yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 IPCC Eski Başkanı: “Küresel Isınma Abartılmıştır"

İklim Paneli eski başkanı, dünya liderlerine iklim değişikliği konusunda tavsiyelerde bulunan BM kurulunun, IPCC raporunda görünen iklimle ilgili peşin hükümleri araştırması gerektiğini düşünüyor. Çünkü eski başkana göre, rapor, küresel ısınmanın etkilerini abartmış durumda.

Robert Watson, "Times"taki röportajında, IPCC(Uluslararası İklim Değişikliği Paneli) tarafından yayınlanan raporda; şu ana kadar ortaya çıkan bütün hatalar, problemin vahametinin abartılmasından kaynaklanıyor, dedi. Çevre, Gıda ve Tarım işleri bölümünde bilim başdanışmanı olan Prof. Dr. Watson, sözlerine şöyle devam etti:

"Eğer şimdiki başkan Rojendrea Pachauri'nin öne sürdüğü gibi, yapılan hatalar masum, küçük yanlışlıklar olsaydı bazıları, belki de iklim değişikliğinin etkilerini olduğundan daha hafif göstereceklerdi."

Bu hatalar geçtiğimiz ay, 2500 bilim adamının kaynakları kabaca gözden geçirmesi sonucu yazdığı raporda ortaya çıktı. Raporda, Himalaya Buzulları'nın 2035 yılı itibariyle yok olacağı iddiasının yanlış olduğunu, çünkü kanıtların, bu buzulların 300 yıl daha dayanabilecek durumda olduğunu gösterdiği belirtiliyor. Rapor da aynı zamanda, yağmurla beslenen Kuzey Afrika tarım üretiminin 2020 yılında %50 azalacağı iddiasına karşılık; kıdemli bir IPCC üyesinin, bu öngörüyü destekleyecek hiçbir delil olmadığına dair itirafı yer alıyor.

Hollanda Hükümeti IPCC'den, Hollanda'nın yarısından fazlasının deniz seviyesinin altında olduğu yönünde yaptığı yanlış açıklamanın düzeltilmesini istedi. Hollanda Çevre Bakanlığı, ülkenin sadece %26'sının deniz seviyesinin altında olduğunu söyledi. 1997-2002 yılları arasında IPCC başkanı olarak hizmet veren Prof. Watson:

"Yapılan tüm hatalar, iklim değişikliğinin etkilerini abartarak, olayı olduğundan daha ciddi gösterme yönünde yapılmış. Bu endişe vericidir. IPCC, hatalara bu yönüyle bakmalıdır ve neden olduklarını sormalıdır. IPCC, 2013 raporunu hazırlatırken, yeni mezun olmuş bilim öğrencilerine, öne sürülen her iddianın kaynağını araştırmaları için görev vermelidir. Gelecek raporda, çoğu bilim adamının öne sürdüğünün aksine, gezegenin çok daha yavaş ısındığını iddia eden bazı bilim adamlarının da söylemlerine yer verilmelidir. Biz her zaman şüpheci insanlar tarafından sorgulanmalıyız. IPCC’nin işi kanıtları değerlendirmektir. Eğer bir görüş reddedilemiyorsa edilemiyorsa, yine de raporun içinde yer almalıdır. Bu görüşün azınlıkta kaldığı belirtilir ve eğer neden yanlış olduğu söylenemiyorsa, 'değişik bir bakış' olduğuna not düşülür."  şeklinde konuştu.

Dr. Pachauri ise İngiliz The Times dergisi muhabiri tarafından kendisine yöneltilen soruları cevaplayacağına dair yazılı bir mesaj göndermesine rağmen hiçbir açıklama da bulunmadı.
Prof Watson, IPCC'nin çalışmasındaki eksiklikleri gidermesi ve iklim biliminin güvenilirliğini tekrar kazandırmaya yardımcı olması için ABD eski başkan adayı olan Al Gore ile müzakerelerde bulundu.
Prof Watson'un "İklim değişikliğinin Wikipedia'sı" olarak bahsettiği olayı gerçekleştirme planı henüz başlangıç aşamasındadır.

Ancak asıl amaç, herkesin internet üzerinden erişebileceği ve diğer bilimadamları tarafından kalıcı ve ayrıntılı gözden geçirmenin de yapılabileceği, internet üzerinde bir "iklim bilimi araştırma ağı" kurmaktır. Profesöre göre, bu aynı zamanda bilimadamlarının, IPCC'deki gibi 5-7 yıllık değerlerin değil de gerçek zamanlı gözlemlenebilen kayıtların sentezini oluşturabilmeleri imkânını sağlamaktadır. Bu projenin, IPCC'nin otoritesini sarsabileceği yönündeki görüşleri reddeden, Prof Watson şöyle devam etti:

"Bu proje tamamlanmalıdır, çünkü paraya bağlı değil ve IPCC'ye meydan okumak anlamına gelmez."

Tennessee'deki Nashville'de bulunan, Al Gore'un ofisinden bir sözcü, proje üzerinde yorumda bulunmayı reddetti. Bu arada, iklimbilimcilerin yetkilerini kötüye kullandıkları yolundaki iddiaları araştıran soruşturma ekibinin bir üyesi de, Prof. Watson'un iklim değişikliği konusunda kesin görüşleri olduğunu ve taraflı görüşleri yüzünden soruşturmaya dâhil edilemeyeceğini, çünkü bu durumun soruşturmanın ana prensiplerine ters düştüğünü söyledi. Soruşturmanın sorumlusu Sir Muir Russell tarafından geçen hafta atanan Geoffrey Boulton, insan eylemlerinin küresel ısınmaya neden olduğuna inandığını söyledi.
Sir Muir, geçen hafta, Doğu Anglia Üniversitesi'nden sızan e-postaları inceleyen soruşturma üyelerinin "iklim değişikliği ve iklim bilimi üzerinde önceden belirlenmiş bir bakışa" sahip olmadıklarını bildirdi.
Prof. Boulton The Times'a verdiği röportajda:

"Bunu söylediğim için Sir Muir bana çok kızabilir ama bence bildirimin netliğe kavuşturulması gereklidir. Bana göre, komitenin benim gibi iklim değişikliği alanına yakın olan birilerine ihtiyacı var. Eğer bir insan araştırılan taraflar hakkında bir görüşe sahip olmazsa, bu biraz şaşırtıcı olurdu." şeklinde konuştu.

Güncelleme: 31/03/2010
Kaynak: "UN must İnvestigate Warming 'Bias', Says Former Climate Chief", timesonline, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 15/02/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat