yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Guantanamo'da: "Hala İşkence Devam Ediyor!" 

Bunlar, köpek tasması değil, insanlar için kullanılıyor.

250 kişi, "zevk için işkence yapanlar"ın elinde. Dayak yiyorlar, gördükleri şiddet yüzünden kolları bacakları çıkıyor, hücrelere kapatılıyor, tuvalet kağıtlarına biber gazı sıkılıyor ve kullanmaya zorlanıyor. Bunu yapanlara kimse bir şey yapmıyor.

Bir grup tutsağı temsil eden bir avukat, Guantamo'daki tutsakların durumunun, Obama göreve geldikten sonra belirgin şekilde kötüleştiğini iddia etti.

İnsan hakları savunucusu avukat Ahmet Ghappur, Reuters'a verdiği demeçte, Obama'nın göreve gelmesinden bu yana tutsaklara yönelik tacizlerde artış görüldüğünü söyledi.

Tutukevine, Eylül ayından bu yana altı kez ziyarette bulunan Ghappur, tutsaklar ve gardiyanlarla yaptığı görüşmelere ve kendi gözlemlerine dayanarak, tacizlerin yukarıdan gelen emirle değil, gardiyanlarca yapıldığına kanaat getirdiğinin altını çizdi.

EZİYET ETMEKTEN ZEVK ALIYORLAR

Guantanamo'daki 31 tutsağın avukatı olan Ghappur:

"Müvekkillerime göre, Başkan Obama göreve geldiğinden beri tacizlerde artış var. Öyle görünüyor ki bu barbar gardiyanlar, Guantanamo kapatılmadan önce yapabilecekleri her şeyi yapmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

Görüştüğü bazı gardiyanların, "tutsaklara eziyet etmenin zevki"nden bahsettiğini belirten Ghappur, 22 Aralıktan bu yana tutsaklara ciddi boyutta kötü muamele yapılmasıyla ilgili iki şikayet dilekçesi verdiğini, ancak yetkililerden karşılık alamadığını söyledi.

Obama
'nın 22 Ocaktaki talimatıyla ABD Savunma Bakanlığı, Guantanamo'da iki haftalık bir incelemenin ardından rapor hazırlamıştı. Pentagon'dan hafta başında yapılan açıklamaya göre, raporu kaleme alan Amiral Patrick Walsh, eziyet şikayetlerinin arttığını kabul etmekle birlikte, bütün tutsaklara Cenevre Sözleşmesi çerçevesinde muamele edildiğini savundu. Walsh, inceledikleri 20 taciz iddiasının 14'üne dair kanıt bulduklarını belirtti, ancak ayrıntı vermedi.

ABD İSTİHBARAT DİREKTÖRÜ BLAIR: GUANTANAMO ÇOK ACI VERİYOR

ABD'nin Ulusal İstihbarat Direktörü Dennis Blair, ABD'nin Küba'daki Guantanamo üssünde bulunan tutukevinin, "ABD'nin saygınlığına ve dış politika hedeflerine ulaşmasına verdiği zarardan ötürü" kapatılması gerektiğini söyledi. Temsilciler Meclisi'nin İstihbarat Komitesi'nde konuşan emekli amiral Blair:

"Dünya genelinde popülaritemiz düştü, böyle giderse ülkeler bizimle iş yapmayacak. Pazarlık gücümüz yok" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama,
geçen ay görevi almasından sonra, tutukevinin önümüzdeki yıl kapatılması talimatını vermişti. Talimat gereği yaklaşık 250 terör zanlısının geleceğiyle ilgili konuları görüşmek üzere bir çalışma grubu oluşturulmuştu.

George Bush'un başkanlığı döneminde 2002 yılında açılan tutukevi, tartışmalı yasal durumu ve tutsaklara kötü muamele edildiği iddiaları yüzünden dünyanın tepkisini çekiyor. Guantanamo'da bugüne kadar tutulan yaklaşık 800 kişinin birçoğu serbest bırakıldı ya da ülkesine gönderildi. Halen 250 tutsağın olduğu tahmin edilen tutukevinde sadece birkaç kişinin suçu kesinleşti.

Güncelleme: 28/02/2009
timeturk,
26/02/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat