yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Asteroit Ordusu Dünya'yı Tehdit Ediyor!

Kalabalık olan sadece ülkemiz değil, Güneş Sistemimiz de aynı. Renk kodlu etkileyici bir video, teleskopların gelişmesiyle Dünya'ya yakın olarak uçan asteroit sayısından giderek nasıl haberdar olduğumuzu gösteriyor. Ölçümler, geçen otuz yılda keşfedilen her yeni asteroiti gösteriyor ve Güneş Sistemi'nin giderek sıkışık hale gelen haritası üzerinde bunların grafiğini veriyor. Britanyalı astronom Scoot Manley tarafından her saniyesi iki aya tekabül eden üç dakikalık bir video hazırlandı. Bu video, gezegenlerin çevresindeki bir beyaz ''toz''la başlıyor.

Dağılmış: Bu resim şu an Güneş Sistemi'ndeki asteroitleri gösteriyor (2010).

Kalabalık: 2010’a ait olan bu son resim Güneş Sistemi'ndeki çok fazla sayıdaki asteroitleri gösteriyor.

Yıllar geçtikçe, daha çok teleskop gözleme katıldıkça ve gözlem metotları geliştikçe, asteroit kuşağında tespit edilen ''küçük gezegenlerin'' sayısının artmasıyla bu koyu yeşil bir halka haline geliyor. Endişe verici olarak kırımızı noktalar, Dünya'nın yörüngesi içerisinde uçanları gösteriyor ve veriler şunu gösteriyor ki; bazıları tehlikeli olarak yakın görünüyor. Videodaki son renk olan sarı ile belirtilen asteroitler, Güneş Sistemi'nin ne kadar içinde olduklarını gösteriyor. Bunlar Dünya'ya yaklaşmakta olan asteroitlerdir.

Manley, 1980 ile 2010 arasında her gün teleskoplar tarafında tespit edilen asteroitler için bir nokta koyarak haritalar oluşturdu.
1998: Saçılmış beyaz asteroitler giderek yoğun yeşil halkaya dönüşüyor.
Çok yoğun değil: Asteroit yoğunluğu 2000'de daha azdı.

30 yıl önce Güneş Sistemimiz'de 8,954 tanesini biliyorduk. Bugün 530,091 tanesini keşfettik. Kuzey İrlanda'daki Armagh Gözlem Evi'nde eski bir öğrenci olan Manley şunları söylüyor:

''Resimler gün gün nerede olduklarını anlamak için asteroitlerin bilinen yörüngeleri kullanılarak oluşturuldu. Aynı Dünya, Mars ya da Venüs'ün konumlarını tespit ettiğimiz gibi. Güneş yörüngesindeki herhangi bir şey için bunu yapabiliriz. Geçtiğimiz 30 yıl boyunca her gün için haritalar oluşturdum. Yaklaşık 11.000 resim. Sonra bunları kombine ederek bir video hazırladım.''

Sanal boşluk: Bu resim 1980’de bilinen asteroitleri gösteriyor. Video’da 11.000 resim kullanıldı.

Asteroitler, Güneş yörüngesindeki küçük Güneş Sistemi parçalarıdır. Gezegenlerden küçüktürler ve bazen küçük gezen olarak da isimlendirilirler. Ebatları farklılık gösterir, bilinenlerin en büyüğü olan Ceres, 950 km olup, onlarca metre olanları da vardır. Küçük asteroitler 5-10 metre çapında olup Dünya atmosferine her yıl girerler ancak çarpmadan patlarlar. Daha büyükleri olan küçük gezegenler, yaklaşık 1 km büyüklüğünde olup her 500.000 senede çarparlar. Fakat Manley'in haritasındaki bazı asteroitler, Dünya'ya endişe verici ölçüde yakın görünüyorlar. Şu sözlerle araştırmasının arkasında duruyor:

''Konumları ölçekli fakat objelerin büyüklüğü görünür olmaları için artırıldı. Ekrandaki bir piksel bir milyon kilometreye karşılık geliyor. Eğer bir asteroit, videoda Dünya'nın üzerinde görünüyorsa, yaklaşık bir milyon kilometre ötede anlamına gelir. Ay'a olan uzaklığı iki katından fazladır.''

Editörün notu: Birçok yorumcunun da belirttiği gibi asteroit sayısında bir artış olmamıştır, daha iyi teleskoplar kullanarak ve daha çok çabalayarak tespit ettiklerimizin sayısı artmıştır.

Güncelleme: 10/09/2010
Kaynak: ''Our Terrifyingly Crowded Solar System: New Video Reveals Just how many Asteroids are Out There'',
dailymail.co.uk, çev. Ayhan Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 27/08/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat