yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Florür"ün Zararları Kanıtlandı

Son araştırmalar; dişleri florür nedeniyle zarar görmüş çocukların, başkalarına göre daha kötü kemik rahatsızlıklarıyla karşılaştığını gösteriyor. Bu floridasyon(*) karşıtlarının yıllardır söylediği bir şey olmasına rağmen, Sağlık Bakanlığı gibi florid destekçileri durumu inkâr etmeye devam ediyor.

Floridasyonun, dental florozise neden olduğu uzun zamandır biliniyor. NZ(Yeni Zelanda) ve deniz aşırı ülkelerde yapılan çalışmalara göre, bu oran florütleştirilmemiş-florür eklenmemiş toplumlara kıyasla iki kat artıyor.

Dental florozis(**) , diş minesinde florür nedeniyle oluşan bir kusurdur. Lekeler sarı veya beyazdırlar, çürüme eğilimi gösterebilirler ve tedavileri pahalıdır. Bilek ekleminden çekilen röntgen filmleri; dental florozis bulunan Tibetli çocukların %96'sında, el bileği kemiğinde sertleşme veya kalınlaşma gibi problemleri içeren, gelişimsel iskelet anomalilerini açığa çıkarıyor.

İngiliz Tıp Bülteni, floridasyon bölgelerinde yaşayan yaşlı beyaz kadınlarda, bilek kemiği kırılmalarının %32 daha fazla görüldüğünü kaydediyor. Ayrıca Mexica'da yürütülen bir çalışma, kemik kırılmalarındaki artışı, dental florozisle ilişkilendiriyor. Polonyalı çocuk sağlığı uzmanları, dental florozis görülen 11-15 yaş arası çocuklarda, anormal kemik değişimleri gözlemledi.

Uluslararası bir Romatoloji çalışması, birçok Amerikalı'nın günlük miktarda tükettiği doğal floridasyonlu sularla, diz osteoartiriti(***) rahatsızlığını ilişkilendiriyor. Bu tip kemik rahatsızlıkları genellikle yanlış tanı konularak artrit(eklem iltihabı) gibi gözükse de, bunların tümü erken evre iskelet florozisi ile bağlantılı. İskelet florozisi içeren artrit rahatsızlığı, Yeni Zelanda'ya her yıl 2 milyar dolara mal oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO), dental florozisin uzun dönemlik florür zehirlenmesinin ilk görünür işareti olduğunu kabul ederken, Sağlık Bakanlığı gibi floridasyon destekçileri; "Dental florozisin sadece kozmetik bir sorun" olduğunu söyleyerek halkı yanıltmaya devam ediyorlar.

Yeni Zelanda Florür Eylemi Grubu ve Floridasyona Hayır Kampanyası temsilcisi Mark Atkin:

"Bu ağır bir ihmalkarlık ve Bakanlığın yasal görevini yapmamasıdır. Onların, bu toksin konusunda insanlara baskı yaptıkları, bu ileriyi göremeyen yönlendirmelerinin yerine, floridasyonun işe yaramadığını, insanları tehlikeye attığını" söylüyor. Son araştırmalar, florürün önlenmesi gereken en önemli zamanın, yaşamın ilk yılı olduğunu gösteriyor. Atkin:

"Eğer biberonla beslenen bebeklerin maması, florür eklenmiş su ile yapılırsa, bir faktör nedeniyle bebeklerde doz aşımı oluyor. Geçen yıl, Amerika Diş Derneği, 'bebek mamalarının florür eklenmiş su ile yapılmaması' uyarılarını vurgulamıştı." Atkin sözlerine şöyle son veriyor:

"Bizim kendi besin standartları belgelerimizdeki uyarıları, Bakanlık reddederek, bebekleri riske atıyor. "

(*) Water fluoridation; su floridasyonu, diş çürümelerini engellemek amacıyla kamusal su kaynaklarına kontrollü florür ilavesidir.
(**) Dental florozis, dişlerin gelişimi aşamasında, optimal dozun üzerinde (F) alımına bağlı olarak, ameloblastlarda mine formasyonunun zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir tür mine hipoplazisidir(Bir organ ya da dokunun az gelişmiş olması).
(***) Osteoartrit (kısaca OA) ya da dejeneratif eklem hastalığı, herhangi bir eklemin, üzerine yük binen yüzeyinin hasar gördüğü bir durumdur. Bu durum eklemlerin normal, ağrısız, yumuşak hareketlerini bozar ve özellikle bacakta geliştiği zaman vücudun ağırlığını taşıma yeteneğini bozabilir.

Güncelleme: 04/03/2010
Kaynak: "Fluoridation Damages Bones As well As Teeth"
, scoop.co.nz, çev. Ayşe Güldoğan, yaklasansaat.com, 17/2/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat