yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Dünya'nın Deprem Aktivitesi:15 Yıldır Arttı mı?

Şili, deprem aktivitesi sıralamasında başlarda yer alıyor. Başkenti sarsan 8.8 büyüklüğündeki deprem tarihsel olarak bir sürpriz değil. Bilim adamları; bu sarsıntının diğer önemli depremlerin hemen arkasından gelmesine rağmen normallerin dışında olmadığını bildirdiler.

Bir bilim adamı ise her nasılsa; Dünya'nın, geçmişteki zaman periyoduyla kıyaslandığında, son 15 yıl ya da 15 yıldan biraz fazla süredir, daha aktif olduğunu söylüyor. Şili depremi ve meydana getirdiği tsunami, "dalma zonu" adı verilen, kıtasal bir levhanın başka bir kıtasal levhanın altına girdiği sıcak noktadan başladı. Burası Pasifik Okyanusu'nun etrafını çevirmiş ateş çemberinin çok aktif olan bir parçası ve önemli kabuk plakası çarpışmalarının olduğu bir bölgedir. Birleşik Devletler Jeolojik Araştırma (USGS)'de Jeofizikçi olan Randy Baldwin:

"Bu belirli dalma-batma bölgesi, tarihi boyunca çok zarar verici depremleri meydana getirmiştir." dedi.

Dünya'nın kaydedilebilmiş en büyük depremi olan, 9.5 büyüklüğündeki 1960 Mayıs depremi de bu aynı fay boyunca gerçekleşmiştir. Arizona State Üniversitesi'nde Jeolog olan J. Ramón Arrowsmith, deprem konusunda şunları söyledi:

"8 büyüklüğündeki bir deprem küresel olarak ortalama yılda bir defa gerçekleşir. Büyüklüklerin logaritmik ölçeklerde verilmesinden beri, şunu biliyoruz ki, 8.8 büyüklüğündeki bir deprem, 8 büyüklüğündeki bir depremden çok daha şiddetli ve çok daha seyrek oluyor."

DÜNYA'NIN: DEPREM AKTİVİTESİ ARTTI MI?

yakın zamanda Japonya'daki Ryukyu Adaları, 7 büyüklüğündeki bir depremle sallandı. Haiti depremi ve daha sonra Şili depremi gösteriyor ki Dünya giderek daha aktif oluyor. Ancak bilim adamları, bunları her zaman olan olaylar olarak görüyorlar. Arrowsmith:

"Bizim insansı bakış açımız, göreli kısa ve eksik hatıralarımız ve Dünya çapındaki süper iletişim sebebiyle  biz daha çok deprem haberi duyuyoruz ve depremlerin sıklaştığını zannediyoruz. Ancak muhtemelen deprem sıklığındaki bu artış küresel bir değişim olduğu bulgusu anlamına gelmiyor."

Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde jeofizikçi olan Stephen S. Gao meslektaşı ile aynı fikirde değil:

"Ancak 1970'lerin ortasından 1990'a kadar olan periyoda bağlı olarak bakıldığında Dünya geçtiğimiz 15  yıl ya da daha fazla yıldır daha aktif. Biz hala bunun nedenini bilmiyoruz. Basitçe Dünya'nın Litosferindeki(Dünya’nın en dış tabakası) sıkıştırma alanında doğal, geçici değişimler olduğunu düşünüyoruz."

Şili Depremi, Japonya'daki 7 büyüklüğündeki sarsıntıyla direk ilişkili değil, ancak ikisinde de ortak olan bazı faktörler var. Özellikle, Japonya'dan Şili sahillerine gelen sismik dalgalar yer sarsıntısında hafif bir rol oynayabilir. Arrowsmith LiveScience'da şu açıklamayı  yaptı:

"İki deprem bölgesi sarsıntıların birbirini direk olarak tetiklemesi için çok uzak. Çünkü bu kadar uzun mesafe katedecek dalgalar güç ve şiddetlerini yitirirler. Ek olarak, her iki bölgede Ateş Çemberi'nin içinde bulunuyor. Bu bölge Pasifik Okyanusu'nu çevreliyor ve Pasifik Tektonik Plakası ile Dünya'nın diğer plakaları burada birbirleri altına giriyor. Dünya'daki depremlerin %90'ı burada gerçekleşiyor. (Bundan sonraki en sismik bölge Akdeniz Bölgesinin doğusundan itibaren uzanan Alpin Deprem Kuşağı)"

ÇARPIŞAN PLAKALAR

Şili depremi, Nazka ve Güney Amerika tektonik plakaları arasındaki sınırda meydana geldi. Bu kaya levhalar USGS(Birleşik Devletler Jeolojik Araştırma)'ya göre yıllık 3inç(80mm)lik bir oranla birbirlerine yaklaşıyorlar. Bu dev sarsıntı Nazka Plakası'nın Güney Amerika Plakası'nın altına girmesiyle oluştu. Buraya dalma-batma bölgesi denir, burada bir bölge diğerinin altına batar. Zamanla ağır basan Güney Amerika Plakası yukarı kalkar ve yüksek And Dağları'nı oluşturur. Plaka Hareketi Şili kıyılarında bu kadar etkili depremlerin meydana gelmesini açıklıyor. USGS'ye göre 1973'den beri 7 büyüklüğünde 13 sarsıntı ve daha büyükleri meydana gelmiştir. Aslında bu yeni deprem, 9,5 büyüklüğündeki Mayıs 1960 depreminin merkez noktasının 140mil(230km) kuzeyinde meydana geldi. Dünya'da kayıt altına alınmış en büyük bu depremdir.

1960 depreminden Güney Şili'de 1,655 insan ölmüştür. Meydana gelen tsunamiden Japonya, Hawaii ve Filipinler'de 61 kişi ölmüştür. Kasım 1922'deki 8.5 büyüklüğündeki deprem 27 Şubatdaki depremin 540 mil(870 km) kuzeyinde meydana gelmiş, Şili kıyıları ve Hawaii'ye tsunami vurmuştur. Baldwin telefonla yapılan röportajında:

"Eğer deprem Los Angeles'da olsaydı büyük bir yıkım oluşabilirdi." diyor.

Güncelleme: 03/04/2010
Kaynak: "Scientist: Earth More Active in Past 15 Years", livescience, çev. Yusuf Güldoğan, yaklasansaat.com, 27/2/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat