yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Gelmiş Geçmiş En Büyük Petrol Sızıntısı: Doğal Hayat Tehdit Altında!

Meksika Körfezi'nde 40 gündür devam eden petrol sızıntısı ''en büyük petrol felaketi'' olarak tarihe geçti. Denize karışan petrol miktarı 148 milyon litreyi bularak, daha önceki en büyük felaket olan 1989'daki Exxon Valdez'i şimdiden üçe katladı.

Meksika Körfezi'nde bulunan İngiliz petrol şirketi BP'ye ait ''Deepwater Horizon'' adlı petrol platformu 20 Nisanda bir patlamaya sahne olunca kimse dünyanın en büyük çevre felaketiyle karşı karşıya olduğunu tahmin etmiyordu. 11 kişinin öldüğü kazanın ardından başlayan petrol sızıntısı, 40 gündür bir türlü durdurulamadı. Günde yaklaşık 25 bin-80 bin varil petrol denize karışırken, toplam miktarın 100 ila 148 milyon litre arasında olduğu tahmin ediliyor. Sızıntının bir bölümü Louisiana kıyısına ulaştı. Louisiana Valisi Bobby Jindal, bataklık bölgede botla yaptığı incelemenin ardından, ''Bu zift ya da yağ tabakası değil, kalın petrol yağı'' dedi. Petrol tabakasının dipteki oksijeni emerek sualtındaki yaşamı da yok ettiği belirtildi. Bu arada, yayılan petrolü durdurmak isteyen yetkililer, 3800 kilometre uzunluğundaki Mississippi Nehri'nin körfeze döküldüğü noktada onlarca kanal açtı. Saniyede 20 bin metreküp akış hızı olan nehirde açılan kanalların petrol tabakasını deltadan uzak tutması umuluyor.

Bölgedeki doğal hayatı büyük ölçüde bitiren sızıntı, Deepwater Horizon kazasının ''Dünya'nın en büyük petrol felaketi'' olarak kayıtlara geçmesine neden oldu. 1989'da yine ABD'de yaşanan ve tarihinin en büyük petrol felaketi olarak bilinen Exxon Valdez adlı tankerin karaya oturması sonucu 42 milyon litre petrol denize yayılmıştı. Meksika Körfezi'nde ise bu miktar şimdiden üçe katlanmış durumda. Bölgede inceleme yapan uluslararası bir araştırma ekibi Meksika Körfezi'nin dibinde dev petrol tabakaları keşfetti. ''Pelican'' adlı araştırma gemisiyle inceleme yapan ekipten Samantha Joye:

''Yüzeydekine kıyasla dipte inanılmaz miktarda petrol var'' dedi.

Bunun, su altındaki kuyudan kaynaklanan sızıntının daha önce tahmin edilenden çok daha kötü olacağına işaret olduğu belirtiliyor. New York Times Gazetesi'nin haberine göre bu tabakalardan biri 16 kilometre uzunluğunda, 5 kilometre genişliğinde ve 91 metre kalınlığında.

Platformu işleten BP, petrol kuyusunu çimento ve çamurla kapama işleminin sızıntıyı şimdilik durdurduğunu ancak kesin sonuç için en az 48 saat daha beklemek gerektiğini açıkladı. BP'nin işletme müdürü Doug Suttles, operasyonun öngörüldüğü gibi sürdüğünü ve petrol fışkıran yerlere su ve katı maddelerden oluşan bir solüsyon enjekte edildiğini söyledi. Şirket, sızıntının kendilerine maliyetinin yaklaşık 930 milyon dolar olduğunu da açıkladı. Bu paranın kontrol ve temizleme maliyeti, kıyı devletlerine aktarılan paralar, zararın ödenmesi ile sızıntıya neden olan hasarlı kuyu ağzının kapatılması için düzenlenen operasyonları kapsadığını ifade etti. Şirket, potansiyel maliyetler ve olayla ilgili diğer sorumlulukları ölçmek için henüz erken olduğunu bildirdi.

ABD Madencilik Kurumu'nun başkanı olan ve çevre koşullarını dikkate almadan petrol sondaj ruhsatları vermekle suçlanan Elizabeth Birnbaum istifa etti.

Yaklasansaat, 29/05/2010


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat