yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Toprağın Biyolojik Düzenleyicileri: Solucanlar

Dünyada uzun süredir bilinen ve kullanılan "solucan gübresi", Türk çiftçisinin de tarlasına giriyor.

Solucanların organik artıkları tükettikten sonra ortaya çıkardığı atık olan "solucan gübresi"nin hiçbir kimyasal madde içermemesi nedeniyle tarımda doğal, organik üretim açısından büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Toprakta kimyasal kirliliği ortadan kaldıran, verimi ortalama %30 artıran, toprağı yenileyen, rehabilite eden ve su tutma kapasitesini artıran solucan gübresini, her çiftçinin üretmesinin mümkün olduğu, "her tarlanın bir gübre fabrikasına" dönüşebileceği kaydediliyor.

Solucan gübresi üretiminin artırılması ile halen kimyasal gübre üretiminde hemen hemen tamamen dışa bağımlı olan Türkiye'de önemli döviz tasarrufu sağlamanın mümkün olabileceğine işaret ediliyor. Türkiye, yılda 8-9 milyon ton civarında kimyevi gübre tüketirken, solucan gübresinin üretiminin, dünyada her geçen yıl yaygınlaştığı belirtiliyor.

Güneş ışığına karşı çok dayanıksız olan solucanlar, korunmazsa birkaç dakikada ölebiliyor. Yaklaşık 4-5 yıl yaşayabilen 1 solucan, bir yıl içerisinde uygun ortamlarda 1300 solucana ulaşabiliyor.

Solucanlara gübre üretiminde yem olarak, çiftlik hayvanlarının atıkları, bitkisel atıklar, soğan ve narenciye, evsel atık, sebze, meyve, ufalanmış kağıt, karton, çim yanında plastik ve türevleri de verilebiliyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın çıkardığı Türktarım dergisinin bu yılki Ocak-Şubat sayısında solucan gübresinin tanıtımına yönelik bir yazı yer aldı.

Tarımsal Üretim Genel Müdürlüğü'nden ziraat mühendisi Dr. Necmi Pilanalı'nın yazısında solucanlar, "çiftçiye maliyeti olmadan çalışan en küçük gübre fabrikaları" olarak tanımlanırken, bu fabrikaların yakıt olmadan çalıştığı, organik atıkları tüketerek, toprak düzenleyici olarak da kullanılabilen mükemmel bir gübre ürettiği belirtildi.

Yazıda yer alan bilgilere göre, solucan gübresi ile birlikte toprağa organik madde ilave edilmiş oluyor. Toprağın "biyolojik düzenleyicisi" olarak 600 milyon yıllık bir deneyime sahip solucanlar, bitkilerden destek alarak, bitkilerin sağlıklı büyümesi için de ihtiyaç duyduğu hormonlar, antibiyotikler, bitki besin maddesi ihtiyaçlarını karşılıyor. Solucanlar, organik maddeyi parçalayarak, bitkilere yararlı amonyum ve nitrat azotu kadar fosfor ve potasyumu da çözünebilir formlara dönüştürüyor.

Bu gübre, toprağın verimliliğini artırıyor, toprağın asitliliğinin (pH) 7 civarında korunmasına yardımcı oluyor, asit ya da alkalin toprakların pH'sını nötr pH'ya dönüştürüyor.

Solucanlar, toprak yüzeyindeki bitki besin maddelerini kök bölgesine taşıyor. Toprağın su tutumunu artırıyor ve sulamada ihtiyaç duyulan su miktarı % 40-60 azaltıyor. Toprak drenajını ve verimliliğini koruyor. Toprak erozyonu ve yüzey akışlarını azaltıyor. Kimyasal gübre kullanımını azalttığı için yer altı sularının zirai ilaçla kirlenmesi önleniyor. Bitkilerde zirai ilaç kalıntısı sorunu yaşanmıyor.

Solucan gübresi üretiminde kullanılan kırmızı solucanların bitkilere ve köklere bir zararı olmuyor. Solucanlar her 24 saatte kendi vücut ağırlığının yarısı kadar organik madde tüketiyor. Kırmızı solucanlarda ise bu tüketim daha fazla.

Solucan gübresi, özellikle kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlıyor. Yapısında bulundurduğu çok sayıdaki bakteri sayesinde, topraktaki zararlı bakterilerle rekabet ediyor ve onların zararlı etkilerini ortadan kaldırıyor. Hastalıklara karşı direnç sağlıyor. Kokusuz ve toksik madde içermeyen solucan gübresi, suyu, havayı ve toprağı kirletmiyor.

Güncelleme: 31/05/2010
milliyet,
30/05/2010


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat