yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Papaz Mark Driscoll: "Avatar İzlediğim En Şeytani Film"

"Avatar" şeytani mi? Mark Driscoll böyle düşünüyor. Gerçekte, Seattle Mars Hill Kilisesi'nin kurucusu olan Driscoll, cemaatine, tüm zamanların en çok hâsılat yapan filmi Avatar'ın, "izlediği en şeytani film olduğunu" anlattı.
Eğer yerel dini grupları takip ediyorsanız, Driscoll'ün, ulusal Evanjelik liderler arasında bir süper star olduğunu bilirsiniz. Kısacası o, izlenen biri.

14 Şubattaki vaazın sadece bir bölümünde Avatar yorumları yapılmasına rağmen, Driscoll, hem dini hem de din dışı bağlamda, filmi suçluyor ve filmdeki "şeytani paganizmi" ve "ilkel olan iyidir, gelişmiş kötüdür" mesajını da kınıyor.

Driscoll'ün asıl itiraz ettiği şey ise, Avatar'ın, Yaratan'ı değil de, "yaratılmış şeyleri ilahlaştırma"yı telkin etmesi. Tanrı'nın değil de, "doğanın ilahlaştırılması". Bu filmde, Driscoll, şeytanları görüyor. Ve şeytanlar, yabani otlar kadar yaygınlar.

"Avatar, şeytani ve New Age'çi bir paganizmdir. Bu film, insanları görsel olarak şaşkına uğratıyor. Film görsel olarak etkileyici, çünkü şeytan, sizlerin bir yalana duygusal olarak bağlanmanızı istemektedir."

Driscoll, önceki vaazlarında "spritüellik, şeytan bilimidir(demonoloji)" diyen Driscoll ekliyor:

"Film, sırf spritüel diye, iyi olduğu manasına gelmez."

Aşağıda, vaazın Avatar ile ilgili bölümünden bir parça okuyacaksınız:

"Dünya sizi günaha, insanları kullanmaya, Tanrı'ya itaatsizliğe, Tanrı'nın şanı yerine kendi şanınız için yaşamaya, cömertlik yerine tüketmeye teşvik ediyor, işte dünyanın sistemi bu! Ve eğer bana inanmıyorsanız, gidin Avatar'ı izleyin. Hayatta izlediğim en şeytani film. Aleni olarak verilen şeytani öğeleri fark etmeksizin bu filmi izleyen her Hıristiyan benden uzak olsun. Bugün christianitytoday sitesine girdim ve okuduğum yorum bugünkü Hıristiyanlığı yansıtıyordu ve büyük bir hayal kırıklığına uğradım.

"Bakın, bu film, tamamen sahte bir ideolojiyi ve telkin edilen bir vaazı barındırmaktadır. Avatar bugüne çekilmiş en popüler filmdir ve size, yaratma mandasının, kültürel mandanın kötü olduğunu, bir kültür geliştirmememiz gerektiğini, bunun kötü bir şey olduğunu anlatmaktadır.
İlkel olan iyi ve gelişmiş olan kötüdür. Bizler günahkâr değiliz. Bizim sadece kutsal hayat gücü ile bağlantımız kesilmiştir. Aynen klasik paganizmde olduğu gibi ve insanoğlu ağaçlar, hayvanlar, canavarlar ve kuşlarla bağlantıya geçecektir. Film, sahte bir aracı ve bir büyücüyü takdim ediyor. Yaratıcı olan Tanrı'ya değil de yaratılmışlara tapınmayı gösteriyor.

"Filmde, bir adam bir grup insanın arasına geliyor ve kendini onların kimliğinde varsayarak başka bir vücutta cisimleşiyor. Filmde sahte bir İsa gösteriliyor. Sahte bir yeniden dirilme, sahte bir kurtarıcı, sahte bir cennet veriliyor. Her şey "New Age"ci, şeytani ve şeytani bir paganizmden ibaret. İnsanlar görsel efektlerle sersemletiliyor. Görsel efektler oldukça etkileyici. Çünkü Şeytan, sizi duygusal olarak bir yalana bağlamak istiyor."

Güncelleme: 22/03/2010
Kaynak: Monica Guzman, "'Avatar' is the Most Satanic Film Mark Driscoll has Ever Seen", blog.seattlepi, çev. Kader Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 24/02/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat