yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Suyun Asteroitlerde de Yaygın Olduğu İddia Ediliyor

Bilim adamlarının asteroitlerde ikinci kez su buzunu keşfetmeleri, Güneş sistemimizdeki uzay kayalarında, daha önce düşünüldüğünden daha yaygın bir şekilde su buzu olduğunu ortaya koyuyor.

İki araştırma grubu, bir uzay kayası olan asteroit 24 Themis'te ilk kez su buzu ve organik molekülleri keşfettikten sadece altı ay sonra, aynı maddelerin belirtilerini 65 Cybele asteroidinde buldular. Araştırmacılar bu sonuçlara dayanarak, asteroitlerin yaşam için gerekli bu birkaç temel maddeyi, Dünya'nın ilk dönemlerinde buraya bırakabileceklerini iddia ediyor. Florida Üniversitesi'nden Humberto Campins bir açıklamasında şunları söylüyor:

''Bu keşif Güneş sistemimizin bu bölgesinin beklenenden daha fazla su buzuna sahip olduğunu akla getiriyor. Ayrıca bu keşif, asteroitlerin Dünya’yı vurduğunu, gezegenimize suyu getirdiğini ve yaşam için gerekli temel yapıları türemesi ve gelişmesi için buraya getirdiğini iddia eden teoriyi destekliyor.''

Araştırmacılar, çapı 290 km olan ve Mars ile Jüpiter'in yörüngeleri arasındaki asteroit kuşağı içerisinde Güneş etrafında dönen 65 Cybele asteroidine düşen ve geri yansıyan Güneş ışılarını analiz etti. Gruplar, Hawaii'deki Mauna Kea üstündeki Kızılötesi Teleskop Aracı ve Spitzer Uzay Teleskopu şeklinde iki farklı NASA aracı kullandı. Araştırmacılar teleskopların uzay kayalarının yüzeyinden su buzu ve kompleks organik maddelerin belirtilerini topladığını söyledi.

Nisan 2010'da aynı iki araştırma grubu tarafından duyurulan 24 Themis'te su buzu keşfi, birçok bilim adamının asteroitlere bakış açısını değiştirdi. Asteroit 24 Themis, 65 Cybele gibi asteroit kuşağının aynı bölgesinde bulunuyor. Birçok bilim adamı önceden asteroit kuşağının bu bölümünde, asteroitlerin su buzu taşıyamayacak kadar Güneş'e yakın olduğunu düşünüyordu. Önceki görüşe göre Güneş sisteminin erken dönemlerinden beri buzlu olan asteroitlerin sularının buharlaşması gerekiyordu. Bilim adamları, Güneş sisteminin doğumundan 4,6 milyar yıl sonra bu gibi uzay kayalarında su buzu bulunmasının, Dünya okyanuslarının asteroitlerin bıraktığı su ile dolduğunu ve belki de bazı kompleks organik maddelerin burada yaşamın temel maddelerini oluşturduğunu sanıyor.

Dünyanın, yaşamı boyunca birçok kere asteroitler tarafından bombardıman edildiği sert bir tarihi var. Özellikle büyük bir kayanın 4,5 milyar yıl önce Dünya'ya çarparak büyük bir parçayı yerinden fırlattığı ve sonunda da Ay'ı oluşturduğu düşünülüyor. Bu noktada çarpışma, ısınmaya neden olabilir ve Dünya'daki suyu buharlaştırabilirdi. Böylece okyanuslar nasıl oluştu?

Kuyruklu yıldızlar büyük bir su buzu ambarıdır. Ancak onlar, Dünya'nın erken dönemlerinde okyanusları dolduracak ideal adaylar değildirler. Bilim adamları, kuyruklu yıldız suyunun farklı yapılandırmada olduğu için Dünya'daki pek çok suya göre farklı özde olmaya meyilli olduğunu söylemektedirler.

Yeni sonuçlar, asteroitlerin dünyanın ilk dönemleri için su taşıyıcıları olduğunu kuvvetlendirir niteliktedir. Araştırmacılar Güneş sisteminin ilk günlerinde asteroitlerin bugünküne kıyasla Dünya'ya çok daha sıklıkla çaptığını söylüyor ve şunları ekliyorlar:

''Eğer birçok asteroit hala az da olsa buzla kaplı olsaydı, Dünya sırılsıklam olabilirdi.''

Campins, takımın çalışmalarını 8 Ekim'de Kaliforniya'daki Amerikan Astronomi Derneği Gezegen Bilimleri Bölümü'nün 42. yıllık toplantısında sundu. Araştırma, Astronomi ve Astrofizik bültenlerinde yayın olarak kabul edildi.

Güncelleme: 06/11/2010
Kaynak:
Mike Wall, ''Water Ice Common on Asteroids, Discovery Suggests'', livescience, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 8/10/2010.ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat