yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Keşfedilen Bir Gök Cismi: İki Asteroit'in Çarpışmasının Ürünü mü?

Dünya'dan 100 milyon mil uzaklıkta, asteroit kuşağında son derece ilginç bir şey gerçekleşti. Görünüşte kuyruklu yıldızlara benzeyen fakat asteroitler arasında bulunan bir cisim keşfedildi. Bilim adamları, inanılmaz cismin kuyruklu yıldız olmadığını düşünürlerken, bu cismin geçmişinden emin değiller.

Bu gizemli cisim, 6 Ocak 2010'da Lincoln Dünyaya Yakın Asteroit Araştırmaları'nın (LINEAR) gökyüzü gözlemi sırasında keşfedildi. Gözlemler, bu cismin, nokta gibi çekirdeği yakınındaki garip X şeklinde ipliksi yapıları ve onu izleyen toz kuyruğunu gösteriyor. Bu kompleks yapı, bu cismin bir kuyruklu yıldız olmadığını, bunun yerine bir tüfek mermisinden beş kat daha hızlı hareket eden iki asteroitin kafa kafaya çarpışmasının bir sonucu olabileceğini düşündürüyor. Discovery News yazarlarından Ray Villard:

"Kariyerim boyunca binlerce astronomik görüntü gördüm ancak bu kesinlikle dudak uçuklatan bir fotoğraf. Uçan X biçimli bir cisim ve onu takip eden bir kuyruk. O her ne ise sema da bundan önce buna benzer bir şey hiç görülmedi." dedi.

Göksel olaylarla ilgilenen uzmanlar bile oldukça şaşırmış gözüküyor. Arizona Üniversitesi'nden yer bilimci Jim Scotti, National Geographic'e:

"Bu cismin hala ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz." dedi. Scotti, Tucson dışındaki Kitt Peak Ulusal Gözlemevi'nde bu cismi gözlemleyen bir ekipte çalışıyor. UCLA'dan kuyruklu yıldız uzmanı David Jewitt, Britain's Daily Maile, yaptığı açıklamada: "Gerçekte hala bu cismin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Daha çok, yakın zamanda iki asteroit arasında gerçekleşen çarpışmanın sonucunda oluşmuşa benziyor" dedi. Eğer bu gerçekten de böyle bir çarpışmanın sonucu ise bu, astronomların böylesi bir kazanın sonuçlarını ilk defa müşahede etmiş olacaklar. Amerikan Uzay Dairesi'nin yaptığı resmi açıklamaya göre:

"Nasa Uzay Teleskopu iki asteroitin birbiriyle çarpışması sonucu oluştuğu düşünülen gizemli X şeklinde bir cismi ve onu izleyen toz kuyruğunu gözlemledi. Astronomlar, asteroit kuşağının çarpışmalar sonucunda alçalabileceği üzerinde uzun süredir düşünüyorlardı. Ancak bu tür büyük çarpışmalar bundan önce hiç gözlenmemişti."

Normalde kuyruklu yıldızlar Güneş Sistemi'nin iç kesimlerine, Kuiper Kuşağı ve Oort Bulutu'nun buz rezervlerinden gelir. Kuyruklu yıldızlar, Güneş'e yaklaştıkça ve ısındıkça, yüzeye yakın buzlar buharlaşır ve kuyruklu yıldızın katı çekirdeğindeki maddeler jetler vasıtasıyla dışarı boşaltılır.

Ancak asteroitler çoğunlukla asteroit kuşağında bulunup, dairesel yörüngelerde hareket ederler ve normalde buharlaşmaları beklenmez. P/2010 A2 farklı bir kökene sahip olabilir. Bu cisim, sıcak asteroit kuşağının iç kesimlerinde bulunuyor. En yakın komşuları ise uçucu maddelerden yoksun, kuru kaya kütleleri. Los Angeles'ta bulunan California Üniversitesi'nden araştırma lideri  David Jewitt:

"Bu, normal kuyruklu yıldızların düzgün toz örtüsünden oldukça farklı. Bu iplikçikler, büyük olasılıkla çekirdekten yakın zamanda dışarı atılan toz ve çakıldan oluşuyor. Bazısı, Güneş ışığının yaptığı radyasyon basıncından dolayı geriye sürüklenip dik toz şeritlerini oluşturuyor. İplikçikler arasına yerleşmiş, ortak hareket eden küçük toz kütleleri, görünmeyen çok küçük ana kütlelerden kaynaklanmış olabilir." dedi.

Hubble aynı zamanda P/2010 A2'nin ana çekirdeğinin, kendi toz halesi dışında yer aldığını da gösterdi. Bu, kuyruklu yıldız benzeri bir cisimde hiç görülmemiş bir durum. Çekirdeğin çapının 460 feet (140 metre) olduğu tahmin ediliyor.

Bu cisimdeki döküntülerden oluşan kuyruk, tek bir ana kütledeki buzların buhara dönüşmesinden çok, iki kütlenin birbirine çarpması sonucunda oluşmuş olabilir. Asteroit çarpışmaları yüksek enerjilidir. Ortalama çarpma hızları 11000 mil/saatin (5km/saat veya tüfek mermisinden 5 kat hızlı) üzerindedir.
P/2010 A2'nin ana çekirdeği bu yüksek hızlı çarpışmadan geriye kalan bir parça olabilir. Jewitt şunları da ekledi:

"P/2010 A2'nin ipliksi görüntüsü normal kuyruklu yıldızların Hubble görüntülerinden farklı. Bu da, daha değişik bir sürecin rol almasıyla ilişkili."

Asteroit kuşağı, geçmişteki kütleleri paramparça eden çarpışmalara ait kanıtları bolca bulunduruyor. P/2010 A2'nin yörüngesi, bu cismin birkaç yüz milyon yıl önce yıkıcı çarpışmalar sonucu oluşan Flora asteroit ailesinin bir üyesi olabileceğini gösteriyor. (Eskiden gerçekleşen bu büyük çarpışmalar sonucunda oluşan parçalardan biri, 65 milyon yıl önce dünyaya isabet etmiş ve dinozorları yok eden kitlesel yok oluşu tetiklemiş olabilir.) Ancak bugüne kadar bu türden, asteroitler arasında gerçekleşen çarpışmalar "suçüstü" yakalanmamıştı. Hubble ve yer teleskoplarının devam eden gözlemleri, Zodiak bulutunu (güneş sistemindeki bir toz kümesi) oluşturan tozu üreten doğal çarpışmaların nasıl bir mekanizmaya sahip olduğunu ortaya çıkarabilir.

Resmen P/2010 A2 olarak bilinen bu nesnenin keşfi, diğer teoriler kadar "kıyamet senaryoları" hakkında İncil'deki olası mesajlarla ilgili söylemleri teşvik ediyor. Yeni Ahit'te İsa, bu çağın sonuna ilişkin ilahi işaretleri ve Tanrı'nın krallığını yönetmek için dünyaya geri döneceğini haber veriyor.

"Ve göğün yıldızları düşecek, gökteki kudretler sarsılacak. Ve İnsanoğlunun büyük güç ve izzetle bulutlar içinde geldiğini görecekler." (Markos 13:25-26)

"Ve çeşitli yerlerde büyük depremler, kıtlık, veba ve korkunç görüntüler ve gökten büyük alametler olacak." (Luka 21:11)

Güncelleme: 23/03/2010
Kaynak: Joe Kovacs, "Is this Incredible Thing in Heavens a Sign From God?", WorldNetDaily, "Suspected Asteroid Collision Leaves Odd X-Pattern of Trailing Debris", Hubblesite, çev. Hatice Öztürk, yaklasansaat.com, 02/02/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat