ulaştığına dair fiziksel bir kanıt sağlıyor.

Mısır'daki ilk doğanların ölümüne sebep olan son vebanın, mantarlardan kaynaklandığı öne sürülüyor. Mantarlar, hububat erzaklarını zehirlemiş olabilir ve böylece onları toplayan ilk doğan erkekler, ilk kurbanlar olmuş olabilir. Ancak Amerika Katolik Üniversitesi'nden Doç. Dr. Robert Miller, şöyle bir açıklama yapıyor:

"Tüm vebaların(felaketler), doğal sebeplerle geldiğinden şüpheliyim. 'Doğacı-tesadüfi' açıklamalarla ilgili problem temel noktayı kaybetmeleridir. Ve temel nokta, Mısır'daki felaketlerin doğal sebeplerden kaynaklanmadığı ve Tanrı'nın eliyle cezalandırıldığıdır."

Güncelleme: 23/04/2010
Kaynak:
Richard Gray, "Biblical Plagues Really Happened say Scientists", telegraph.co.uk, çev. Şerife Bayraktar, yaklasansaat.com, 27/03/2010.ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat