yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İngilizlerin İstanbul için Deprem Senaryosu

İngiliz "The Telegraph" gazetesi, 3 araştırmacı kaşifin "Fay hatlarında yaşam yolculuğu" adlı gezilerinin Türkiye ayağında yaptıkları, depreme hazırlık gözlemlerini okuyucularıyla paylaştı. Tamsin Davies ve kız kardeşi Serena, arkadaşları Adam Whitaker ile İzlanda'dan, İtalya'ya ve Türkiye'nin doğusuna kadar, Avrupa'daki fay hatlarını incelemeye karar verdi. Bu isimlerin oluşturduğu "Faultine Living Expedition" ekibi, İngiltere'nin Kraliyet Coğrafi Araştırmalar Derneği ve Land Rover şirketi tarafından destekleniyor.

"Saat 8:25 Her zaman olduğu gibi, İstanbul yolları fabrikalara ve iş merkezlerine giderken duman kusan otomobil ve otobüslerle sıkış tepiş. 15 milyon insan için yine sıradan bir gün. Ansızın yer sarsılmaya başladı. Binalar, içlerindeki insanlara mezar olurcasına çöküyor. Gaz ve su boruları patladı. Panik eden insanlar telefon sistemlerini çökertti. Marmara denizin kıyısında temiz bir bahar havası almak için gezinen insanları bir an içinde dev bir tsunami dalgası önüne katıp götürdü. Felaket günün sonunda tam 35 bin insan yaşamını yitirdi. 200 bin kişi yaralandı. 80 bin binadan geriye sadece koca bir enkaz kaldı. Sultanahmet Camii ayakta kalmayı başardı ama üzerindeki çatlaklar onlarca yıl boyunca büyük 2017 depremini hatırlatacak. İşte bunlar herkesin farkında olduğu depremde yaşanılacak olanlar."

Bu senaryo bu şekilde gerçekleşmek zorunda değil. Bu anlatılanlar hiçbir zaman yaşanmayabilir ancak daha kötüsü de olabilir. İnsanlık Güneş sisteminin derinliklerine keşif araçları göndermiş olabilir ancak kendi gezegeni hakkında halen yeterince bilgi sahibi değil. Bilgi eksikliği olanların büyük bir kısmı da evleri fay hatlarının üzerinde inşa edildiği için, en büyük risk altında yaşayanlar. En yakını İstanbul'dan 16 kilometre uzaklıkta bulunan Kuzey Anadolu Fay Hattı da bu risk alanlarından biri. Haberde görüşlerine yer verilen Kocaeli Üniversitesi Yer Fiziği Anabilim Dalı Başkanı, Jeofizik Profesörü Şerif Barış:

"18 bin insanın öldüğü 1999 depreminden sonra İstanbul'da Richter ölçeğine göre 7,5 şiddetinde yeni bir depremin %65 ihtimalle 30 yıl içerisinde gerçekleşeği hesaplanıyordu. 10 yıl geçti bile. Olası bir 2017 yılı depremi senaryosunda yaşanılacaklar çok daha ağır olabilir" dedi.

Telegraph'a göre, birçok insan depremin riskini biliyor. Ancak ''Hazırlık yapıyor musunuz?'' diye sorulduğunda, sadece %20'sinden daha azı deprem için hazır olduğunu söylüyor. İtalya'yı da gezen 3'lü, bu ülkenin de Türkiye'den pek farklı olmadığını aktardı. Prof. Dr. Şerif Barış:

"Gazeteci ve coğrafyacı 3 kişinin yaptığı İzlanda'dan, İran'a kadar fay hatlarında yaşayan halkların çektikleri sıkıntı, depremden nasıl dersler çıkardıklarını, ne öğrendiklerini sorgulayan bir proje. Türkiye'ye geldiklerinde ben 3 gün onlara yardımcı oldum. STK'lara, belediye başkanlarına götürdüm. Ankara ve İstanbul'da görüşecekleri kişilerle randevularını ayarlamalarına yardımcı oldum. Ben riskin olduğundan fazla abartıldığını ve İstanbul'un zamanının olduğunu düşünüyorum. Jeofizikçi olarak bu senaryonun gerçekleşeceğine inanmıyorum. Bu arkadaşlar Kocaeli'nden sonra Kandilli Rasathanesi'ne de gittiler. Muhtemelen Mustafa Erdik Hoca'nın JICA ve İBB için yaptığı bir deprem senaryosu vardı. Muhtemelen o senaryodan etkilendiler. Ancak Prof. Dr. Erdik de o senaryoyu daha sonra güncelledi ve rakamları indirdi. 7,5'luk depremde, İzmit'in batısından Tekirdağ'a kadar fayın Marmara'da 400 km'lik bir hatta tek parça kırılması bana mantıklı gelmiyor. Ama tehlike hesaplanırken en büyük risk neyse ona göre hazırlanılır."

Belgesel yapımcısı olan Serena:
"Yüzlerce fay hattı haritasına bakarsanız, her birinin bir depreme neden olabileceğini görürsünüz. Ancak hala fay hatları hakkında yeterince bilgiye sahip değiliz" dedi.

İZLANDA'DA BAŞLADI

Araştırmalar, yer şekilleri depremler ve yanardağ patlamalarıyla çizilen İzlanda'da başladı. Ayrıca, İzlanda'nın Avrasya ve Kuzey Amerika tektonik plakaları üzerinde ata biner gibi oturması ülkeye ayrı bir özellik kazandırıyor. Ancak İzlanda bu konumundan fayda sağlayarak, ısınma ihtiyacının % 87'sini jeotermal enerjiden sağlıyor.

Deprem ihtimali İzlanda gibi nüfusu seyrek bir ülkede çok risk yaratmasa da, İtalya için aynısı söylenemez. Geçtiğimiz yıl ülkenin orta bölgesinde bulunan L'Aquila kentinde yaşanan 6,3 şiddetindeki depremde 1500 kişi öldü, 65 bin kişi evsiz kaldı. Serena:

"Deprem bölgelerinde yaşayanlar genelde riskleri anlamıyor. İhtiyaç duydukları bilgiyle aralarında bir bariyer var. Genelde 'en son deprem 100 yıl önce yaşandı, şu an sorun yok' gibi bir yaklaşım görüyoruz. Yaşlı kuşaklar ise daha kaderci" dedi.

L'Aquila depreminin yaşanmasından birkaç gün önce, depremin merkez üssünden 80 km uzaklıktaki bir karakurbağası kolonisi üzerinde çalışmalar yapan zoologlar, erkek kurbağaların % 96'sının koloniyi terk ettiğini gözlemledi. Ancak insanlardaki öngörü yeteneğinin bu kadar güçlü olduğu söylenemez. Ocak ayında Haiti'yi yerle bir eden deprem, önceden keşfedilmemiş bir fay hattına bağlandı.

İngiltere'de, her yüz yılda büyüklüğü 5 veya daha fazla olan depremler yaşanıyor. Nisan 1580'de Londra'da yaşanan ve iki kişinin ölümüne neden olan depremin aynısı, bugün o tarihe oranla nüfusu 50 kat fazla olan şehirde yaşanırsa, sonuçları geçmişe göre çok kötü olabilir.

Araştırma ekibinin bir sonraki inceleme bölgesi Tahran. Tahran'ın karşı karşıya bulunduğu tehdit, şaşırtıcı derecede İstanbul'unkine benziyor. Hatta, İran'ın başkentini bir gün başka bir yere taşıma olasılığı bile değerlendiriliyor.

Kaynak: Neil Tweedie, "How to Examine Earthquakes", telegraph.co.uk, (hurriyet), 24/12/2010


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat