yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Fizikçi Raphael Bousso: ''Zaman Duracak, Evren Çökecektir''

Kaliforniya Berkeley Üniversitesi'nden Raphael Bousso

Uzaya dikkatli bakın, işaretler oldukça anlaşılır ve net. Evren, Büyük Patlama olayı ile 13 milyar yıl önce doğdu ve o zamandan beri de genişliyor. Evrenin ulaşabildiği büyüklüğe dair en iyi kanıt da, onun bu genişlemesinin hızlanıyor olması.

Bu durumun önemli ancak kaçınılmaz bir sonucu var: Bunun anlamı; evrenin sonsuza dek genişleyecek olmasıdır. Ve devamlı genişleyen bir evren ise; ezeli, ebedi, hudutsuz ve sonsuz demektir.

Bugün, bir grup fizikçi, bu fikre isyan ediyor. Bu fizikçiler, sonsuz ve sınırsız genişleyen bir evrenin var olamayacağını çünkü sonsuz ve sınırsız bir evrende fizik kurallarının işlemeyeceğini söylüyorlar.

Kaliforniya Berkeley Üniversitesi'nden Raphael Bousso ve birkaç arkadaşı, evrenin bir sonu yoksa, bu kuralların herhangi bir anlam ifade etmeyeceğini belirtiyorlar. Ve bu olayın yaklaşık olarak ne zaman gerçekleşeceğini hesapladılar. İddiaları inanılmayacak kadar basit ve şaşırtıcı şekilde güçlü. Şunu ileri sürüyorlar:

Eğer evren sonsuz ise gerçekleşebilir her olay ne kadar olasılıksız olursa olsun, mutlaka gerçekleşecektir. Hem de sonsuz kere gerçekleşecektir.

Ancak bu bir probleme yol açıyor. Eğer imkan dahilinde olan (ya da ne kadar küçük olursa olsun 0'dan farklı bir olasılığa sahip olan) her olayın sonsuz sayıda örneği varsa, bu olayların herhangi birinin olasılığını ölçmek imkansızdır. Ve durum böyleyse de, en basit şekliyle fizik kuralları uygulanamaz. Hepsi çöker. Bousso ve arkadaşları, bunun ''eternal inflation'' (sonsuz genişleme) teorisinin ''ölçüm problemi'' olarak bilindiğini dile getiriyorlar. Doğrusu bu bilim adamları, fizik kurallarının, ezeli ve ebedi bir evrene tamamen muhalif olduğunu söylüyorlar.

Bu muammanın tek çözümü ise, evrenin sonunu getirecek bir ''çöküş teorisi''. Böylece bütün olasılıklar yeniden bir anlam ifade edebilecek ve fizik kanunları yeniden güçlerini kazanabilecekler.

Peki bu ne zaman olabilir? Bousso ve arkadaşları, sayıları çarpıştırdı ve şu sonuca vardılar:

''Zaman, bizim yaşam süremizde biteceğe benzemiyor ancak önümüzdeki 3.7 milyar yıl içinde durma olasılığı %50.''

Bu hiç de uzun bir süre değil. Çünkü zamanın durma noktası, Dünya ve Güneş'in ömrü içinde olacağı anlamına geliyor. Ancak Bousso ve arkadaşlarının başka sevindirici haberleri de var. Onlar, ne çeşit bir felaketin zamanın sonunu getireceğini bilmiyorlar ancak böyle bir şeyin olduğunu göremeyeceklerini söylüyorlar.

Bousso ve arkadaşlarının dikkat çektikleri bir başka nokta da şu: Eğer bizler, evrenin başka herhangi bir yerinde zamanın durduğunu gözlemliyorsak, nedensel olarak onun ilerisindeyiz demektir ki; bu da olasılık dışıdır. Başka bir deyişle biz bu felaketin etkilerini başka bir şeyin üzerinde gözlemlemeden önce, onun tam ortasına doğru tüm hızımızla koşacağız.

Yakında gerçekleşmesinden korkulan zamanın durması biraz rahatsız edici, ancak bu argüman oldukça sağlam. Her şeyin ötesinde bu argüman, çok kritik bir şekilde fizik kanunlarıyla ilgili önemli bir faraziyeye dayanıyor: Çünkü bu şekilde biz, fizik kanunlarının sadece işlediğini gözlemlemekle kalmıyor, neden işlediğini de anlayabiliyoruz. Ve bu da, bir fizik argümanından daha çok felsefi bir bakış açısıdır.

Güncelleme: 09/10/2010
Kaynak: '
'Time Likely To End Within Earth's Lifespan, Say Physicists'', technologyreview.com, çev.  Gökben Coşkun, 28/9/2010.

YS Yorumu:

Kaliforniya Berkeley Üniversitesinden Bousso ve arkadaşlarını, çalışmalarından dolayı alkışlıyoruz. Bu evren sonludur. Evrenin sonsuz olduğunu söyleyerek, Sonsuz Yüce Allah'tan kaçan evrimci fizikçiler, fizik açısından başka bir çıkmazın kapısını açtıklarının farkında değillerdi. Evren; ne sonsuzdur, ne de sonsuza kadar genişleyecektir. Yüce Allah: ''Evreni bina ettik, genişletmekteyiz.'' derken, bilimsel gözlemler de evrenin genişlemesinin hızlanarak devam ettiğini ifade etmektedir.

Sonuç olarak: Evren sonlu ve Fiili Kıyamet de hak olduğuna göre; evrenin yavaşlayarak üstüne kapanması yerine, hızlanarak üstüne kapanacağı, anlaşılmaktadır. Sonsuz evren ve sonsuz genişleme tezi, Allah'tan kaçış teziydi. Ancak aklı başında fizikçiler, bu kaçışın mümkün olamayacağını, aksi halde "fizik yasaları"nın geçersiz olacağını haklı olarak dile getiriyorlar. Böylece bazı fizikçiler, "büyük patlama"yla karşılarında buldukları Sonsuz Yüce Allah'ı tekrar karşılarında bulmaktan muzdarip olabilirler. Ancak şu bilinmelidir ki; Allah'tan kaçış mümkün değildir.

Not: Bizim Evrenimiz'in(Birinci Sema'nın) yarıçapı, sanıldığı gibi 13 milyar ışık yılı değildir. Evrenimiz'in yarıçapı; 106875x1019 km'dir. Yani 112,5 milyar ışık yılı. Bu sonuç, Kur'an'da bir ayete dayanılarak elde edilmiştir. Ancak bu hesaplamanın yanlış olduğu kanıtlanırsa, bunun bizim hatamız olduğu gerçeğini ilan etmeye hazırız.ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat