yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 



Prof. Dr. Feryal Özel: "Nötron Yıldızları, Kuarklara Ayrışıyor"

Prof. Dr. Feryal Özel

NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü ve Arizona Üniversitesi'nde astrofizik uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Feryal Özel, galaksilerin oluşumu, yıldızlar, karadelikler gibi ilgi çekici konularda araştırmalarıyla dünyanın dikkatini çekti. Karadeliğin, geri dönüşü olmayan noktasına her geçen gün biraz daha yaklaşmayı başardıklarını dile getiren Özel, Üsküdar Amerikan Lisesi mezunu. ABD'de Columbia Üniversitesi'ni burslu kazanan ve çift ana dal yapan Özel, hem fizik hem de matematik mühendisliği bölümlerinden "Yüksek Onur Derecesi" ile mezun oldu. Özel, yüksek lisansını Danimarka'daki Niels Bohr Enstitüsü'nde tamamladıktan sonra, Harvard Üniversitesi'nde doktora eğitimi aldı. 30 yaşında profesör unvanını alan Feryal Özel, Novartis'in Ankara'da düzenlediği "Bilim Günü" ödül törenine katılan Özel, Radikal'in sorularını yanıtladı.

Soru: Büyük Fikirler listesine adınızı yazdıran çalışmanız neydi?
Cevap: Nötron yıldızlarıyla ilgili yaptığım çalışmalar ilgi çekti. Şu anda da oldukça iyi bir yol kat ettim. Nötron yıldızlarının son derece yoğun maddelerinin nasıl davrandığını inceliyorum. Yüksek manyetik alanları var, yerçekimleri çok kuvvetli... ‘Peki nasıl davranıyorlar, merkezlerinde farklı parçacıklar oluşuyor mu?’ gibi soruların peşindeydim. Gayet güzel sonuçlar almaya başladık bu konuda ve de "nötron yıldızları"nın, atom parçacıklarının en temel parçacıkları olan "kuarklar"a ayrıldığını gösterdim.

Şu anda beni en çok meşgul eden nötron yıldızları, evrenin en yoğun cisimleri bunlar. Karadelikler ve nötron yıldızları, yerçekimleri çok çok kuvvetli olan cisimler. Yerçekimlerinin bu ortamda nasıl değiştiğini anlamaya çalışıyorum. Gerçekten gördüğümüz cisimlerin karadelik olduğunu birçok yönden anlayabiliyoruz. Ama maddenin, karadeliğin içine geçişini ben hiç görmedim. Çalışmaya teorik destek veriyorum. Görüntülemeye çok yaklaştık. Birbirlerinden uzak birden fazla teleskobun sinyalleri ile bu karadeliğe yakın bölgeleri görüntüleyebiliyoruz. Şu anda Güney Kutbu'na bir teleskop koyma projesi var. Evrenin başlangınıcı anlamak, dünyanın bu noktaya nasıl geldiğini anlamak, bu anlayışa varmak çok ilginç. Evrenin nasıl başladığının günlük hayatımıza direkt bir etkisi yoktur ama herkes evrenin sonunun ne olacağını merak ediyor. Onun peşindeyiz. Yerçekimleri, çok kuvvetli olan karadelikler ve nötron yıldızlarının bu ortamda nasıl değiştiğini anlamaya çalışıyorum.

Soru: Karadelikler, sizin özel olarak ilgi gösterdiğiniz astrofizik konularından biri. Karadelikler peşinde ne kadar yol katettiniz?
Cevap: Karadelikler, madde dışındayken, ışınlarını gözleyebiliyoruz ama karadeliğin, artık geri dönüşü olmayan noktadan geçişlerini göremiyoruz. Onu görüntülemek için yaptığımız çalışmalarda çok büyük ilerlemeler kaydettik. Radyo teleskoplarını tek bir teleskop olarak değil de farklı yerlerdeki teleskopları birlikte kullanarak, karadeliğin gittikçe o maddeyi emen geri dönüşü olmayan noktasına yakın yerleri de  inceleyebiliyoruz. Son beş yıl içerisinde çok büyük aşamalar kaydedildi. İyice bu geri dönüşü olmayan noktaya yaklaştık. Bir bakıma fotoğrafını çekebiliyoruz. Tabii ki dalga boyları farklı ama öyle ifade edebilirim. Yakın zamanda gittikçe de gelişecek...

Soru: Bir astrofizikçi olarak uzayda yaşam olduğuna inanıyor musunuz?
Cevap: Ben uzayda yaşam konusunda hiçbir zaman bir inançtan bahsetmedim, bir olasılıktan bahsettim. Şu anda evrende bizden başka yaşam olduğuna ilişkin hiçbir kanıt yok elimizde. Araştırmalar var, gezegenleri arıyoruz, sinyaller arıyoruz, şu anda pozitif sonuç çıkmış birşey yok. Benim sadece dile getirdiğim şöyle: Evrenin başka bir yerinde yaşam oluşmuş olabilir mi olabilir, bilmiyorum. Yok demiyoruz, ama son derece olası birşey diyoruz. Ama öte yandan dünyayla temasa geçmeye çalışmış bir uygarlık var mı, henüz öyle bir şey yok.

Güncelleme: 19/04/2010
radikal, 18/04/2010


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat