yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Seller, Yangınlar, Felaketler Şiddetleniyor: ''Saat'' Yaklaşıyor!

Pakistanlı köylüler sel bölgesinden kaçıyor. Kot Addu, Pakistan.

Geçen bir kaç ay içinde, Dünya'nın bir çok yerinde ekstrem hava şartları yaşandı ve iklim bilimciler bunun neden kaynaklandığını açıklamaya çalışıyorlar.

Çin'deki sellerden, Rusya'daki kontrol edilemeyen yangınlara, Avustralya'daki şiddetli rüzgârlardan, Florida Miami Plajı üzerindeki deniz hortumu ile ABD'deki boğucu sıcaklıklara kadar bu sezon anormal hava olayları yaşanıyor.

Pakistan'da sel suları köylerin bütününü yuttu ve 1500 kişi öldü. Emekli bir asker olan Muhammed Yasin: ''Gece - gündüz sürekli yağmur yağdı. Uyuyamadık'' diyor.

Çin'de şiddetli yağmurlar son 10 yılın en kötü selini getirdi. Yollar, iki metre derinliğindeki suyun altında kaldı. Heyelanlar sürücüleri şaşırtıyor. Bir sürücü olan Jiang Qidi ise şunları söylüyor:

''Aşağıya düşen bir kaya gördüm ve daha sonra korkunç bir ses duydum. Başka bir kaya parçası arabama çarptı ve dilim tutuldu.''

Rusya'da ise haftalardır rekor kıran sıcaklıklar ve çok az yağmur, yangınları söndürme çabalarını boşa çıkarıyor. Alevler her tarafı sardı ve neredeyse bir grup gönüllüyü kapana sıkıştırdı.

Araştırmacılar dünyanın doğacak sonuçlara hazır olmaları gerektiğini söylüyorlar. Yangınlarla mücadele eden Igor Vlaznev ise:

''Gece ve gündüz Tanrı'ya yağmur yağması ve bu havayı değiştirmesi için dua ediyoruz. Bize yardım edebilecek tek şey dua etmek'' diyor.

Rusya dünyanın en büyük üçüncü tahıl ihracatçısı ve resmi kaynaklara göre kuraklık, hububat hasadını %25 kadar azaltacak. Bu yıl hububat ihracatı yarı yarıya düşebilir. Dünya tahıl fiyatlarında zaten haziran ayının başından beri yaklaşık %50'lik bir artış gerçekleşmiş durumda. Yer Politikaları Enstitüsü'nden Lester Brown: ''Hububat fiyatları yukarı fırlıyor. Gıda fiyatları da yukarı fırlayacaktır'' diyor.

Peki, ne oluyor Dünya'ya? Aynı anda dünya çapında sıra dışı hava olaylarının olması basit bir rastlantı mı, yoksa küresel ısınma felaketinin bir uyarıcısı mı?

Amerikan Ulusal Atmosfer ve Okyanus Dairesi, dünyanın geçen 30 yıl boyunca uyarıldığını ve bu son 10 yılın ise bu güne kadar yaşanan en sıcak 10 yıl olduğunu açıkladı. Amerikan Ulusal Hava ve Oksyanus Dairesi'nden Deke Arndt:

''Eğer sıcaklığın eğilimi sabit olsaydı bile, bu ekstrem hava şartlarını görecektik. Değişen iklimde göreceğimiz şey ise, bu yaşananların daha sık meydana gelmesi olacaktır. Daha yüksek şiddette olabilir, yani olduklarında daha şiddetli olacaklar ve gerçekte iklim değişimlerinde göreceğimiz şey de bu'' diyor.

Brown, bunun ille de küresel ısınma anlamına gelmediğini söylüyor, ancak şunları ekliyor:

''Söyleyebileceğimiz şey, gelecekteki sıcaklık artışları ile ilgili projeksiyonlar üretmek. Dünya çapında daha çok Rusyalar göreceğiz. Bu bir dahaki sefere Çin'de veyahut da  Amerika'nın orta batısı ya da Büyük Ovası'nda da gerçekleşebilir. Bunlardan Dünya'da aynı anda iki ve üç yerde birden yaşanabilir. Yani başımız gerçekten büyük belada.''

Brown üç anahtar göstergeyi takip etmemizi söylüyor:

Dünyadaki aç insanların sayısı, tahıl fiyatları ve durumu kötüleşen devletlerin sayısı.

Güncelleme: 20/08/2010
Kaynak: ''Extreme Weather Experienced Worldwide''
, voanews, çev. Kader Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 04/08/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat