yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Tarım Kimyasalı Atrazin: Doğum Kusuruna Sebep Oluyor

Gastroschisis(karın duvarının doğuştan açık oluşu) bağırsaklarda gerçekleşen bir doğum kusurudur, bazen diğer organlar fetal abdomenin(fetüs karnı) dışında gelişir ve karın duvarında bulunan bir açıklıktan dışarı doğru çıkar. Uzun süre dikkatle gözlemlenmiş nadir bir olay olan gastroschisis, son 30 yılda gizemli bir şekilde arttı. Hatta bu kusurun tekrarlanma oranı o kadar hızlı oldu ki son 30 yıldaki artış oranı 2 ila 4 katına çıktı. Peki neden?

Araştırmacılar yanıtı bulduklarını düşünüyorlar: Tarımdaki kimyasal atrazin, kusurlu doğan bebeklerde bu problemin altında yatan suçlu olarak gözüküyor. Bu çalışmanın sonucu, Chicago'daki Anne-Fetüs Sağlığı Derneği'nin (SMFM'nin) yıllık toplantısında henüz sunuldu.

Seattle'deki Washington Üniversitesi'nden araştırmacılar, Washington'un doğusundaki bebek doğumlarında normalden daha yüksek sayıdaki kusurlu doğum olayları konusunda uyarılmışlardı. Böylece bu alandaki tekrarlanma sıklığının, bazı çevresel etkilere maruz kalma nedeniyle olup olmadığını araştırmaya başladılar. Makalenin yazarlarından Dr. Sarah Waller, medyaya yaptığı bir konuşmasında şunları söyledi:

"Eyaletimiz, ulusal gastroschisis olayı sayısının 2 katı vakaya sahiptir. Bu teşhisle doğan bebeklerin yaşama şansı %90'dan yüksek olmasına rağmen böyle doğumların yeni doğan acil müdahale bölümü olan bir merkezde yapılması gerekir. Ki böyle bir müdahale ,genellikle aileleri ayırır ve ciddi finansal ve duygusal streslere neden olabilir."

Bu kusur, doğumdan sonra zayıf fonksiyonlu bağırsakların oluşmasına ve uzun dönemli beslenme problemlerinin başlamasına neden olabilir. En önemli şey ise bu doğum kusuruyla doğan bebekler doğumdan hemen sonra ameliyat geçirmelidir. Birçok yaşayan bebek olmasına rağmen, gastroschisisli bazı bebeklerde bağırsağa zarar veren önemli durumlar oluyor. Bu bağırsakla, amniyotik sıvı arasındaki direkt bir ilişki olduğu için veya bağırsağın bükümlü olmasından kaynaklanıyor. Bu bebeklerde anormal büyümeye, birçok beslenme ve başka problemlere yol açabilecek ‘kısa bağırsak sendromu’ olarak bilinen bir durumla gelişebilir.

Bu yeni çalışma için Dr. Waller ve onun araştırma takımı, 1987-2006 yılları arasındaki gastroschisis hastalığıyla doğup, yaşayan bebekleri inceledi. Amerika Jeolojik Araştırmaları'ndaki veri tabanları sayesinde doğum belgelerinin karşılaştırdılar. Bu Jeolojik Araştırma, hangi kimyasal maddelerin kullanıldığını ve nerede tarımsal sprey kullanıldığını açıklıyordu. Araştırma şöyle sonuçlandı: Bu alanda kimyevi atrazin, nitratlar ve 2,4 diklorofenoksiasetik asitin ( kısa adı:2,4-D  bu madde toksinle aynı görevde olan yapay bir kimyasal-domateste kullanımı yasaklanan zararlı bir madde) yüksek oranda kullanıldı.

Bu çalışmada 805 vaka ve 3616 kontrollü gözlemle şu sonuçlara ulaşıldı: Gastroschisis, özellikle kimyasallardan biri olan atrazinle kirletilmiş olan yoğun su yüzeylerinden 25 km'den kısa mesafede yaşayan kadınların bebeklerinde çok daha fazla sıklıkla gelişti. Daha da fazlası, gastroschisis riskinin özellikle marttan, mayısa doğru olan bahar aylarında hamile kalan kadınların bebeklerinde arttığı bulundu. Bu aylar, kimyasalların daha fazla kullanıldığı aylardır.

"ATRAZİN" PROBLEMİ

Çevre Koruma Kurumu(EPA) ya göre atrazin ekimden/ekim işleminden önce ve sonra geniş yapraklı yabani otsuları kontrol için özellikle mısır, süpürgedarısı ve şeker kamışı gibi ürünlere uygulanıyor. Atrazin, daha çok Amerika’nın orta bölgesinde tarımsal ürünlerde ağırlıklı kullanılmasına rağmen; özellikle Florida ve güney doğuda özel çim bahçelerinde de kullanılıyor.

Atrazinle bağlantılı problemler daha önce de haberlerde yer almıştı. Önceki çalışmalar onun kurbağalarda seksüel anormalliklere neden olduğunu ve ayrıca bu kimyasalla atrazin üreten fabrikalarda çalışanlarda prostat kanseri arasında bağl antı kurulduğunu gösterdi.

Peki, neden hala atrazin, yaygın olarak kullanılıyor? Maalesef, EPA, atrazinin, hayvanlarda olduğu kadar insanlarda da zararlı olduğu konusundaki sağlam kanıtlara, zayıf bir şekilde değindi. Kurumun son yayınlanan duyurusunda, tamamlanması yıllar alabilecek yeni bir kimyasal değerlendirme 2010'da başlayacaktı.

Aynı zamanda tonlarca atrazin, ekinlere ve çimlere sıkılmaya devam edecek ve anneler ve doğmamış bebekleri şimdiden ciddi ve potansiyel ölümlü doğum kusurlarına maruz kalacaklar.

Güncelleme: 06/03/2010
Kaynak: "Serious Birth Defects Linked to the Agricultural Chemical Atrazine"
, naturalnews, çev. Ayşegül Koç, yaklasansaat.com, 22/02/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat