yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İsrail Askerlerinden Tüyler Ürperten İtiraf!

İsrail'in, Gazze'de yaptığı son katliamda yer alan askerler savaş suçlarını bir bir itiraf ediyor:

"Gazze'de karınca öldüren çocuklar gibiydik. Bize, şehir savaşında masum yoktur, herkes düşmanınızdır, dendi. Onları canlı kalkan olarak kullandık."

Gazze Şeridi'ne geçtiğimiz Ocak ayında İsrail'in düzenlediği kanlı operasyonla ilgili bilinen, ancak İsrail ordusu tarafından inkar edilen gerçekler bir bir doğrulanıyor. Savaşa bizzat katılan 54 asker, İsrail'de faaliyet gösteren Sessizliği Bozmak adlı savaş gazileri örgütüne işledikleri savaş suçlarını anlattı.

Raporda yer alan ifadelere göre İsrail ordusu, ev baskınlarında "komşu muamelesi" denen bir yöntem kullandı. Buna göre askerler, arama yapılacak eve önce evin komşularını gönderiyor. İsrailli askerler önden yem olarak gönderilen sivillere "Johnny" diyor. Bir asker, ifadesinde şöyle anlatıyor:

"Kendini, karıncalara büyüteçle bakıp, sonra onları yakan küçük bir çocuk gibi hissediyorsun."

Askerlerin ifadeleri, askerî amaç olmaksızın ve sırf kendilerini korumak için, Filistinli sivillerin zarar görmesine göz yumulabildiğini gösteriyor. İfadeler, kimi durumlarda, askerlerin başıboş davranmış olabileceklerine de işaret ediyor. Örneğin, büyük su sıkıntısının yaşandığı Gazze'de askerler, ifadelere göre, sıkıntıdan su tankerlerine ateş etmiş. Sivil nüfusun yoğun olduğu alanlara fosfor bombası atılması da cabası. İfade veren askerlerin birçoğu, Filistinli militanlarla çok ender karşılaştıklarını söylüyor. 16 video klibin de yer aldığı 110 sayfalık raporda, İsrail kuvvetlerinin hedefine giren her Filistinli’ye şüpheli gözüyle bakıldığı belirtiliyor. Askerler:

"Evinin damındayken cep telefonuyla militanlara, İsrailli güçlerin yerini bildirdiğinden şüphe edilen bir Gazzeli, meşru hedef olarak görülüyor. Ordumuzun çatışma kuralları arasında sivil-militan ayrımı yoktu. Bize, ne kadar Filistinli'nin hayatına mal olursa olsun, İsrail'in kayıp vermesini önleyin emri verildi" şeklinde konuştu. Bir asker, kendilerine "Şehir savaşında herkes düşmanınızdır" denildiğini aktarırken bir diğeri ise, silah arkadaşları için "hapse atılmayı hak eden insanlar" değerlendirmesini yaptı. Örgütün raporuna göre birçok asker, "düşmanı gözleriyle görmeden" savaştığını anlattı ve bir askerin kendini karınca öldüren çocuklara benzettiği aktardı. Ordunun gözde tugaylarından birinde görevli bir asker de, "İsrail ordusunun Filistinlileri Gazze'de bir ev baskınında canlı kalkan olarak kullandığını" itiraf etti.

Ordunun çatışma kurallarının militanlar ile siviller arasında ayrım gözetmediğini belirten askerler, kendilerine "ne kadar Filistinli'nin hayatına mal olursa olsun, İsrail'in kayıp vermesini önlemeleri gerektiğinin" söylendiğini ifade etti.

Bir asker, kendilerine "Şehir savaşında herkes düşmanınızdır, masum yoktur'' denildiğini aktardı.

Bir diğer asker ise, aynı timde görev yaptığı silah arkadaşları için ''hapse atılmayı hak eden insanlar'' değerlendirmesini yaptı.

İsrail ordusu ise raporun güvenilmez olduğunu öne sürdü.

İsrail'in Gazze'ya düzenlediği Dökme Kurşun operasyonunda 900'den fazlası sivil 1400'ten fazla Filistinli ölmüştü. Birleşmiş Milletler'e göre İsrail ordusunun  22 gün süren bombardımanında 50 bin ev, 800 sanayi tesisi, 200 okul, 39 cami ve iki kilise, ya tamamen yıkıldı ya da hasar gördü. Filistinli kaynaklara göre, beş binden fazla Filistinli yaralanırken, 1400 kişi de yaşamını yitirdi.

Yaklasansaat, 16/07/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat