yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Amerikan Toplumu İflas Etti: Roma Düştü, Amerika da Düşecek!

Oklahama Üniversitesi'nde Bilim ve Sanat dalında Docent David Deming'in Amerika toplumuyla ilgili görüşleri aşağıdadır:

"Bu sabah havada bir kargaşa kokusu var. Tam ben burada oturup yazarken, ara dönem seçimlerini muhafazakârlar kazandı ancak iyimser olmak için bir neden göremiyorum. Bu seçimler hiçbir şeyi çözmeyecek. Muhafazakârların Amerika'da savaşı kaybetmiş olması apaçık bir gerçektir. Birçoğumuzun doğduğu ülke, varlığına son vermiştir. Bunun için kendimizden başkasını suçlayamayız. Ahlaki dejenerasyona dair korkunç gerçek konusunda mutabık oluncaya kadar, hiçbir şey değişmeyecek veya değişemeyecek.

Geçen hafta Oklahama City'de, aynı kavşakta birkaç saat içerisinde iki yayaya araba çarptı. İlk kazada, sürücü durmaya bile tenezzül etmedi, hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etti. Dehşet verici bir olay ancak gerçek olan ülkeyi böylesine saran bu bencil zihniyet için mükemmel bir örnek olmasıdır.  

Biz obur bir ulusuz. Amerika'daki yetişkinlerin neredeyse üçte biri obezdir. Obez olarak tanımlamak için, ortalama bir kişinin biraz kilolu olması yetmez, fazladan 17 kilo ya da daha çoğunu taşıması gerekir. Son 30 yılda, Amerika'daki obezite oranı 2 katından fazlaya çıktı. Bu gün sıradan bir insanın önünde hem taze, hem sağlıklı hem de besleyici birçok çeşit besin seçeneğinin olması ve bunları tarihteki en ucuz fiyatlarla elde edebilmesi tam bir ironidir.

Geçmişte ortalama bir insan, en ucuz fiyatlı, taze ve besleyici gıdaları seçerdi. Ancak en iyi gıdaları seçmek ve hazırlamak, zaman ve çaba gerektiriyor. Biz lezzetli ve pratik olduğu için fastfoodu tercih ediyoruz. Bu tembel yaşam biçiminin sonuçları arasında hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalıkları var. Açgözlülüğümüz sebebiyle sağlımızın bozulmasından sonra doktorlara gidiyor bir ilaçtan acil şifa talep ediyoruz. İlaç şirketleri yardım ettikleri için çok memnunlar(!) Devlet de ödeme yapmak zorunda çünkü şimdi sağlık hizmeti bir hak.

Amerika'nın ahlaki dejenerasyonunu televizyon programlarından daha iyi gösteren bir şey yok. Bugünün TV programlarını bir nesil öncekilerle kıyaslayın. Eğlence ve eğitim, şova ve acayipliğe dönüştü. Kanallar kendilerine daha zalimce, daha saldırgan ve acayip program yapanları görmek için sürekli alçalıyorlar. Ancak bu onların suçu değil. Onlar sadece Amerikan halkı neyi istiyorsa onu veriyorlar. Çocuklar, anne babaları kadar zeki değiller. Bugün ortalama bir çocuk okumaya harcayacağı her bir saati 13 saat TV izleyerek harcıyor. Çocuklarımızın eğitimindeki başarısızlıklarından dolayı öğretmenleri ve okulları suçluyoruz. Düşünmeye ağır bir işmiş gibi isyan eden, devamlı eğlence isteyen disiplinsiz ve gelişmemiş zihinlere onlar ne yapabilirler?

Zihinsel yeteneklerdeki çöküş oldukça dramatiktir. SAT testini(Amerika'da üniversitelere giriş sınavı) hazırlayanların, yeni neslin ortalama puanlarını bir önceki nesille aynı seviyeye getirmek için, hem sayısal hem sözel puanlarına yüzer puan eklemeleri gerekiyor.

Popüler müziğimizde iğrenç bir ahenksizlik var. 18. ve 19. yüzyıllarda Mozart, Beethoven ve Tchaikovsky vardı. Bizdeyse Snoop Dogg ve Lady Gaga var. Gelişme var mı? İleri bir teknolojiye sahibiz ancak onu kendimizi geliştirmek için kullanabiliyor muyuz? Hayır, hayvansal yönümüzü memnun ediyoruz. İnternet genelde pornografi yüklemek ve video oyunları oynamak için kullanılıyor.

Bugün Amerika'da herkes her şeyde yetkilidir. NPR'nin son bildirisine göre, zihinsel özürlüler koleje devam ediyor ve burs alıyor. Profesörler müfredatlarını yeni öğrencilerine göre düzenlemeye başladılar. İnsanlar sürekli olarak ünvan ve bağış istiyor. Serbest piyasaya yapılan her hükümet müdahalesi, istenmeyen sonuçlar doğuracak yeni bir tahrip edici müdahaleye yol açıyor. Hiç kimse hiçbir şeyden sorumlu değil ve hiç kimse faturaları ödemek istemiyor. Ancak bana inanın zaman doluyor. Bu cesur yeni dünyada herkes gücendirilmeme hakkına sahiptir. Birisi herhangi bir şeye karşı sorumlu olamaz. İnsan uygarlığının temel birimi olan aile, feminizm tarafından onur kırıcı bir şekilde sarsıldı. Boşanma oranı %50'dir.

Eşcinselliği kutluyoruz daha sonra da cinsellikle bulaşıcı hastalıkların neden patladığını düşünüyoruz? CDC'e göre nüfusun %2'si homoseksüel ancak tüm yeni HIV enfeksiyonlarının %53'ünden ve tüm yeni frengi olaylarının da %64'ünden sorumlu.

İnanç özgürlüğüyle hayat bulan bir ulus, inançtan, ahlaki sınırlardan ve sorumluluklardan sıyrılarak özgür oluyor. Seçimler kısa vadeli bir önem arz eder. Farkında olduğum uzun vadeli sosyal gösterge ise olumsuz.

Çıplak gerçek; Amerikan halkının ahlaken aşırı derecede dejenere olduğu ve kendini yönetmekten aciz olduğudur. İyimser olmak için hiç bir neden göremiyorum. Amerika'nın sonsuza dek yaşayacağını düşünmemize sebep olan boş kör gururumuzdan başkası değil. Roma düştü, Amerika da düşecek. Bütün niyet ve amaçlar için zaten Amerika bitti."

Güncelleme: 11/12/2010
Kaynak:
David Deming, "America is Gone", americanthinker.com, çev. Şerife Bayraktar, yaklasansaat.com, 24/10/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat