yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Okyanustan Püsküren "Paslanmaz Demir Tozları" Keşfedildi

Hidrotermal ağız. Grup, organik bileşenlerin, hidrotermal akıntılarla püsküren bazı demir tozlarını yakaladığını buldu. Bu durum da demirin, deniz suyu içinde taşınmasını olanaklı kılar.

Yeni bir şaşırtıcı bir çalışmaya göre; nehirlerle taşınan, okyanusların zenginliği olan ve deniz yaşamı için nadir bulunan demir tozları, deniz tabanından yukarı doğru çıkıyor.

"Nature Geoscience"da yayınlanan bu keşif; yüzeydeki yaşamla, aşırı derinlik ve basınçlarda meydana gelen olayları birbirine bağlar. Bu iki dünya arasında uzun bir süre boyunca az bir etkileşim olduğu varsayılıyordu.

Güney Kalifornia Üniversitesi, Woods Hole, Denizbilim Enstitüsü ve Lawrence Berkeley Ulusal Labarotuvarı'
ndan bir ekip, volkanik okyanus ortası sırtı olan Doğu Pasifik yükseltisinden örnekler aldı. Grup, organik bileşenlerin, hidrotermal akıntılarla püsküren bazı demir tozlarını yakaladığını buldu. Bu durum da demirin, deniz suyu içinde taşınmasını olanaklı kılar. Bu yolla yakalanan demir paslanmaz.

Bilim adamlarına göre; okyanusta parlak demir bulmak, banyodan kuru sünger çıkarmak kadar zordur.
Grup lideri Katrina Edwards:

"Demirin kimyasal özellikleriyle ilgili bildiğimiz her şey, bize demirin, oksitlenmesi gerektiğini söyler. Demir paslanmış olmalı" dedi. Demir metalinin saflığı, kullanıma elverişli bir değere sahiptir. Edward'ın söylediğine göre; suda yaşayan organizmalar, demirin paslanmış formundansa, saf halini daha kolay metabolize ederler. Ne kadar demirin yakalandığı, ne kadarının su üzerinde kalarak yüzdüğü bilinmiyor. Fakat bu şekilde, devamlı kaynaklardan oksitlenen demirden daha çok okyanus yaşamını destekler.
Edward:

"Bu, temelde tam olarak bilinmeyen, olası bir, doğal demir verimlilik mekanizması oluşturulmasıdır" dedi.

Bazı denizbilimciler; sudaki besin zincirinde önemli bir yer almasından dolayı, buna demir verimliliği demişlerdir. Demir, okyanusun birçok bölümünde sınırlı besindir. Bunun anlamı şudur; bir şeyin kıtlığı hızlı büyümeyi sağlamanın tek yoludur. Demirin karadaki karşılığı nitrojendir. 20. yy'ın bir bölümünde nitrojen verimi attığı için ürün verimi de önemli ölçüde arttı.

Keşif ekibi, rastlantı sonucu demir yakalama olayını ortaya çıkardı. Edward ve çalışma arkadaşları, demir paslanma reaksiyonunu katalize eden derin deniz bakterisiyle ilgili çalışıyorlardı. Edward; kayalıklardaki mikrobiyal topluluklarının olası reaksiyonlarından en önemlilerinden birinin demir oksidasyonu olduğunu anlatarak:

"Ne yazık ki; mikrobiyal dünyadaki ana metabolik yolun az bir miktarının iyi anlaşılmış olması ihtimali vardır" dedi.

Bahsi geçen bakteri, kültür içerisinde iyi büyümez, bu sebeple araştırmacılar demirin paslanmasıyla ilişkili geni bulmak için bir dizi moleküler teknik kullanıyorlar.

Esas soru, alışılagelmiş paslanma sürecine karşı oksidasyonu hızlandıran bakterinin önemiyle ilgilidir. Dünya demirinin ne kadarı, bakteriler yardımıyla depolanmıştır?  Her iki süreçten; bakteri ve doğal oksidasyondan ne kadarı gözden kaçmaktadır? Deniz tabanı cevapları barındırıyor.

Güncelleme: 28/07/2009
Kaynak: "Unrusted Iron Dust Found Bubbling Up From Depths Of Ocean Floor"
, sciencedaily, Çev. Esra Demirpehlivan,  yaklasansaat.com, 09/02/2009.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat