yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Koklama Duygusu Yaşamı Nasıl Etkiliyor?

Besine özgü olan veya tehlikeye işaret eden kokular, hayvanların yaşam süresini değiştirebilir. Size göre iyi bir yemeğin kokusu ne ifade eder? Belki de bu koku, düşündüğünüzden daha fazla anlama geliyordur.

Yiyeceğe özgü veya tehlikeye işaret eden spesifik kokular, son derece özelleşmiş küçük miktardaki duyusal nöronları harekete geçirerek, bir hayvanın yaşam süresini ve fizyolojik profili değiştirebilirler. Michigan Üniversitesi, Houstan Üniversitesi ve Baylor Tıp Koleji'nde görevli araştırmacılar tarafından yapılan araştırma sonuçları, "Journal PLoS Biology" bülteninde yayınlandı.

Model organizmalar ve insanlar üzerinde yapılmış son araştırma; duyularla ilgili deneylerin, atletik performans, tip II diyabet ve yaşlanma gibi sağlığı gösteren parametreleri etkileyebildiğini göstermiştir. Örneğin; Koku ve tat alma kabiliyetlerinden yoksun bırakılan Nematod yuvarlak solucanları ve meyve sinekleri çok daha uzun yaşadı. Ancak, yaşlanma üzerinde bu etkiyi kontrol eden spesifik kokular ve duyusal reseptörler bilinmiyor.

Scott Pletcher'ın laboratuvarları ve Gregg Roman bu konuda işbirliği yaptılar. Davranışsal  ve çevresel manipulasyonlar ile birlikte moleküler genetiği kullanarak, ilk kez iyi tanımlanmış koku maddesi olan CO2 'in, fizyolojiyi değiştirme ve yaşlanmayı etkileme kapasitesini gösterdiler. CO2 koklama duyusundan yoksun bırakılan meyve sinekleri, normal koklama duyusuna sahip olan meyve sineklerinden daha uzun yaşadılar. Aynı zamanda, zorluklara karşı daha dirençli hale geldiler ve vücut yağ oranları arttı. Meyve sinekleri dahil pek çok böcekler için CO2, besin varlığını veya tehlikede olan komşularını gösteren, ekolojik anlamda önemli bir ipucunu temsil eder. Aslında, bu araştırma grubu, daha önce de, bir bireyin besin kaynağını normal olarak algılamasının, düşük kalorili diyetle ilişkilendirilen sağlıklı yaşam ve daha uzun yaşayabilmek gibi bir takım avantajları tersine çevirdiğini göstermişlerdi. Yapılan son  çalışmayla, CO2'in bu etkiden sorumlu olduğunu da gösterdiler. Scott Pletcher, çalışmanın sonucu ile ilgili olarak şunları söylüyor:

"Duyusal algılayışın sağlığı nasıl etkilediğini anlamak için sıkı çalışıyoruz ve gerçekten de yeni sonucumuz oyun alanını daraltıyor. Bir şekilde ilk işi CO2'i algılamak olan 50 kadar nöron, organizmanın yaşlanma sürecini hızlandıran değişiklileri teşvik ediyor. Duyusal algılayışın, türler içinde yaşlanma sürecine etki ettiği gösterilmiştir. Benzer etkiler, insanlarda da görülebilir. Bize göre, 'maya' hücresinin koku alma duyusu olmayabilir veya yaşama süremizi etkileyen CO2'i algılayamayabilir ama 'maya' da besin maddesini veya tehlikeyi algılayabiliyor. Eğer öyleyse, kontrollü duyusal deneyde kullanılan zeki bir program, hastalıkları önlemede ve sağlıklı yaşlanmada basit ama güçlü bir programın esasını oluşturabilir."  

Güncelleme: 15/05/2010
Kaynak:
''Smell Your Way to a Longer Life? Odors That Represent Food or Indicate Danger Can Alter an Animal's Lifespan'', sciencedaily, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 22/04/2010ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat