yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 TV'nin: Çocuğunuzun Ruhunu Öldürmesinin 5 Yolu!

Araştırmalar, aptal kutusunun başında çok fazla kalmanın sizi güçsüzleştireceğini gösteriyor. Son araştırma, televizyonunuzun hayatınızı, hangi tuhaf yollarla mahvettiğini gösteriyor.

TV'nin sizi daha aptal yaptığı fikrini kabul ediyorsunuz. Biliyorsunuz zamanınızı, Survivor yarışmacılarına tezahürat etmektense bilginizi arttırmada veya karakterinizi geliştirmede harcayabilirsiniz. Eğer egzersiz videosu seyretmiyorsanız, bildiğiniz gibi bu saatleri, giderek daha da şişmanlayacak şekilde ekran karşısında yayılarak geçirirsiniz. Üstelik reklam araları boyunca abur cubura yönelip atıştırmanız da cabası. Ancak TV'nin size yapabileceği diğer kötü şeyleri öğrendiğinizde şaşıracaksınız:

TV: SİZİ DAHA KOLAY ÖLDÜRÜR

Araştırmalar TV izlemenin oldukça ölümcül  bir zaman geçirme yolu olduğunu iddia ediyor. Amerikan Kalp Derneği yayını olan ''Circulation''da henüz yayınlanan bir rapora göre; sporda ne kadar vakit harcadığınızın bir önemi yok, çünkü TV önünde harcadığınız her saat, kalp hastalığından ölme riskinizi arttırır. Avustralyalı araştırmacılar, 8800 yetişkin erkek ve kadın üzerinde ortalama 6 yıllık bir çalışma yaptılar. Elde edilen sonuçlar şöyledir:

"TV önünde harcanan her saatin, herhangi bir nedenden dolayı ölüm riskini %11, kanserden ölme riskini %9, kardiyovasküler hastalıktan ölme riskini %18 yükselttiği gözlendi. Ayrıca günde 2 saatten az TV izleyenlerle günde 4 saat veya üzeri TV izleyenler karşılaştırıldığında hiçbir nedene bağlı olmaksızın ölüm riskinin %46 arttığı, kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölüm riskinin %80'e kadar arttığı da gözlemlendi. Ve bu durum sigara içmeyen, zayıf olan, sağlıklı beslenen, düşük tansiyon ve düşük kolesterole sahip insanlar için bile geçerlidir."

TV: SİZİ SARHOŞ EDER

TV, sizi daha fazla içkici yapabilir. Alkol ve Alkolizm bülteninde yayınlanan bir rapora göre, içki içmeyle ilgili bir görüntü geldiğinde insanlar TV'de ne gördükleri hakkında daha hassas oluyorlar. Araştırmacılar, izlenen şeyin gerçekten içme alışkanlığını etkileyip etkilemediğini anlamak için yaşları 18 ile 29 arasında olan 80 erkek üniversite öğrencisini bir araya topladı. Öğrenciler, bar gibi düzenlenmiş bir yere oturtularak, TV'de film ve reklam izlemelerine izin verildi. Araştırmacıların sonuçları şöyle:

"Özellikle alkolün belirgin olarak gösterildiği film ve reklamları izleyenler hemen bir bardak bira veya şaraba ulaşmaya çalıştı. Ayrıca içkinin daha az belirgin gösterildiği film veya reklam izleyenlere göre yaklaşık 1,5 bardak daha fazla içtiler."

TV: ÇOCUĞUNUZUN HAMİLE KALMASINA NEDEN OLABİLİR

Pediatrik'te yayınlanan bir çalışmaya göre cinsel içerikli programları çokça izleyen gençler, izlemeyenlere oranla iki kat daha fazla hamile kaldılar. Rand Kurumu, araştırmacıları çalışmanın başlarında yaşları 12  ile 17 arasında olan 1461 gençle "TV izleme alışkanlığı ve seksüel-cinsel davranışlar" hakkında  üç yıllık bir araştırma yaptı. Erkeklere daha önce bir kızı hamile bıraktılar mı ve kızlara da hiç hamile kaldılar mı şeklinde soruldu.  Çocukların cinsel heyecan yüklü TV programlarını ne kadar izledikleriyle daha iyi anlamak için araştırmacılar, gençlere 23 tane özellikli programı hangi sıklıkla izlediklerini sordular.

Genç Sağlığı ve Çocuk Bakımı kayıtlarındaki bir rapora göre; başka bir çalışma, günde 2 saat veya üzeri TV izleyen çocukların seks yapmaya erken yaşlarda başladığını gösterdi. Araştırmacılar 4808 öğrenciyi bir yıllığına takip etti. Yaşları 15 ve altı olan bu çocuklar çalışmanın başında hiç seks yapmamışlardı. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgular şunlardır:

"Genç yaşta seksi onaylamayan ailelerin çocukları arasında günde 2 saat veya üzeri TV izleyenlerde, seks yapma oranı %72 arttı. Araştırmacılar bulduklarına şaşırmadıklarını söylediler. Çocuklarının erken yaşta seks yapmasına aldırmayan ailelerin çocukları için TV’nin etkisi yoktu. Çünkü zaten bu çocuklarda erken yaşta seks oranı yüksekti."

TV: SİZİ DEĞİL AMA İSKELETİNİZİ ZAYIFLATIR

Pediatri dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, saatleri TV izleyerek harcayan çocuklar, ileri yaşlarında daha kırılgan kemiklere sahip olabilirler. 25 veya üzeri bir yaşa ulaştığımızda hesap biriktirir gibi kemik biriktirip yığmış oluruz. Gençken daha fazla kemik oluşturulması bir kemik hastalığı olan osteoporozu daha çok azaltabilir.

Araştırmacılar, TV izlemenin, çocukların kemiklerinin gelişimini etkileyip etkilemediğini görmek için dört yıl boyunca 3 yaşındaki 214 çocuğu inceledi-takip etti. Etkinlik süresince, her dört ayda bir çocukların boyları ve kiloları ölçüldü. Her incelemede, ailelere çocukların TV izleme alışkanlıkları soruldu. Çocukların daha fazla TV izlemelerinin, diğer zamanlarda nasıl aktivite yaptıklarına bağlı olmaksızın kemik gelişimlerini zayıflattığı görüldü.

TV: ÇOCUĞUNUZLA BAĞINIZI KOPARIR

Son yapılan bir çalışma, TV'nin sadece arka planda açık olmasına rağmen ailelerin çocuklarıyla daha az etkileşime girmelerine neden olduğunu gösterdi. Çocuk Gelişimi dergisinde yayınlanan bir rapora göre araştırmacılar, TV'nin etkisini daha fazla öğrenmek için çocuk çalışma merkezi olan bir üniversiteye, aileleri ile birlikte 51 bebek ve küçük çocuk getirdiler. Ebeveynler ve çocuklar yarım saat TV olmayan bir oyun odasında ve yarım saat kadar da TV'de anne- baba programının yayınlandığı bir odada gözlemlendiler. TV açıkken ebeveynler, çocuklarıyla yaklaşık %20 daha az konuştular. Ve anne- babalar çocuklarına ilgi gösterdiklerinde bile etkileşimlerinin kalitesi düşüktü: Arka planda olan bir TV programlıyla bile aileler, çocuklarıyla daha az ilgili onlara karşı daha az özenli ve daha az sorumlu oluyorlar.

Güncelleme: 20/04/2010
Kaynak: Linda Carroll, "5 Ways Your TV is Slowly Killing You", msnbc, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 05/03/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat