yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Anne Sütünü En Üstün Kılan Genler

Maşallah

Illions Üniversitesi bilim adamları, anne sütü alan bebeklerle, mama alan bebeklerin gelişimlerini karşılaştırarak, bebeğin bağırsağında hangi genlerin nasıl harekete geçtiklerini gösterdiler. Onlar, bu farkın çok açık olduğunu ifade ediyorlar. Beslenme profesörü Sharon Donovan, anne sütünün özelliği hakkında şunları ifade etti:

''Biz ilk defa, anne sütünün, mama ile beslenen bebeklerinkinden oldukça farklı genetik yollar meydana getirdiğini gördük. Mama şirketleri, mümkün mertebe anne sütüne benzer bir ürün geliştirmeye çalışsalar da, anne sütü veya mama alan bebek gruplarında yüzlerce gen, farklı ifade ediliyor.

''Hem anne sütü hem de mama alan bebeklerin birbirine benzer gelişme göstermelerine rağmen, bilim adamları anne sütünün bağışıklık sistemini koruyucu bileşikler içerdiğini uzun zamandan beri biliyorlar. Bu sebepledir ki anne sütü alan bebekler, bütün hastalık tiplerinde daha düşük risk altındadırlar. Yeni doğan bebeklerin bağırsak sistemi işlevleri, beslenmeye gösterdikleri tepkiye göre dikkat çekici değişimlere uğrar. Bağırsak sisteminin, anne sütüne verdiği tepki, mama formullerine verdiği tepkiyi oldukça aştığı için, anne sütündeki biyoaktif bileşiklerin, verilen tepki açısından önemli olduğu farz edilmektedir. Aslında, anne sütü hakkında bilmediğimiz hakikat, anne sütünün bebeği nasıl koruduğu ve özellikle bağırsak gelişimini nasıl düzenlediğidir.''

Bu farklılıkları tespit etmek, mama şirketlerinin anne sütüne çok daha yakın bir ürün geliştirmesine yardımcı olabilir. Bilim adamları, ürettikleri mamalarda, anne sütü alan bebeklerdeki bir biyomarker gibi iş görecek ''işaret geni veya gen grupları'' geliştirmeyi hedefliyorlar. Bilim adamları tarafından bulunan pek çok farklılık, bebeğin bağırsak gelişimini düzenleyen ve bağışıklık sistemini oluşturan temel genlerde idi. Bu küçük çaplı, kavram kanıtlama çalışmasında Donovan, 12'si anne sütü alan, 10'u mama alan 22 sağlıklı bebekte bağırsak gen ifadesini araştırmak üzere, Texas A&M Robert Chapkin Koleji tarafından patenti alınan yeni bir teknik kullandı.

Teknik, dışkıyla beraber dökülen bağırsak hücrelerinin izolasyonunu içermektedir ve iki grup arasındaki farklı genlerin ifadesinin karşılaştırılmasına dayanır. Çalışmaya katılan anneler, bir, iki ve üç aylık bebeklerden dışkı örnekleri topladı. Daha sonra bilim adamları, bu örneklerden araştırma için yüksek nitelikli genetik materyal izole ettiler. Bir gen ifadesi ya da izi bubilmek için RNA üzerinde odaklandılar. Donovan, bağırsak hücrelerinin tam olarak her üç günde bir milyarlarca hücre yaparak, fonksiyonlarını yerine getirerek ve pul pul dökülerek dönüşüm yaşadığını ifade etti. Dışkıyla atılan hücreleri araştırmak, bağırsak sağlığını araştırmada deformasyona sebep verici bir teknik değil ve de bu teknik beslenmenin, bebeklerin bağırsak gelişimini nasıl etkilediğini göstermektedir. Donovan, ilave olarak şunları söylüyor:

''İlk bağırsak gelişimini anlama, pek çok sebepten ötürü önemlidir. Bebeğin bağırsağı çok hızlı bir şekilde adapte olmak zorundadır. Yani bir bebek doğar doğmaz, steril yaşam ortamının dışına çıkmaktadır. Bu sebepledir ki; bebekler ya anne sütüyle ya da mamalarla beslenmeye başlamak zorundadır. Bakteriler kolonize olmaya başlarlar. Bu aşamada, bağırsağın neyin iyi ve neyin kötü olduğunu öğrenmesi çok önemlidir. Bebeğin vücudu, kötü bir bakteriyi veya kötü bir virüsü tanıyabilme ve onunla mücadele etmelidir. Fakat, aynı zamanda bağırsak, bir besine ait protein yabancı olsa bile, bu proteini onaylamalıdır. Vücut bu proteini kabul ederse, ona karşı immün cevap geliştirmek istemez. Herhangi bir şey bu evrede yanlış giderse, bebekler besin allerjisi, bağırsak iltihabı hatta astıma yakalanabilirler.''

Donovan, bağırsaktaki bakterilerin, mama ve anne sütü ile beslenen bebeklerde nasıl farklılık gösterdiğini öğrenmek istiyoruz ve bu teknik bunu mümkün kılabilir. Artık bir bebeğin bağırsağındaki besin içeriğinden, mikroplara ve süreç boyunca aktive olmuş genlere kadar meydana gelen olayları tam olarak anlayabileceğiz.

Güncelleme: 18/06/2010
Kaynak: ''Why is Breast Milk Best? It's All in The Genes'', sciencedaily, çev. Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 13/05/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat