yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Güneş'in Elektromanyetik Saldırısı: ''Karanlık Çağ'' Sürecini Başlatır

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen şiddetli Güneş patlamaları sonucu, Dünya'ya doğru radyasyon dalgaları yöneldi. Çok şükür ki Dünya'nın doğal manyetik kalkanı, kötü etkiler ortaya çıkmasına engel oldu ve hayat kesintiye uğramadan devam etti.

Ancak vaziyet hep böyle olmayacaktır. 1859'da Richard Carrington, şimdilerde ''Carrington Effect''(Carrington Etkisi) olarak adlandırılan ve modern yaşamı ciddi biçimde altüst eden şiddetli Güneş aktivitelerini kaydetti.

O zamanlar bu şiddetli radyasyon dalgalarının etkileyeceği çok az elektromekanik sistem mevcuttu. En çok, yeni ve gösterişli telgraf sistemleri zarar gördü. Güneş kaynaklı enerji dalgaları, bazı operatörleri sandalyelerinden devirdi, çizgi ve noktaların üzerlerine kayıt edildiği kâğıt rulolarını ateşe verdi. Neyse ki Dünya'nın elektrik ile donatıldığı süreçte ''Carrington Etkisi'' hiç yaşanmadı. Ancak bilim adamları, gerçek bir Güneş tsunamisinin Dünya'ya çarpması durumunda neler olabileceği konusunda endişeli.

Bu gerçek bir tehlike! 2008 yılında ABD Ulusal Bilimler Akademisi, olağanüstü uzay hava şartlarının, elektrik şebekelerinde kesintiler, yüksek frekanslı iletişimde aksaklıklar vs. gibi modern teknoloji üzerindeki kötü etkileri hakkında bir rapor hazırladı. Gezegenimizin enerjisinin büyük çoğunluğu ve komünikasyon sistemlerinin altyapısı, olası bir ciddi elektromanyetik saldırı karşısında oldukça narin.
Güneş tsunamilerine karşı mukavemet oluşturabilmek için daha fazla çaba sarf etmeliyiz. Her ne kadar günlük yaşantımızda şiddetli Güneş patlamaları ile karşılaşmıyor olsak da, insan mahsulü tehlikeler de benzer hasarlara yol açabilir.

Yüksek irtifada gerçekleşecek bir nükleer patlama, Güneş tsunamisini taklit edebilecek bir elektromanyetik pals(elektronik devreler kullanan modern cihazları bozmak, istenmeyen sinyal çıkarmasına neden olmak suretiyle malzeme hasarına neden olan elektromanyetik radyasyon) oluşturabilir. Bu durum ABD'ye Yönelik Tehdit İnceleme Komisyonu tarafından 2004 yılında doğrulandı.
Ciddi bir elektromanyetik pals(EMP) saldırısı, ABD'de, zaruri altyapı sistemlerini altüst ederek tasavvur edilemez tahribatlara yol açabilir. Komünikasyon ağı çöker, ulaşım durur ve elektrikler kesilir. Dünya çapında bir insani yardım çabası bile yüz milyonlarca Amerikalıyı açlıktan ve açıkta kalmaktan dolayı ölmekten alıkoyamaz.

Yıkım sadece ABD sınırları ile sınırlı kalmaz. Kanada nüfusunun da birçoğu yaşamını kaybeder. Kanada'nın enerji sistemleri ABD'ninkiler ile bütünleşmiş durumdadır. Amerikan ekonomisi lokomotif görevini sürdüremezse, dünya ekonomisi kolayca çöker. Dünya entelektüel özelliklerinin çoğunu kaybeder ki, bu özelliklerin nerdeyse yarısı ABD'dedir. Dünya yeni bir ''Karanlık Çağ'' sürecine dönüş yapmış olur.

Güneş'e doğrudan bakmak tehlikelidir. Fakat Güneş tsunamisi ve EMP saldırılarını görmezden gelmek ise düpedüz yıkım olur.

Güncelleme: 29/09/2010
Kaynak
: ''End of the World...for Real?'', familysecuritymatters.org, çev. Furkan Eser, yaklasansaat.com, 17/08/2010.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat