yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Güneş'in Manyetik Rüzgarları Dünya'da...

Geçtiğimiz cumartesi meydana gelen şiddetli Güneş patlamasının plazma kümeleriyle manyetik fırtına biçiminde bu sabahtan itibaren Dünya'ya ulaşarak hafta sonuna kadar gezegenimizde etkili olacağı bildirildi.

Rusya'daki "Moskovski Komsomolets" gazetesinin Rus bilim kuruluşlarına dayanarak verdiği haberine göre Güneş'in yarattığı manyetik fırtına son yılların en şiddetlisi olacak. Özellikle hassas elektronik cihazlarla kalbinden rahatsız olan insanların olumsuz etkileneceği uyarısı yapılan haberde;

"Gezegenimizin manyetik alanı Güneş'ten bize ulaşacak dalgalarla büyük çalkantı geçireceği için insanların reflekslerinde bozukluklar gözlenebilir. Uykulu hal, acil durumlarda yeterince süratli karar verememe, sinir sistemi bozuklukları ve baş ağrısının yanı sıra kalp hastalarında kriz durumları da ortaya çıkabilir" dendi.

Hassas elektronik cihaz ve araçların başında Güneş'in yarattığı son manyetik fırtınadan en çok Dünya yörüngesinde yer alan uydularla sefere çıkan uçakların etkilenebileceği uyarısına da yer verildi. Bilim adamları, "Protuberan" adını verdikleri patlamaları Dünya'daki depremler gibi ölçüyor. A, B, C, M ve X beş kademeli ölçeğe göre geçtiğimiz cumartesi Güneş'te meydana gelen patlamaya "M" derecesinde.

Nerdun Hacıoğlu, hurriyet, 11/11/2010

"Ozon Tabakası" İnceldi: Balinalar Bronzlaştı

Genç mavi balinayla, annesi

İngiliz zoologlarla, ekoloji uzmanları, balinaların, bilhassa Meksika Körfezi ve California Yarımadası açığında aşırı surette Güneş radyasyonuna maruz kaldıklarını belirledi.

Bozulan iklim, kentler, sanayi kesimi ve bilhassa motorlu araçlar, atmosfer kirliliğinin giderek mahvettiği stratosferdeki ozon tabakasının incelmesi ve delinmesi yüzünden balinalar, çıplak ve önlem almadan güneşlenen insan gibi güneşten zarar görüyor.

Güneş ışınları insanlarda olduğu gibi balinaların derisinde de yanıklara neden olabiliyor. California Körfezi'nde 150'den fazla balinadan deri örnekleri alan uzmanlar, yaptıkları inceleme sonucu Güneş ışınlarına aşırı miktarda maruz kalan balinaların derisinde kabarcıklar oluştuğunu belirledi. Buna göre daha koyu renk derisi olan balinalarda daha az Güneş yanığı oluşuyor.

Temel olarak giderek artan miktardaki ultraviyole ışınlarının doğal hayattaki etkilerini incelemeyi hedefleyen araştırma heyetinin başında, Londra Queen Mary Üniversitesi'nden Laura Martinez-Levasseur bulunuyor. Martinez-Levasseur, balinaların iyi birer örnek olduklarını çünkü "nefes almak için deniz yüzeyine çıkmaları, sosyalleşmeleri, yavrularını beslemeleri gerektiğini, bu nedenle sıklıkla Güneş ışınlarına maruz kaldıklarını" anlattı. Üç yıl süren araştırma kapsamında mavi balinalar, oluklu balinalar ve ispermeçet balinaları incelendi. Balinaların yüksek çözünürlüklü fotoğrafları çekildi ve alınan deri örnekleri laboratuvarlarda gözlendi.

Araştırmacılar ayrıca Güneş ışınlarının zararının daha açık renkli mavi balinalarda daha ağır olduğunu belirledi. İnsanlarda olduğu gibi, koyu renk derisi olan balinalarda, melanin adı verilen koyu renkli pigment üreten hücrelerden daha fazla bulunuyor. İnsan DNA'sı ultraviyole ışınlarına maruz kalındığında bu pigmenti üretiyor, araştırma balina DNA'sının da aynı yanıtı verdiğini ortaya koydu.

Güncelleme: 11/11/2010
Victoria Gill, bbc.ko.uk, 10/11/2010


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat