yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Hızla Dönen Asteroitlerle İlgili İlginç Gözlemler

Bilim adamları asteroitlerin çok hızlı döndüklerinde ikiye yarılabileceklerini keşfettiler. Bu keşif, ara sıra Dünya'ya çarpan bu yüzen dağlarla ilgili bilgileri geliştirmeye yardımcı olabilir.

Nature dergisinde yayınlanan habere göre Çek Cumhuriyeti'nden Dr. Petr Pravec ve ekip arkadaşları asteroitlere düşen Güneş ışığının, onların dönme hızlarını artırdığını buldular. Dr Pravec:

''Asteroitler yeteri kadar hızda döndüklerinde iki parçaya bölündükleri rotasyonel fizyon(dönme yarılması) geçirebilirler ve ardından her bir asteroit, ikili asteroitler gibi yörüngede dolaşmaya başlar'' diyor.

Pravec'in ekibi bu gibi ikili asteroitlerin, birbirleriyle yerçekimsel olarak bağlarını sürdürmediklerini keşfetti. Bunun yerine Güneş'in etrafında farklı yönlerdeki yeni yörüngelere yönlenebilirler.

Araştırmacılar, şu an 70 parçaya ayrılmış Güneş etrafındaki orbitallerde olan 35 asteroit parçasını inceledi. Bu asteroitlerin yörüngeleri, onların geçmiş milyon yıllar öncesinde bir zamanlar, bir kereliğine birbirlerinin birkaç kilometre yakınlarına geldiklerini işaret ediyor.

Araştırmacılar, birbirleriyle büyüklük ve parlaklık olarak ilişkili olan asteroit parçaları üzerinde ölçümler yaptılar ve fotometri(ışık ölçüm metodu) olarak bilinen bir tekniği kullanarak onların dönme oranlarını hesapladılar. Pravec, her bir durumu incelediğinde, küçük olan asteroitin her zaman arkadaşının boyutunun %60'ından daha küçük olduğunu söyledi. Ölçüm sonuçları, Boulder'daki Colorado Üniversitesi'nden Profesör Daniel Scheeres'in 2007 yılında ortak yazar olarak geliştirdiği bir teori ile tam olarak uyuşuyor.

Scheeres'in teorisi, şayet bir çift asteroit, rotasyonel fizyon ile şekillenir ve küçük olanın boyutu, büyük olanınkinin %60'ından daha az ise, ikinci parçanın diğerinden kurtulabileceğini öngörüyordu. Scheeres bir çift asteroitin ilk yörüngesinin, karmaşık bir oluşumdan sonra oluştuğunu söyleyerek devam ediyor:

''Küçük olan, büyük olandan döndürme enerjisi çalar ve böylece büyük olanın dönme hızının yavaşlamasına ve iki kütlenin yörüngesinin büyüklüğünün genişlemesine neden olur. Eğer ikinci asteroit, yeterince küçükse burada çiftlerin birbirinden kurtulması için yeterince fazla enerji olur ve Güneş etrafındaki kendi yörüngelerine giderler.''

Hesaplamalara göre Güneş'in etrafında dönen bir milyondan fazla 1 km çapında veya daha büyük asteroitler var. Çoğunun katı kaya yığını olmadığı, buna rağmen yerçekimine bağlı enkaz yığını oldukları düşünülüyor.

Pravec, asteroitlerin Dünya'daki yaşamı anlamak için önemli olduklarını söylüyor. 10 km genişliğindeki Chicxulub asteroiti, 65 milyon yıl önce Yucatan Yarımadası'na Dünya'daki tüm yaşamın %70'ini silecek bir kitle yok oluşu olayını harekete geçiren bir hızla çarptı.

Avustralya Astronomik Rasathane'den gezegen bilimci Dr. Simon O'Toole, asteroitlerin iç yapısıyla ilgili bir araştırmadan bahsetmektedir:

''Eğer asteroitler yeteri kadar hızla dönüyorsa ve çok güçlü bir kuyruğa tutulmadıysa, bundan sonra parçalara ayrılacaktır. Aynı şey yıldızların çok hızlı dönemeyeceği teorik sınırlarının olduğu yerlerde veya parçalara ayrıldıkları yerlerde de görülmektedir. Fakat bu aşırı bir hızdır. Bu asteroitler, yıldızlarla kıyaslandığında yavaş dönücülerdir.''

O'Toole, bu gözlemlerin teoriyi destekleyen güzel sonuçlar olduğunu söylerken, eğer asteroitlerle mücadele edeceksek, onların neyden oluştuğunu anlamamız gerektiğini söylüyor. 

Güncelleme: 04/10/2010
Kaynak:
Stuart Gary, ''Spinning Asteroids Split in Two'', ABC.net.au, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 26/08/2010.ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat