yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Rusya'daki Kuraklık ve Yangınlar: Küresel Tehdidin Habercisi!

Şimdilerde Rusya'nın batısını tahrip eden kontrol edilemeyen yangınların, küresel ısınmanın bir kanıtı olduğu ispatlanamamıştır.

Bir asır içerisinde ekstrem hava olayları bir kere gerçekleşir, ortalama olarak bir yüzyılda bir kere. Küresel ısınma gerçekten acı vermeye başlamışken beklendiği gibi Rusya'nın tepkisi kesin: Moskova bu yılın kalanı için tahıl ihracatını yasaklamıştır.

Rusya'nın buğday mahsulünün en az %20'si kuraklık, haftalardır 40 derece dolaylarında olan aşırı sıcaklıklar ve söndürülemeyen yangınlar nedeniyle şimdiden mahvoldu. İhracat yasağının gerektiğini açıklayan Başbakan Vladimir Putin, nedenini şöyle belirtiyor:

''Rusya'da yerli fiyatların artmasına izin veremeyiz, büyükbaş hayvanlarımızı korumalıyız ve gelecek yıl için malzeme tedarik etmeliyiz.''

EĞER BİRİLERİ AÇLIKTAN ÖLECEKSE ONLAR RUSLAR OLMAYACAK

Bu, Rus Başkanın alması gereken makul bir duruş, fakat şu kastediliyor ki bir yerlerde bazı insanlar açlıktan ölecek. Rusya, dünyanın dördüncü en büyük tahıl ihracatçısı ve zaten önceki Haziran ayından itibaren uluslararası tahıl pazarındaki kıtlıklar nedeniyle buğday fiyatlarının %80'den daha fazla artması öngörülüyor. Putin bu ihracat yasağını duyurduğunda, bu fiyat aniden %8 daha da arttı.
Bu ayrıca besin fiyatlarının artacağı anlamına gelir. Ancak gelirlerinin yalnızca yaklaşık %10'unu besine harcayan gelişmiş ülkelerdeki tüketiciler için bu küçük bir sıkıntıdır. İnsanların gelirlerinin yarısını besine harcadığı fakir ülkelerde ise yüksek fiyatlar, yoksulların çocuklarını uygun bir şekilde besleyemeyeceği anlamına gelecek.

Sonuç olarak bazıları ölecek; büyük ihtimalle alevlerin ve dumanın öldürdüğü 50 Rus'un yüz veya bin katı kadar kişi ölecek. Fakat onlar sessizce, dünyanın az haber yapılan yerlerinde bir bir ölecek. Böylece kimse fark etmeyecek. Bu sefer öyle değil. Gıda ihracatı bir kerede birkaç ana üretici tarafından ciddi şekilde azaltıldığında veya yasaklandığında ve uluslararası tahıl pazarı donduğunda herkes fark edecek.

Önümüzdeki 10 veya 15 yıl içinde dramatik sonuçlar doğuracak iki sorunla karşılaşılacak. Birisi şu gerçek ki; 1950'lerden 1990'lara kadar olan nüfus büyümesiyle devam eden küresel tahıl üretimi daha fazla devam etmeyecek. Senelik büyük değişimlerin bunu belirsiz yapmasına rağmen, nüfus büyümeye devam ederken son on yılda nerdeyse üretim ölü bir durumdaydı.

10 yıl önce gezegendeki herkesin 150 günlük yiyeceği olan dünya tahıl rezervleri bunun üçte birinden daha az miktarlara düşüyor. (''Dünya tahıl rezervi'' bir yerlerde bir tahıl dağı var demek değildir, fakat bir sonraki büyük kuzey yarımküre hasadının gelmesinden önce çeşitli yerlerde depolanan hasatlardan oluşan tahılların toplamıdır).

Şuan evrensel olarak Mezopotamya'daki tutumlu bir uygarlıktan ya da 3000 yıl önceki Mısır'ın hedeflediğinden daha küçük bir tahıl rezervimiz var. Burada talep, sadece insan sayısının fazlalılığından dolayı artmıyor, aynı zamanda et tüketecek zenginlikte ki insan sayısı da fazla. Dolayısıyla iklim değişimin sert şekilde vurmasından önce bile birçok şey çok kritik bir noktada.

İkinci sorun tabii ki de küresel ısınma. Temel kural şu ki, ortalama küresel sıcaklıktaki her 1°C'lik artış evrensel gıda üretiminin %10'unu kaybetmemizdir. Ürünler bazı yerlerde kuraklıkla diğer yerlerde de aşırı sıcaklıklarla mahvolacak. Ya da bugün Rusya'da olduğu gibi her ikisi de meydana gelecek. Talep artmaya devam ederken gıda üretimi baş aşağı düşecek. Ülkeler ihracat yasağı getirip kendileri için malzeme biriktirirken uluslararası ticaret tahıllarının azalması büyük ihtimalle olacak şeyler arasındadır. Bu da bir ülke yerel ürününde yoklukla karşılaştığında bu sıkıntısına çözüm için ürün satın alamayacağı anlamına geliyor. Satılacak yeteri kadar ihracat tahıl olmayacak.

Geleceğin bu öngörüsünde askerler ve güvenlik uzmanları endişeli. Yeteri kadar besine ulaşmış bir dünya, ülkelerinde fazla miktarda ihtiyaç fazlası ürünü bulunduramayan gelişmiş ülkeler için bile büyük bir politik ve stratejik sorun haline gelir. İklim mültecileriyle, tükenmiş devletlerle ve su için yapılan savaşlarla dolu bir dünya gerçekten çok kötü olur.

Şimdi Rusya'da gerçekleşen ve etkileri başka yerlerde de gözüken olaylar bize dünyanın nasıl olacağıyla ilgili erken belirtiler veriyor. Kimsenin şimdiki felaketlerin kesinlikle iklim değişikliğinden kaynaklandığını söyleyememesine rağmen, elbette neden bu da olabilir.

Geçen yıl, Britanya'nın İklim Değişikliği için kurulmuş Hadley Merkezi gelecek 50 yılda farklı ülkelerin artan ortalama küresel sıcaklıktan nasıl etkileneceğini gösteren bir dünya haritası yaptı. Hadley haritasının öngörüsüne göre geçen birkaç yıldır Avrupa ülkeleri olan Yunanistan, İspanya ve Rusya en şiddetli darbelerin arasında yer alan aşırı sıcaklıklardan, kontrolsüz bir şekilde ormanların tükenmesinden ve söndürülemeyen yangınlardan en şiddetli acı çeken yerlerdir.

Küresel ısınmanın insan varlığı üzerindeki en temel etkisi, besin kaynaklarına olacak ve beslenme tartışmasız bir konudur. Bugün Rusya yarın dünya.

Güncelleme: 22/08/2010
Kaynak
: Gwynne Dyer, ''Today Russia, Tomorrow the World'', thestar.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 10/08/2010.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat