yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Endonezya'daki Volkanlar Korkutuyor!

Endonezya'daki volkan izleyicileri, Merapi Volkanı'nın 2 Kasım'da bir kez daha faaliyete geçmesinden sonra yüksek alarma geçti. 26 Ekim 2010'dan beri volkan 10 kez püskürdü. Ulusal Afet Yönetim Merkezi'ne göre; 26 Ekim'deki patlamada ölen 38 kişi de ilave edilirse Merapi Volkan patlamasında yaklaşık 500 kişi hayatını kaybetti.

Associated Press ajansının raporuna göre; gürlemeler, bölgedeki diğer 21 volkanda da tespit edildi. Dünya'nın en geniş takımadası olan Endonezya, Pasifik Ateş Çemberi olarak adlandırılan Dünya'nın en aktif sismik bölgesi ile Dünya'nın en aktif ikinci bölgesi Alpide kuşağı arasında bulunmaktadır.

Endonezya takımadası, 235 milyon insanın yaşadığı 17.500 adadan oluşmaktadır. İki deprem kuşağı arasına sıkışmış olan bu adalar, Dünya'daki en güçlü volkanik patlamalara ve en güçlü depremlere maruz kalmıştır. Washington, D.C., Smithsonian Enstitüsü ''Global Volcan Programı''ndan Ed Venzke; Merapi'nin diğer volkanları da harekete geçirebileceğine dair bazı spekülasyonların olduğunu, fakat volkanik sistemlerin çok yakın olmadıkça, birbirlerinden izole olduklarını ifade etti. OurAmazingPlanet kanalına konuşan Venzke:

"Merapi'de oluşan aktivitenin, diğer volkanlar üzerinde herhangi bir etki göstereceği konusunda hiçbir kanıtın olmadığını'' açıkladı.

ÖLÜMCÜL FELAKETLER

Endonezya'da gerçekleşen volkanik patlama, tam da 3 metrelik tsunamiyi tetikleyen 7,7 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmaya çalıştığı sırada meydana geldi. Endonezya'nın yer altı görüntüsü, çok sayıda hareketli ve çarpışan levhalar olduğunu göstermektedir. Ülkenin altında, Avrasya Levhası, Avustralya Levhası, Hindistan Levhası, Sunda Levhası ve Pasifik Levhası bir arada bulunmaktadır. "Sunda megathrust" olarak bilinen bu fay hattı boyunca gerçekleşen diğer büyük kırılmalar, 12 ülkede yaklaşık 230 bin insanın hayatını kaybettiği, 9,1 büyüklüğündeki 2004 depremine ve Hint Okyanusu'nda tsunamiye sebep oldu.

ATEŞ DAĞI

Endonezya'da 129 aktif volkan bulunmaktadır. Bunlardan en aktif olan ikisi "ateş dağı" anlamına da gelen Kelut ve Merapi volkanlarıdır. Bu iki volkan, onların yaklaşık 500 km kuzeybatısına düşen Endonezya'nın başkenti Jakarta'nın da bulunduğu Java Adası'ndadır.

"USA Today"in haberine göre; şimdiye kadar belki de en gürültülü patlamaya neden olduğu bilinen Jakarta'nın batı adası Krakatoa'da bulunan Anak Krakatau(Oğul Krakatau), geçen hafta lav püskürtmeye başladı. Merapi'nin patlaması ve diğer 21 volkandaki kıpırdanma, insanlarda paniğe neden oldu. Bununla birlikte jeofizikçiler, böylesi eş zamanlı aktivitelerin ne o kadar olağan dışı ne de birbirleriyle bağlantılı olduklarını ifade ediyorlar.

İzlanda volkanı Eyjafjallajökull geçen ilkbaharda patladığında, yakınındaki Krafla olarak adlandırılan büyük volkan ise, patlamadı. Oysa geçmişte her iki volkan aynı zamanda faaliyete geçmişti. Benzer olarak, Hawaii volkanlarının hepsi, geçmişte aynı zamanda faaliyete geçmiş, ancak bu gün sadece bir tanesi olan Kilauea volkanı aktif.

Jeofizikçi ve Boston Koleji Westin gözlemevi Başkanı John Ebel, OurAmazingPlanet kanalına şu açıklamalarda bulundu:
"Endonezya yetkilileri, Merapi'nin aylarca faaliyet gösterebileceğine dikkat çekiyor. Bununla birlikte, püskürmenin ne kadar süreceğine dair herhangi bir öngörü söz konusu değil. Washington eyaletindeki St. Helens Dağı gibi diğer volkanlar, bir yılı aşkın süre aktif olurken, bazı volkanlar birkaç ay aktif olup sessiz faza geçiyor. Sessiz fazda olan diğerleri de, 5 ve 10 yıllık periyotta patlamış olacak."

Venzke şunları söyledi:
"Merapi, son 500 yıl içinde 68 patlamayla çoğunlukla aktif durumdadır. En az üç ay sessiz fazda kaldıktan sonra, yeni aktiviteyle yeni bir patlama tanımlıyoruz. Bu yüzden, şuanki patlama dursa bile, volkan çok tehlikeli bir şekilde kalacak."

ENDONEZYA'NIN DEĞİŞKEN GEÇMİŞİ

Endonezya adaları, aşınmış ve ezilmiş birkaç tektonik levha üzerine tehlikeli bir şekilde konumlanmış olup, ateş-soluyan volkanlar zinciriyle kuşatılmıştır.

U. S. Geological Survey'e göre; teknik olarak Pasifik çevresi kuşağı olarak adlandırılan Pasifik Ateş Çemberi, Batı Hemisfer'de; Şili'den, Japonya ve Güneydoğu Asya'ya kadar 40 bin km uzunluğunda fay hattı serisinden dolayı, Dünya'nın en büyük deprem kuşağıdır.

Gerçekte levha hareketleri, Ateş Çemberi'nin bir parçasını oluşturan 129 aktif volkanın bulunduğu, batı Endonezya'daki bazı en aktif volkanların, volkanik kıvılcım oluşturmasına neden olmaktadır. Pasifik Ateş Çemberi'nde toplam 452 volkan bulunmaktadır. Yani bu sayı, Dünya'nın aktif ve sessiz fazdaki volkanlarının %75'idir. Ateş Çemberi'ndeki volkanlar ölümcül bir geçmişe sahiptir.

1930 Merapi volkan patlaması, 1300'den fazla kişinin ölümüne neden oldu. Muhtemelen 1994 patlamasında 70 kişi öldü. Ekimden önce en son 2006'da patlayan Merapi Volkanı'nda 2 kişi öldü.
40 bin insanın ölümüne neden olan Krakatoa Volkanı, 1883 yılında patladığında, raporlara göre Endonezya'da meydana gelen diğer devasa volkanik patlamalar içinde, şimdiye kadar bilinen en fazla gürültüyü çıkardı. Krakatoa, Java ve Büyük Sumatra Adası arasında bulunan küçük bir volkanik adadır.
70 bin yıl önce Sumatra'da Toba süpervolkan patlaması ise, 6 yıl "volkanik kış" döneminin yaşanmasına neden olan küresel bir felaket doğurdu.

Güncelleme: 03/12/2010
Kaynak:
Brett Israel, "Eruption on Indonesia Fans Fears of Chain Reaction", livescience, çev. Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 02/11/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat