yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Asteroit Ordusu Tarafından Kuşatılan Dünya'yı Kim Koruyacak!

Kanada ve Amerikalı astronotlar, dünyanın; ölüm ve yıkıma neden olacak olan büyük bir asteroit için hazır olması gerektiği ile ilgili uyarıda bulundu. Kanadalı Uzay Ajansı astronotu Chris Hadfield bir röportajında:

''Eğer Dünya'nın doğal ömrünün, Güneş tükenene kadar devam edeceğini ve Dünya'ya asla büyük bir kayanın çarpmayacağını sanıyorsanız, kafanızı kuma gömmüş olmalısınız. Bu sadece ahmaklıktır. Bu sadece cehalettir.''

Hadfield, herhangi bir asteroit tehditi ile nasıl başa çıkılacağını ortaya koyan detaylı bir planın raporunu BM'ye sunan Uzay Araştırmacıları Birliği'nin şuanki başkanıdır.

''Büyük bir asteroidin beklenmedik bir şekilde gelmeyeceğine dair zar atıyoruz'' diye uyaran 51 yaşındaki Hadfield, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda altı ay kadar sürecek olan görevi sırasında ilk elden asteroitleri gözlemleme şansına sahip olacak.

2012'nin sonlarında üçüncü kez uzaya gidecek ve laboratuvarın Kanadalı ilk kumandanı olarak, birkaç ay boyunca laboratuvarın sorumluluğunu üstlenecek. Hadfield, 1995 yılında, Rus Uzay İstasyonu Mir'i ziyaret ettiğinde, Dünya'ya doğru yaklaşarak gelmekte olan büyük bir kayayı izledi. Bu büyük kaya, nihayetinde atmosferde yandı. 18 yıllık tecrübesine rağmen, bu deneyimin omuriliğini titrettiğini itiraf eden Hadfield:

''Eğer bir parça daha yukarıda olsaydı, bizim üzerimize(uzay istasyonuna) doğru gelecekti'' diyor.

Uzay Araştırmacıları Birliği'ne başkanlık etmiş olan emekli Amerikalı astronot Russell(Rusty) Schweickart, 2008'deki asteroit tehdidi üzerine 54 sayfalık bir rapor yayınladı.

Rapor, saptama ve yön değiştirme üzerine odaklanmakta ve müşterek küresel bir yanıt için çağrıda bulunmaktadır. Schweickart'ın, The Canadian Press'e verdiği demeçte; yeni teleskoplar sayesinde önümüzdeki 10-15 yıl içinde keşfedilecek asteroitlerin sayısının belirgin bir şekilde artacağını ifade etti. Kaliforniya, Sonoma'da yapılan bir ropörtajında ise:

''Şu an kataloğumuzda yer alan 7000 obje, yeni teleskopların devreye girmesi ile 1 milyon objeye kadar çıkacak'' şeklinde açıklama yaptı.

Uzay Araştırmacıları Birliği, Birleşmiş Milletler ve The World Body ile yakın çalışmalar içinde; şu anda Dünya Yakınındaki Objeler(Near Earth Objects-NEOs) diye adlandırılan objelere karşı hazırlıklı olmanın yolları üzerine bir seri çalışmalar düzenliyor. Bu iş, gelecek yıl veya 2012'de Birleşmiş Milletler Genel Asamblesi'ne kadar bir tavsiye ile neticelenecek. Schweickart:

ASTEROİT TEHDİDİNE KARŞI DÜNYAYI KORUYACAK BİR GÜÇ YOK!

''Birleşik Devletler'de veya dünyanın herhangi bir yerinde, bizi tehdit eden bir asteroit bulduğumuz zaman, onun yönünü değiştirecek bir teknolojiyi geliştirecek veya uygulayacak özel bir yetkiye sahip hiçbir güç bulunmamaktadır'' diyor.

Emekli Apollo astronotu, tehlike potansiyeli içeren bir asteroidin yönünü değiştirmek için harcanacak çabanın, tahmin edilen çarpma tarihinden 10-18 yıl kadar önce başlaması gerektiğini vurguluyor. Ancak tehlikeli bir asteroidin yönünü değiştirmek için gerekli temel teknolojinin şuan var olduğunu da sözlerine ekliyor. Objeye bir uzay aracının şiddetli bir şekilde çarpmasını gerektiren bir metod, objenin hızını yeterince değiştirerek, Dünya'yı ıskalamasını sağlayabilir. Schweickart'ın yorumları, Kanada'nın hazır olmasının, Dünya'yı tehdit eden herhangi objenin araştırılmasında anahtar rol oynayacağını varsayıyor.

Mart 2011'de, Kanada Uzay Ajansı; ''Dünya'nın geri kalanına göz kulak olmak için tamamen kendini adamış'' ilk uzay teleskobu olacak olan NEOSSat uydusunu yörüngeye fırlatmayı umuyor. NEOSSat (Dünya Yakınındaki Objeleri Gözetleme Uydusu), henüz saptanmamış asteroitlerin tam yerini belirlemek için Güneş'in yakınındaki alanları tarayacak. 15 milyon dolarlık, bavul boyutundaki uydu, Dünya'nın üstünde yaklaşık 700 km'lik bir daire çizecek ve tehlike potansiyeli bulunan asteroitleri arayacak. Kıdemli proje menajeri Bill Harvey ise, şunları söylüyor:

''Bizim umduğumuz şey, erken uyarı. Elbette bu asteroitler, 50 metreden daha geniş ve çarpma potansiyeli olanlar.''

TUNGUSKA OLAYI

Tunguska vakası olarak bilinen felakette, 45 metre enindeki büyük bir kaya parçası, 1908 yılında Sibirya'nın ağaçlık alanı üzerinde infilak etti. Ağaçlardan oluşan, yerleşimin bulunmadığı 2000 km2'lik bir alan dümdüz oldu.

Aşağı yukarı 200 milyon yıl önce yeryüzüne çarpan bir asteroit, Kanada, Quebec'de bulunan 65 km çapındaki Manicougan kraterinin oluşmasına neden oldu. Harvey, NEOSSat'ın görevinin ilk yılında yüzlerce hatta muhtemelen bin kadar yeni asteroit bulacağını umduğunu belirtti. NEOSSat, asteroitlerle ilgili bilimsel çalışmaları yürütecek ve şu an Dünya'nın yörüngesinde dolaşan uydulardan oluşan arı kovanını, birbirlerine çarpmadığından emin olmak için görüntüleyecek.

2029'DA APOPHİS

Harvey, astronomların şu an, 2004'de yapılan gözlemler sonucu yeryüzüne 2029'da %2,7 lik bir olasılıkla çarpabileceği belirtilen Apophis adı verilen bir asteroidi gözlemlediklerini belirtiyor. Ekstra gözlemler, 2029'da böyle bir çarpışma ihtimalini ortadan kaldırıyor, ancak Harvey yine de temkinli çünkü Apophis ile bir diğer yakınlaşma 2036 yılında bekleniyor.

''Eğer Apophis'in yörüngesi bir takım olaylarla değiştirilirse, bu olaylar, Venüs ya da Mars gibi diğer bir gezegene yakınlaşırsa bu yörüngesini değiştirebilir.

''Schweickart, gelecek 100 yıl içinde, Dünya'ya çarpma ihtimali olacak olan yaklaşık 300 adet asteroidin bulunduğunu açıklıyor. Bilim adamları, geçenlerde 1999-RQ36 diye adlandırılan 500 metreden daha geniş bir asteroidin, 2182 yılında 1/1000'lik bir ihtimalle çarpacağı ile ilgili uyarıda bulundular. Bu arada, ABD başkanı Barack Obama, NASA'nın bir asteroidi ziyaret etmesi ile ilgili bir plan geliştirmesini istedi ve NASA, 1999-AO10 olarak bilinen bir asteroide zaten insanlı bir uçuş gerçekleştirmeye yönelik çalışmalar yapıyor.

Astronotlar, alevlenerek Dünya yakınından geçerken, toplam 6 ay sürmesi tahmin edilen böyle bir uçuşun iki haftasını, asteroidin üzerinde geçirecek. Obama yönetimi, bu yılın başında, Ay'a geri dönmek yerine, sadece bir asteroidi ziyaret etmeye adanmış uzay araştırması için esnek bir rota üzerinde karar kıldı.

Güncelleme: 26/10/2010
Kaynak:
Peter Rakobowchuk, ''Asteroid Warning: Get Ready for The Big One, Astronauts Say'', thestar, çev. Kader Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 05/10/2010.