yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İşte ''ABD Yahudi Lobisi'': ''İnsanlık'' Siyonizme Kurban Ediliyor

Gary Ackerman

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan yardımcısı Ömer Çelik'in başkanlığındaki ve TBMM Dışişleri Komisyonu başkanı Murat Mercan, Komisyon yardımcısı Suat Kınıklıoğlu, AKP milletvekili Zeynep Dağı ve ayrıca Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dışilişkiler politikaları başdanışmanı İbrahim Kalın'ın da bulunduğu heyet Washington'daki temaslarına ''soğuk'' bir duş ile başladılar.

Bu soğuk duşun nedeni, heyetin randevu istediği Kongre üyelerinden, New York'un Temsilciler Meclisi üyesi Gary Ackerman'ın, randevu yerine sert bir mektubu Woodrow Wilson Düşünce Kuruluşu'nun başkanı ve eski Kongre üyesi Lee Hamilton'a göndererek, kurumun Türkiye'nin Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu'na vermeyi düşündüğü ''Kamu Hizmeti Ödülü''nün iptalini istemesi.

Ackerman'ın mektubu, ödülün Davutoğlu'na verilmesinin Woodrow Wilson Düşünce Kuruluşu'nun ve eski Amerikan başkanlarından, aynı zamanda merkezin isim babası Woodrow Wilson'ın ''ideallerine ve amaçlarına ters düştüğünü'' iddia ediyor.

Temsilciler Meclisindeki Ortadoğu ve Güney Asya Komitesinin başkanlığını yapan Ackerman, mektubunda Davutoğlu'nun liderliğinin ''hukuksuzluğu, sorumsuzluğu ve iki yüzlülüğü'' getirdiğini söylerken, Salı günü yayınladığı mektupta, Türk dış politikasını adeta bir düşman ülkenin dış politikasını tasvir eder gibi bahsediyor.

Temsilciler Meclisi'nin önemli komitelerinden birini işgal eden Ackerman, mektubunda Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyinde ABD'nin karşısında yer almasını, ''soykırım yapan'' Sudan devletini korumasını ve ''soykırımı inkar eden'' Iran'ı desteklemesini hatırlatırken, son filo krizine de değiniyor.

Türkiye'nin ''Ortadoğu'daki istikrarsızlığı İsrail'in yardım gemilerini güvenli bir şekilde kendi limanına geçirmesini engelleyerek'' artırdığını iddia eden Kongre üyesi, Türkiye'nin İsrail'i ''şeytan devlet'' haline getirmeye çalıştığını ifade etti.

Davutoğlu'nun filo baskınını Türkiye'nin 11 Eylül'ü olarak tanımlamasının ''hasta edici'' olduğunu yazılan mektupta, ''Türkiye çabalarını Gazze'ye insanı yardıma yöneltmek yerine İsrail Devleti'ni hedef almayı ve Mavi Marmara olayını mide bulandırıcı şekilde 11 Eylül saldırılarına benzetmeye yoğunlaştırmıştır.'' denildi.

Ackerman mektubunu, ''başkalarına insanlık onurunu reddeden ve bu türlü bir dış politikayı temsil eden ve savunan bir yabancı lider, Woodrow Wilson Merkezi'nin ödülünü almaya değmez'' şeklinde bitirdi.

Amerikan Kongresinde Türkiye'nin dış politikalarına olan tepki sadece Temsilciler Meclisi ile sınırlı değil. Geleneksel olarak Türkiye'nin yanında bulunan Cumhuriyetçi Partinin Kongredeki üyeleri de dahil olmak üzere, İsrail ile girişilen Gazze Gemisi dalaşından sonra Amerikan Kongresi ağırlıkla Türkiye karşıtı bir tavır takınmış durumda. Örneğin, Cumartesi günü yayınlanan ve Amerikan Senatosu'nun hem Çoğunluk lideri, Demokrat Partili Harry Reid'in hem de Azınlık lideri, Cumhuriyetçi Partili Mitch McConnell'in beraberce Beyaz Saray'a gönderdiği mektup da tümüyle İsrail'in pozisyonu savunularak, İHH'nin ve Türkiye'nin rolünün sorgulanması. Ayrıca, Amerikan Kongresindeki Cumhuriyetçi Parti liderlerinden olan Mike Pence'in yakınlarda Türk tarafına bizzat da ilettiği gibi, Türkiye'nin gemi krizindeki rolünün araştırılmasını istemesi, ayrıca İstihbarat Komitesinin kıdemli Cumhuriyet Partili Pete Hoekstra'nın Türkiye'nin Hamas politikalarını eleştirmesi ve Türkiye ile İran ilişkilerini sorgulayan bir başka demeç vermesi, Kongre'de büyüyen tepkinin bazı göstergeleri.

İlhan Tanır, gazetevatan, 16/06/2010


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat