yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 CERN Deneyleri: Neler Sağlayacak?

Cenevre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde yerin 100 metre altındaki 27 kilometrelik oval tünelde iki proton huzmesi 3,5 Tera elektron volt (3,5 trilyon elektron volt- TeV) enerjiyle, ışık hızına (saniyede 300 bin kilometre) çok yakın bir hızla çarpıştırıldı. CERN sözcüsü, bilim adamı Paola Catapano; "Bu yeni bir çağın başlangıcıdır" dedi.

Bilim adamları, "büyük patlama" deneyinde, evrenin yarısını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi umuyor.

KARANLIK MADDE VE ENERJİ KEŞFEDİLECEK

Çarpışmada, temel element parçacıkları, atom çekirdeklerini oluşturmak için birleşmeye başlamadan önce meydana gelen "büyük patlama" anındaki koşulların oluşturulması öngörülüyordu. Bilgisayarların, çarpışmalar sonucu ortaya çıkan muazzam miktardaki veriyi çözümlemek zorunda kalacak olmalarını gecikmenin nedenleri arasında sayan Heuer, araştırmacıların, 2010 yılının sonunda; bilim adamlarının evrenin % 26'sını oluşturduğuna inandıkları karanlık madde hakkında keşifler yapacaklarını ümit ettiklerini belirtiyor.

Bilim adamları, uzak galaksilerdeki ışık bükülmesi ve olduğu varsayılan kayıp kütleyi açıklamak amacıyla kuramsallaştırılan karanlık maddenin, galaksilerin daha hızlı dönmesini sağladığına inanıyor. Ancak % 4'ü görünebilir maddeden oluşan evrenin geriye kalan % 70'lik kısmını oluşturan "karanlık enerji" adı verilen farklı bir oluşumun ise uzay ve zaman arasında eşit olarak dağılmış boşlukla ilişkili olduğu düşünülüyor.

Karanlık enerjinin, evrenin genişlemesini hızlandırdığına inandıklarını ifade eden bilim adamları, CERN çarpıştırıcısıyla yapılacak deneyin uzay ve zamandaki gizli boyutlara da ışık tutacağı, bu alanda da yeni keşifler yapılmasına imkan sağlayabileceği görüşünü dile getiriyorlar.

CERN'de görevli Türk araştırmacı Dr. Bilge Demirköz, elde edilen enerjiyle 18-24 ay arasında veriler elde edeceklerini bildirerek, daha sonra hızlandırıcının bazı parçalarının yenilenerek üst teknolojiye çıkarılacağını belirtti. Demirköz, daha sonra deneye tekrar başlayacaklarını ve şu anki enerjinin de üst seviyelerine çıkacaklarını söyledi. Demirköz, deneyde karadeliklerin oluşumuna ilişkin ise şöyle konuştu:

''Bu enerjiyle oluşsaydı, kara delikler zaten oluşmuştu. Deneyde bir çeşit kara delik çıkması mümkün ama onun adı aslında kara delik değil, mini kara delik. Bunlar, mikroskopik boyutlarda bizim anladığımız şekilde evreni ve yıldızları yutan kara deliklerden çok farklı. Oluşup yok olabilen çok hızlı parçacıkların özellikleri. Halkımız korkmasın, bugünkü güçte kara delikler anlaşılan anlamda oluşmadı ve zaten oluşamazdı.''

"BÜYÜK PATLAMA" YASALARI FARKLI

Dr. Bilge Demirköz, evrenin oluşum sırlarını ortaya çıkarması beklenen ve dün en yüksek enerjinin açığa çıkarıldığı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneyine ilişkin olarak; ''Bu deney başladıktan 6 ay sonra bizden yeni fizik buluşlarını bekleyebilirsiniz'' dedi.

Çarpışmada ortaya çıkan 7 TeV (proton başına 3.5 teraelektronvolt) değerindeki enerji, bugüne kadar bir parçacık çarpıştırıcısında elde edilen en yüksek enerjinin yaklaşık 3.5 katı. Oxford Üniversitesi'nde CERN'deki 4 deney setinden biri olan Atlas detektörünün iç yapımında çalışıp ardından iki yıl CERN'de doktora sonrası çalışması yapan Demirköz, deneyde şu an itibariyle saniyede toplamda 80-90 çarpışma yaşandığını ve deneyin saniyede 40 milyon çarpışmaya çıkmasının öngörüldüğünü anlattı. Demirköz, deneyin amaçlarına ilişkin şöyle konuştu:

''Yerçekimi ve elektromanyetik kanunları gibi fizik kanunları bilim insanları tarafından bilinen kanunlar. Fakat son 50 yılda gördük ki yüksek enerjilerde fizik kanunları farklı çalışıyor. Evren başlangıcında sıcak ve yoğun bir ortamda oluşmuş. İşte biz de evrenin çok yoğun enerji ve sıcak bir yerde oluştuğunu bildiğimizden buradaki deneyi, evrenin yapıtaşı olup, burada çarpıştırdığımız ufacık protonlar için büyük patlamaya benzetebiliriz.

4 BOYUTTAN FAZLASI OLABİLİR

"Büyük patlama sırasındaki fizik kanunlarının şu an etrafımızda gördüğümüz fizik kanunlarından farklı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu fizik kanunlarını anlamak istiyoruz. Mesela biz şu anda üç boyutta yaşıyoruz. Artı bir boyut olarak zamanı koyduğumuzda 4 boyuta çıkabilir. Ama daha yüksek boyutlarda yaşıyor olabiliriz. Fakat farkında olmayabiliriz. Görmediğimiz boyutlar olabilir. Bu da evrenin sırrı olabilir.

"Bu boyutları şu anki doğada değil ama yüksek enerjilerde görme ihtimalimiz artıyor. Mesela burada bulmaya çalıştığımız olaylardan bir tanesi, ekstra boyutların izini bulabilmek. Tüm maddeye kütlesini verdiğini düşündüğümüz ''Higgs'' parçacığını bulmaya çalışıyoruz. Bunun olduğunu tahmin ediyoruz ve varsa bulmak istiyoruz.''

DÜNYA REKORU KIRILDI

CERN'de halen deney verilerinin analizinde çalıştığını dile getiren Demirköz, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın 10 Eylül 2008'de en düşük enerjide çalıştırıldığını ve 19 Eylül'de ise hızlandırıcıda bir arıza olduğunu anımsattı. Demirköz, dün yapılan deneyde yerin 100 metre altındaki 27 kilometrelik tünelde, iki proton huzmesinin, 7 trilyon elektron volt enerjiyle ışık hızına çok yakın bir hızla çarpıştırıldığını belirterek, şöyle konuştu:

''Deneyde, çarpıştırıcıdaki parçacıkların göreceli kütleleri arttırıldı ve bu nedenle de bu parçacıkların enerjileri arttı. Normalde 10 Eylül'de çalıştırıldığında bu proton parçacığının enerjisi sabit kütlelerinin 450 katında idi. Dünkü deneyde ise olduklarından 3.500 kat daha kütleli hissederek hareket ettiler ve şu ana kadarki en büyük enerji açığa çıkarıldı. Dünya rekorunu kırdık. Bundan önce yapılan çarpıştırmaların 3 katı kadar enerji açığa çıktı.''

Deneyle birlikte veri akışının çok hızlandığını da dile getiren Demirköz:

''Burada detektörler saniyede 40 milyon kez veri alabiliyor. Bunu bir fotoğraf makinesine benzetebiliriz. Bundan da büyük miktarda veri ortaya çıkıyor. Buradan çıkan veriler de dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye'ye de yolluyoruz. Bu enerji seviyesi yeni fizik buluşlarının önünü açan kapı. Burada bu deneyden itibaren bizden yeni fizik buluşlarını 6 ay sonra bekleyebilirsiniz. Ben bu deneyin bu enerji seviyelerinde doğanın bize daha önce hiç vermediği şeyleri vereceğini düşünüyorum'' diye konuştu.

Güncelleme: 01/04/2010
ntvmsnbc
, cnnturk, 31/03/2010

YS: Bugün CERN deneyleri ile bulunması umulan bazı fizik bilimine ait gerçeklere, deneylerle ulaşılabileceğini; ancak evrenin en temel yapı taşı "melekut"un ele geçirilemeyeceğini; Kur'an'daki delillere dayanarak savunmaktayız. "Melekut"un özelliklerinin ve varlığının kanıtının deneylerde ortaya çıkması elbette mümkündür. Büyük Patlama deneylerinde evren ve onun temel yapısı konusunda neler doğrulanabilir? Kur'an'dan ulaştığımız bu konudaki gerçekleri, zaman zaman ifade ettik; ancak bir defa daha kayıt altına almak istiyoruz:

1) "Melekut", maddenin ya da evrenin "ruhu"dur. Higgs parçacığı, şayet mevcutsa, "Melekut"un bir türevidir. "Melekut", tüm melekler gibi evren yaratılmadan; yani Büyük Patlama'dan önce; Allah'ın "nur"undan yaratılmıştır. Evrenin tamamında bir "melekut alanı" mevcuttur. Bilimsel deneyler, "karanlık enerji"yle ilişkisini ortaya koyacaktır.

2) Bizim evrenimiz; "1.Sema"; 3 ya da 4 boyutlu olsa da; evrenimizde daha fazla saklı boyutların bulunduğunu sanıyoruz. Bu gezegeni ve evreni paylaştığımız cinler ve cin-şeytanlar, bizden bir üst boyutta saklıdırlar. Melekler ise daha yüksek boyutlarda saklıdırlar. Bir üst boyuta geçilemez, ancak üst boyut varlıklar; alt boyutlarda kendilerini formalize edebilirler. Boyutlar arası hiyerarşı, mutlak olarak sonsuz boyutlu olan Yaratıcı Yüce Allah'ın elindedir.

3) Şu an bilimin konusu olan evrenimiz; "1. Sema"dır. Teorik olarak paralel evreni savunan bir takım bilim adamları mevcuttur. Gerçekte; bize göre paralel evrenler kesin olarak vardır. Bu evrenler; bizi kuşatmıştır.Bunlar; 2., 3., 4., 5., 6., 7. ve 8. sema olmak üzere; yüksek boyutlu evrenlerdir. Anti-maddeden meydana gelmiştir. Madde ve anti-madde simetrisi bu yüzden bozulmuştur. Madde, bizim evrenimizi meydana getirirken; anti-madde diğer paralel evrenleri meydana getirmiştir. Elbette, bizim evrenimizi kuşatan diğer evrenlerin fizik yasaları, bizimkinden farklı olacaktır.

4) "Melekut"la, "kuarklar" arasında yeni parçacıkların buluduğunu ve yapılan deneylerle bunların keşfedilebileceğini umuyoruz.ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat