yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Ulaşılabilen En Yüksek Sıcaklık: Büyük Patlamayı Açıklıyor

Bilim adamları laboratuvarda şimdiye kadar ulaşılabilen en yüksek sıcaklığı, yani 4 trilyon selsius dereceyi oluşturdular. Bu sıcaklık, Güneş'in sıcaklığından 250.000 kat daha yüksek ve evrenin yaratılışında ortaya çıkan sıcaklığa yakın bir sıcaklıktır.

Ulaşılan sıcaklık, maddeyi büyük patlama veya evrenin doğumundan mikro saniyeler sonra var olan bir tür çorba içinde çözebilecek yeterlilikte. New York'daki Uluslararası Brookhaven Labaratuvarı Enerji Departmanı'nda dev bir atom çarpıştrıcının kullanıldığı deneyde, altın iyonları çarpıştırılarak çok yüksek sıcaklıkta patlamalar oluşturuldu. Bu patlamalar, sadece mili saniyeler kadar sürdü.

Ancak bu patlamalar, fizikçileri yıllar boyu meşgul tutacak kadar bilgiyi sağladı. Araştırmacılar bu çalışmanın, evrenin hangi sebeple ve nasıl oluştuğunu anlamalarını sağlayacağını umuyorlar.
Prof. Steven Vidgor, American Physical Society'nin toplantısında yaptığı konuşmasında bu sıcaklığın protonları ve nötronları eritebilecek düzeyde olduğunu söyledi. Atomları meydana getiren parçacıkları ve onların daha küçük bileşenleri olan kuark ve gluonları kastederek: Fizikçiler, maddenin başlangıçtaki sıcak çorbanın içinden nasıl ortaya çıktığını açıklayabilmek için küçük düzensizlikler arıyorlar.

Bu buluşlarını "spintronic"(daha küçük, daha hızlı ve daha kuvvetli hesaplama cihazlarını oluşturmayı amaçlayan süper yüksek teknolojili bilim) alanı gibi daha pratik uygulamalarda kullanmayı umuyorlar.
3.8 km uzunluğundaki ve yerin 4 metre altına kazılmış, Upton-New York'da bulunan Relativistik Ağır İyon Çarpıştırıcısı kullanılarak(Relativistic Heavy Ion Collider -RHIC) altın iyonlarını milyarlarca defa çarpıştırdılar. Prof. Vigdor bu araştırmayla ilgili şunları söyledi:

"RHIC evrenin ilk zamanlarında ortaya çıkan sıcaklığı oluşturmak için dizayn edildi. Bu sıcaklığa oldukça yakın olan 4 trilyon °C sıcaklığı hesapladılar. Proton ve nötronların tahmin edilen erime sıcaklığı, 2 trilyon derecedir. Ayrıca tipik tür-2 süpernovaların çekirdek sıcaklığı da 2 trilyon °C'dir."

Güneş'in merkezindeki sıcaklık 50 milyon °C olmasına karşın, demir 1.800 °C de erimekte ve evrenin ortalama sıcaklığı şuan mutlak sıfırın(-272 °C)  sadece 0.7 °C üzerinde. Prof. Vigdor'un takımı, şimdi kuark-gluon çorbasının hadronlara(evrenin en büyük kısmını oluşturan maddenin parçacıkları) yoğunlaşmasından, az önceki dinlenme anını oluşturduklarına inanıyorlar.

Büyük patlamadan mili saniyeler sonra olmuş bir şey, maddenin lehine antimadde üzerinde dengesizlik oluşturdu. Eğer bu eşitsizlik olmasaydı, madde ve antimadde kolaylıkla saf enerji evrenini oluşturmak için reaksiyona girebilirdi. Bu yılın sonunda, fizikçiler İsviçre'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısını kullanarak kurşun iyonlarını birbiriyle çarpıştırıp, evrenin doğumunun ilk anlarındaki daha yüksek sıcaklıkları oluşturmayı umuyorlar.

Güncelleme: 04/03/2010
Kaynak: Richard Alleyne, "Hottest Temperature Ever Helps Explain Big Bang", telegraph.co.uk, çev. Yusuf Güldoğan, yaklasansaat.com, 15/2/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat