yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İnternette Okumak Yerine Sörf: Gençlere Zarar Veriyor

Belgelere dayanan yeni bir iddiaya göre; İngiliz öğrencilerin beyinlerini saran internet ağından dolayı, akademik bir kitabı, çalışma amacıyla okumak için konsantre olamayacağını ortaya koyuyor.

Uzmanlar diyor ki: İnternetin kullanıcıları, öğrencilerin yaptığı araştırma ve çalışmaların geleneksel esası olan kaynak bir kitap üzerinde yoğunlaşmak yerine, sayfalar arasında gezinmeye(atlamaya) teşvik ettiğini söyledi. 

Bu yeni asosyatif(çağrışımsal) düşünme tarzı, büyük çoğunluğu ayrıntılı bir şekilde okuma, yazma gibi lineer disiplinlere karşı yetersiz ve yeteneksiz bırakıyor. Çünkü bu kişilerin beyinleri farklı bir işleyiş için yeniden şekillendiriliyor. Ve üç yıl içerisinde yüz binlerce İngiliz gencin, aşırı internet kullanımından kaynaklanan, akıl hastalıkları için hastanede tedavi görmesi, ya da ilaç kullanması gerekti. Psikologlar bu konuda uyarıyor.

BBC'de yayınlanan "Sanal Devrim" adlı programı ekibiyle birlikte yöneten, Londra Üniversitesi'nden David Nicholas; internetin beynimiz üzerindeki etkisiyle ilgili çığır açan bir çalışma başlattı.

Bilgisayar üzerinden bir dizi soru sorulan 100 gönüllüden alınan ilk bulgulara göre; 12 ile 18 yaşları arasında olan bireylerin çoğunun, belirtilen internet sayfalarının yarısına bakarak ve kendilerinden daha büyüklerin bilgiye baktıkları zamanın altıda biri kadar süre kullanarak sorulara cevap verdikleri görüldü.

Bu çalışmanın arkasından, Prof Nicholas tarafından yayınlanan yeni bir araştırma yayımlandı. Bu araştırmada Prof Nicholas; insanların internetteki davranışlarını milyonlarca anonim veri kayıtlarını analiz ederek ilk kez sistemli akademik bir çalışma haline getirdi ve internet sayfalarının çok köprülü bilgi ağının gençlerin beyinlerindeki bağlantıları yeniden yapılandırdığını ileri sürdü. Prof Nicholas; 10 kişinin dördünün hiçbir zaman aynı web sayfasını tekrar ziyaret etmediklerini ve binlerce kullanılabilir web sayfasından yalnızca üç sayfaya kadar görüntülediklerini gözlemledi. Bunun aksine; internet çağından önce büyümüş insanlar ise siteler arasında sörf yapmak yerine genellikle defalarca aynı kaynağa dönüyorlar. Prof Nicholas:

"İnsanların sanal ortamda hiçbir konuyu tercih etmiyor gibi gözükmeleri gerçekten şaşırtıcıdır. Onlar sitelerden umdukları şey; sitenin bir veya iki sayfasına göz atıp ardından başka bir siteye geçmektir. Hiç kimse bir yerde uzun süreli kalıyor gibi görünmüyor." dedi.

Belgesel sunucusu ve sosyal psikolog olan Dr Aleks Krotoski:

"İyi ya da kötü genç neslin beyninin, internet tarafından yeniden biçimlendirilmekte olduğu çok açık. Elimizde şu anda, onların düşünüş biçimlerini yeniden şekillendirebilecek, aşırı yüklenme ve asosyatif düşünmenin deneysel kanıtları bulunmaktadır. Birçokları bunun ümitsiz bir tablo gibi görünüyor. Genç insanlar sanal alemin düşünceden yoksun köprü altı dünyasında oradan oraya savruluyorlar."

Cambridge Üniversitesi'nden siyasal bilimci Dr. David Runciman programda konuşarak şunları söyledi:

"Üniversiteye geldikleri ilk günde öğrencilerde fark ettiğim şey, onların sinirli bir şekilde 'Ne okumak zorundayız' sorusunu sormalarıdır. Öğrencilere yapmaları gereken ilk şeyin 'okumak' olduğu söylendiğinde, hepsi sızlanıyor, çünkü 5 veya 10 yıldır okuma alışkanlığını bırakmışlar. Siz niçin sızlandıklarını soruyorsunuz. Onların söyledikleri ise: 'Bu bir kitap. Ne kadar uzun?' Kitaplar halen daha, eğitimin kalbidir. Benim öğretmenlik yaptığım öğrenci jenerasyonu, kitapları yedek eleman gibi görüyor."

Oxford Üniversitesi'nin önde gelen nöroloji uzmanlarından Profesör Susan Greenfield, belgeselde, internet ve 'facebook' gibi sosyal paylaşım sitelerinin, çocukların zihinlerini geriye götürdüğünü ve onları gerçeklerden kopardığını anlattı.

Güncelleme: 09/03/2010
Kaynak: "Students Brains 'Rewired' by The Internet", telegraph.co.uk, çev. Esra Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 11/02/2010.ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat