yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Basra Körfezi Altında Bulunan Uygarlık: Nuh Tufanı'nı Çağrıştırıyor

"Güncel Antropoloji" dergisinde yayınlanan bir makaleye göre; bir zamanlar verimli toprakları olan, şimdilerde ise su altında gömülü kalan Basra körfezi, önceki dönemlerde Afrika'nın dışında kalan bazı insan topluluklarına ev sahipliği yapmış olabilir.

Son yıllarda arkeologlar, körfezin kıyı kesimi boyunca tarihi 7500 yıl öncesine uzanan insan yerleşim yerleri kalıntıları buldu. Fakat arkeolojik kayıtlarda hiçbir insan topluluğunun bulunmamasına rağmen, böyle ileri derece gelişmiş bir yerleşim yeri nasıl ortaya çıkmış olabilir? İngiltere Birmingham Üniversitesi'nde araştırmacı ve arkeolog olan Jeffrey Rose, önceki insan topluluklarının körfez altında olduğu için kanıtlarının da kayıp olduğunu iddia ediyor. Rose, durumu şöyle anlatıyor:

"Bu durum, Basra Körfezi çevresinde 8000 yıl önce gerçekleşen sel baskını ile ilişkili gözüküyor. Bu yeni koloniler, bir zamanların verimli topraklarının Hint Okyanusu'nun suları altında kalmasıyla körfezin orta kısmından gelmiş olabilir."

Rose, "Basra Körfezi vahasının" içinde ve çevresinde olan bu alanın Hint Okyanusu tarafından yutulmadan 8000 yıl önce insanlara 100.000 yıldan daha fazla zaman ev sahipliği yaptığını söyledi.
Rose:

"Önceleri bir avuç dolusu dağınık arama kamplarının bulunduğu bu yerde, şimdi aslında 60'dan daha fazla arkeolojik kazı alanlarının bulunduğu ortaya çıktı. Bu yerleşim yerlerinde iyi inşa edilmiş kalıcı taş evler, uzun mesafeli ticaret ağları, özenle dekore edilmiş çömlekler, evcilleştirilmiş hayvanlar ve hatta dünyadaki en eski teknelerden birisinin kanıtları öne çıkan özellikler arasındadır" dedi.

Tarihsel deniz seviyeleri bilgileri, selden önce körfezin yaklaşık 75.000 yıl önce artmaya başlayan su seviyesinin üstünde olduğunu gösteriyor. Sert çöl iklimiyle kuşatılmış körfez; Dicle, Fırat, Karun, Barton Vadisi nehirleri ve taze yer altı kaynak sularıyla beslendiğinden dolayı ideal bir sığınak olmuştur. Artalanını(iç bölgeyi) kuşatan şartların en kurak döneminde olması, körfez vahasında kuraklığa maruz kalan kara alan genişliğinin de maksimum seviyelere çıkması anlamına gelir. Rose, kuraklığın zirve noktasında olduğu zaman buna maruz kalan kara parçasının yaklaşık Büyük Britanya'nın alanı kadar olabileceğini söyledi.

Modern insan topluluklarının, vaha suyun altında kalmadan önce bu bölgelerde yaşadıklarına dair kanıtlar gün yüzüne çıkıyor. Yemen ve Umman'da yeni keşfedilen arkeolojik kazı alanlarında, Doğu Afrika geleneğinden farklı bir stilde bir taş aletine rastlandı. Rose bu durumun, insanların 100.000 yıl ve daha öncesine kadar Arap Yarımadası'nın güneyinde yaşadıklarına dair ihtimalleri yükselttiğini söylüyor. Bu 50.000 ila 70.000 yıl öncesinde, Arabistan'a ilk yerleştirilen, bazı güncel göç modelleri ile yapılan hesaplardan daha eski zamanlara dayanıyor.

Rose, körfez vahasının ilk dönemlerde göçmenler için uygun olduğunu ve "birçok alan aşırı kuraklıktan dolayı yaşanamaz hale gelince, vahanın buzul çağları boyunca bir sığınak" görevi, yaptığını söyledi.
Rose:

"Vahada insan gruplarının varlığı, antik yakın doğuda insanlığın ortaya çıkışı ve kültürel gelişimiyle ilgili temel olarak anlayışlarımızı değiştiriyor" diyerek durumu belirtiyor.

Ayrıca Basra Körfezi derinliklerinde insan gelişimiyle ilgili yapbozun hayati parçalarının ipucu saklı olabilir.

Güncelleme: 31/12/2010
Kaynak: "Lost Civilization Under Persian Gulf?", FoxNews, çev. Ayşegül Koç, yaklasansaat.com, 8/12/2010.       


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat