yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Hatırlamak İstiyorsan: "Magnezyum"u Hatırla!

Sanayileşmiş ülkelerde yaşayanların sağlıklı gıdalara ve ek besinlere ulaşması kolay olsa da, magnezyum eksikliği hala yaygın olan bir problemdir. Tel Aviv Üniversitesi'nden gelen yeni bir araştırma, hafıza için bir kilit rol oynayan magnezyumun, çocuk yaşta gelişen nöronlar ve yetişkinlerdeki sağlıklı beyin hücreleri için önceden düşünüldüğünden daha önemli olduğunu iddia ediyor.

MIT'de başlayan ve TAU'nun Sackler Tıp Okulu'ndan Dr. Inna Slutsky'nın yürüttüğü doktora üstü bir araştırmanın bölümü olarak başlayan inceleme gelişerek; yeni bir magnezyum takviyesi olan magnezyum L-threonateın üzerinde odaklanan çok merkezli(multi-center) bir deney haline geldi. Magnezyum L- threonate, beyin nöronlarında kalsiyum akışını durdurmak için etkin bir biçimde beyin kan bariyerini geçer.

"Neuron" dergisinde henüz yayınlanan bu yeni çalışmada, sentetik magnezyumun hem genç hem de yaşlı hayvanlarda hafızayı geliştirmede veya onun zayıflıklarını önlemede; ortak olarak etkili olduğu bulundu. Beş yıllık bir periyodun üzerinde yürütülen bu araştırmada reçetesiz olarak satılan magnezyum takviyeleri hakkında önemli sonuçlar elde edilmiştir.

Bu çalışmada, farelerin ilk grubu, doğal kaynaklardan gelen bir miktar sağlıklı magnezyum içeren normal besin yedi. Kontrol grubu, sadece düzenli besine sahipken, ilk gruba bir mg-T takviyesi yapıldı. Davranış testleri ilk gruptaki farelerde, kavrama-idrak fonksiyonunun geliştiğini ve ayrıca beyindeki bir bölümden diğerine elektriksel impulslarla-iletimlerle hatıraların taşındığı; bağlayıcı nöron uçları olan sinapsislerin arttığını gösterdi.

MAGNEZYUM TAKVİYELERİNDEN KÖTÜ HABERLER

"Çalışmamızın pozitif sonuçlarından gerçekten memnunuz. Fakat negatif taraf olan günümüzde reçetesiz satılan magnezyum takviyelerinin gerçekten etkili olmadığını gösterebiliriz. Bu takviyeler beyne yayılmıyor- girmiyor." diyen Dr. Slutsky sözlerine şöyle devam ediyor:

"Tsinghua Üniversitesi Öğrenme ve Hafıza Merkezi Müdürü ve Magceutics Şirketi ortak kurucularından Prof. Guosong Liu tarafından klinik denemelere doğru önemli bir ilk adım sayılan umut verici yeni bir karışım geliştirdik."

Etkilerin hemen ortaya çıkmamasına rağmen, Tel Aviv Üniversitesi, MIT, Toronto Üniversitesi ve Beijing deki Tsighua Üniversitesi'nden araştırmacılar, bu yeni karışımın beyin kan bariyerlerinde geçirgenliği arttırdığını gösterebildiler. Farelere, ağızdan bu karışımın uygulanmasından iki hafta sonra beyin omurilik sıvısında magnezyum seviyelerinde artış gözlendi.

DAHA ESNEK BİR BEYNE DOĞRU

Dr. Slutsky şunları söylüyor:

"Magnezyum, hafıza fonksiyonları için kritik bir molekül olan NMDA reseptörünün doğal bir engelleyicisi olduğundan hafızayı geliştirmek için magnezyum kullanımı mantıksız  gözükebilir.. Çalışmalarımız piyasada satılan magnezyum takviyelerinin beyin omurilik sıvısındaki magnezyumu arttırmada etkili olmadığını gösteriyor. Magnezyum vücudumuzda bulunan dördüncü en bol mineral olmasına rağmen, bugün sanayileşmiş şehirlerde yaşayan insanların yarısında genelde idraksal-kavramsal fonksiyonları da içeren insan sağlığını zayıflatacak magnezyum eksiklikleri görülür." şeklinde konuştu.

Dr. Slutky, insanların magnezyum ihtiyaçlarını; bolca yeşillik, brokoli, badem, ceviz  ve meyve yenmesi gibi yollardan karşılamalarını tavsiye ediyor. Hafızaya yapılan bu etkilerin bir gecede ortaya çıkmayacağı konusunda uyaran doktor, beslenmedeki düzenli değişiklikle hafızanın gelişmesi gerektiğini ve böylece bunaklık ve yaşa bağlı kavramsal kayıplarla ilgili hastalıklarda dikkate değer bir gecikme olabileceğini söyledi.

Güncelleme: 29/03/2010
Kaynak: "Remember Magnesium If You Want to Remember: Synthetic Supplement Improves Memory and Staves Off Age-Related Memory Loss", sciencedaily, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 23/02/20010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat