yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Nar Suyu Böbrek Hastalarına Yararlı

İsrail'den araştırmacılar yaptıkları açıklamada; birçok sağlık sorunları arasında, nar suyunun en azından diyalizdeki böbrek hastaları için gerçek bir kaynak olabileceğini söylediler.

Araştırmacılar, ekşi nar suyundan her hafta birkaç fincan içen hastaların, Amerika'da diyalize bağlı 350.000'den fazla kişi üzerinde iknici derece öldürücü etkisi olan enfeksiyonlara yakalanma olasılığını azalttığını buldular. Bulgular, Denver'daki Amerikan Nefroloji Derneği'nin "Böbrek Haftası" buluşmasında sunuldu, ancak henüz bağımsız araştırmacılar tarafından incelenmedi. Michigan Üniversitesi Sağlık Sistemi Nefroloji Bölüm Başkanı olan Dr. Frank Brosius, aynı zamanda çalışmanın diğer merkezler tarafından da tekrarlanması gerektiğine dikkat çekerek, Reuters sağlığa şunları söylüyor:

"Bu çok etkileyici bir çalışma, kesinlikle nar etkisi gibi büyük bir etkiye sahip hiçbir şey bilmiyorum."

Dr. Kristal'in Reuters Sağlığa bildirdiğine göre; labaratuvar testleri bu ürünün, serbest radikallerin sebep olduğu hücre hasarını azaltan polifenol antioksidanları yüksek miktarda içerdiğini göstermektedir.
Antioksidanlar, yaban mersini veya brokoli gibi meyve ve sebzelerde değişik miktarlarda bulunurlar.
Dr. Kristal şunları söylüyor:

"Son üç yılda yapılan çalışmalarda, bir çok ürün arasından nar suyunun, en yüksek miktarda polifenol içerdiği gösterildi. Örneğin nar suyunda kırmızı şaraptan çok daha yüksek miktarda polifenol bulunuyor."

Araştırmacılar antioksidanca zengin bir beslenmenin, böbrek yetmezliği olan hastalarda faydalı olabileceğini ifade ediyorlar. Çünkü diyaliz cihazı içinden kan sirkülasyonu gerçekleşirken, hastaların kanlarındaki serbest radikallerin seviyesi artmaktadır. Bu da diyaliz sonrasında, dokularındaki enflamasyonu hızlandırmaktadır.

İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından finanse edilen çalışmada; 101 hastadan, nar suyu içermeyen bir karışım içeceklerin veya nar suyu içeceklerin seçilmesi rastgele yapıldı. Bir yıldan fazla süren araştırmada, haftada üç kere yarım fincan nar suyu içenlerin kanlarındaki enflamatuar moleküllerde azalma gerçekleşti. Bu kişiler, aynı zamanda hastaneye daha az gittiler. Dr Kristal:

"Enfeksiyonlar sebebiyle hastaneye yatışlarda ciddi azalmalar olduğunu bulduk. İlk hastaneye yatışlarda % 40'dan fazla ve ikinci hastaneye yatışlarda ise % 80 oranında azalmanın gerçekleştiği tespit edildi" dedi.

Bulgulara göre, bir yıl boyunca nar suyunu içen 50 hasta arasından yaklaşık iki tanesi en az iki kere hastaneye gitmek zorunda kalmış. Kıyaslanacak olursa, bu sayı nar suyunu içmeyen hastaların yaklaşık on birine denk gelmektedir. Dr. Kristal, ekibinin hiçbir yan etki tespit etmediğini, ancak böbrek hastalarının nar suyunda yüksek miktarda bulunan ve kanlarında bulunan besinlerin hassas dengesini sağlayan potasyum içeriğinden sakınmaları ve eğer bunu içmek istiyorlarsa doktorlarıyla görüşmeleri gerektiğini de ekliyor.

Güncelleme: 06/12/2010
Kaynak:
Frederik Joelving, "Pomegranate Huice Could Help Kidney Patients", Reuters Health, çev. Hatice Öztürk, yaklasansaat.com, 19/11/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat